Ciekawostki

Co zrobić z psem, gdy planujemy wyjazd?

Czekasz z niecierpliwością na upragniony urlop, by wreszcie móc odpocząć i zapomnieć o codziennych obowiązkach? Odpowiedź z całą pewnością brzmi twierdząco 😉 Ale, co zrobić z psem na czas wyjazdu? Nie każdy pies lubi podróże, a nie każdy wyjazd jest możliwy do zorganizowania z czworonogiem. Czasem zdarzają się sytuacje, w których zwierzęcy przyjaciel musi zostać pod opieką odpowiedzialnej osoby. Rozłąka nie jest łatwa dla żadnej ze stron, ale bywa nieunikniona. Z artykułu dowiesz się, jak zaplanować opiekę nad psem na czas Twojej nieobecności.

Urlop bez zwierzaka – pomoc do bliskich

Jeśli jedziesz na wyjazd bez psa lub nie masz możliwości, aby go zabrać, warto poprosić bliskich o pomoc. Najlepszym rozwiązaniem dla zwierzaka jest, aby ktoś z rodziny lub znajomych wprowadził się na ten czas do Ciebie do domu, aby obniżyć stres u psa do minimum. W swoim kącie, wśród znanych zapachów, pies będzie czuł się bezpiecznie i pewnie. Jednak bliscy nie zawsze mają czas lub umiejętności, żeby zaopiekować się czworonogiem. Nie każdy z nich ma także odpowiednie warunki lub zdrowie, by przyjąć psa pod swój dach. Co zatem w takiej sytuacji? Nie martw się, czytaj dalej 🙂

Domowy hotel dla psów – całodobowa opieka w rodzinnych warunkach

Większość domowych hoteli dla psów prowadzonych jest przez zaufanych petsitterów. Są to osoby zajmujące się opieką nad czworonogami zawodowo, często mogące pochwalić się licznymi szkoleniami i certyfikatami. Zwykle też ogromnie kochają zwierzęta i są w stanie zrobić wszystko, by te czuły się u nich komfortowo. Właśnie dlatego  miejsca takie cieszą się szczególną popularnością. Zdaniem wielu psich rodziców są bardziej przyjazne od standardowych hoteli kojcowych dla czworonogów. Cechuje je przede wszystkim indywidualne podejście do każdego zwierzęcego gościa.

Opiekuna oferującego usługę domowego hoteliku można znaleźć wśród ogłoszeń na grupach lokalnych lub przez platformy internetowe, które zrzeszają zaufanych i doświadczonych opiekunów zwierząt domowych, w tym platforma Pethomer.com. Na portalu opiekunowie zwierząt oferują usługi takie jak domowy hotel dla psów, opieka dzienna (niania dla psa lub kota), karmienie pupila i wyprowadzanie psa na spacer. Domowy hotel to całodobowa opieka nad zwierzakiem w domu opiekuna. Podczas pobytu w domowym hoteliku zwierzak może spokojnie odpoczywać i bawić się, a do tego jest pod okiem czułego opiekuna. Petsitter z Pethomer zajmuje się psem w swoim domu, wyprowadza go na długie spacery i opiekuje się według Twoich zaleceń. Możesz z nim być w stałym kontakcie telefonicznym i poprosić go o codzienną wysyłkę zdjęć psa. 🙂

Rezerwując nocleg na portalu Pethomer.com, możliwe jest też dokładne „sprawdzenie” petsittera. Widoczne są tam informacje o nim, jego doświadczenie, stawki, a także opinie poprzednich klientów Dzięki temu użytkownicy doskonale wiedzą, z kim zostawiają swoich ulubieńców i mogą spokojnie wypoczywać, bez zamartwiania się o nie.

Jak wygląda hotel dla psów?

Jak wygląda hotel dla psów prowadzony przez petsittera? Najczęściej znajduje się on po prostu w mieszkaniu lub domu opiekuna. Zwierzęta czują i zachowują się tam jak u siebie, bo nie są umieszczane w odosobnionych kojcach lub boksach. Dostępna jest dla nich cała przestrzeń lub wyznaczone pokoje. Zależnie od warunków, przebywa tam zwykle maksymalnie kilka zwierzaków. Dzięki temu opiekun może poświęcić każdemu z nich odpowiednio dużo uwagi i troski.

Czym różni się tradycyjny psi hotel od domowego hotelu dla psów?

Tradycyjny hotel dla psów zwykle ma wyznaczone kojce dla każdego zwierzęcia. Są one odpowiednio przystosowane do wielkości i potrzeb lokatorów, a także zaopatrzone w duże wybiegi. Często korzystają z takiego rozwiązania opiekunowie dużych ras, które mogłyby sprawiać problemy w hotelach domowych. Tego rodzaju obiekty są duże i przebywa w nich wiele pupili w jednym czasie. Nie każdy pies jednak dobrze odnajdzie się w zamknięciu, otoczony innymi zwierzętami.

Hotele domowe postrzegane są jako rozwiązanie bezpieczniejsze i bardziej przyjazne. Pupil przebywa w zwyczajnym, “rodzinnym” otoczeniu i bezustannie ma na niego oko doświadczony opiekun. To też lepsze rozwiązanie dla czworonogów, które nigdy nie przebywały w kojcu i nie są przyzwyczajone do codzienności z ograniczonym dostępem do ludzi.

Oczywiście w obu przypadkach psy mogą liczyć na regularne karmienie i troskę. Jeśli wybrany zostanie obiekt o dobrej opinii, to petsitterzy zadbają o czworonogi z największą uwagą. Sęk jednak w tym, by pupil pozostawiony bez właściciela trafił do środowiska w jak największym stopniu przypominającego to, w którym czuje się bezpiecznie.

Ile płaci się za psa w domowym hotelu?

Ile kosztuje hotel dla psa? Cennik każdego obiektu jest inny, a wpływ na stawki ma wiele czynników. Przede wszystkim koszt jednej nocy zależy m.in. od:

 • lokalizacji hotelu;
 • miasta;
 • popularności obiektu;
 • terminu (w czasie wakacji czy ferii stawki zwykle rosną);
 • opcji wyżywienia (możliwe jest przywiezienie własnej karmy i przekąsek lub wykupienie karmienia);
 • długości pobytu (wiele hoteli oferuje zniżki w przypadku dłuższych pobytów).

Hotele dla psów można znaleźć zarówno we wszystkich największych miastach w Polsce, jak i w wielu mniejszych miejscowościach czy miasteczkach. Ceny w nich mogą się znacznie od siebie różnić. Średnio jednak stawki wynoszą około 70-100 zł za noc w sezonie wakacyjnym. Gdy okres wzmożonej aktywności urlopowej minie, prawdopodobnie spadną również stawki. Dzięki temu wskazane wyżej widełki obniżyć się mogą w niektórych miastach nawet o 20 zł.

Co zapakować dla psa do domowego hotelu?

 • Najważniejsze numery telefonów zapisane na kartce – Twój numer telefonu, najbliższy kontakt alarmowy i kontakt do weterynarza,
 • miski na jedzenie i wodę,
 • zapas karmy z lekką nadwyżką,
 • smycz wraz z obróżką
 • adresówka do obroży – jest to jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla psa. W ten sposób, jeśli pies kiedykolwiek wyjdzie niespodziewanie, każdy, kto go napotka, wie, że nie jest bezpańskim zwierzęciem i pomoże mu odnaleźć swój dom. Jeżeli nie masz specjalnego identyfikatora dla psa, możesz go zakupić na store.pethomer.com,
 • książeczkę zdrowia i szczepień psa,
 • legowisko,
 • ulubione zabawki dla psa,
 • smakołyki,
 • szczotki do pielęgnacji i obcinacze do pazurów (jeżeli potrzebne to też szampon i odżywkę),
 • woreczki na odchody,
 • leki i instrukcje do nich.

Podsumowanie…

Domowy hotel dla psów to inicjatywa, która może spodobać się wielu osobom. Dzięki niej wiele psich-rodziców w końcu nie będzie miało dylematu, co zrobić ze swoim pupilem podczas urlopowego wyjazdu. W dodatku będą mieli pewność, że ich ukochanym przyjacielem zajmuje się odpowiedzialna, doświadczona osoba. Wartością dodaną w tej sytuacji jest fakt, że skorzystanie z takiego hotelu dla psów jest atrakcyjne cenowo. 🙂