Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o Emilii Plater

fot. Achille Devéria – Muzeum Narodowe w Krakowie / Wikipedia

W przypadku kobiet, które zyskały sławę to Emilia Plater stała się bohaterką licznych utworów chwalących jej odwagę. Tymczasem jej życie obfitowało w wiele ciekawych momentów niż przekazywano w opowieściach o niej. Do najciekawszych faktów o Emilii Plater zalicza się:

1. Emilia Plater

Emilia urodziła się w Wilnie 13 listopada 1806 roku, a wychowywała się w majątku niedaleko Dynenburga, na dzisiejszej Łotwie.

2. Franciszek Ksawery

Jej ojcem był hrabia Franciszek Ksawery, który okazał się hulaką, utracjuszem i hazardzistą. Z tego powodu matka Emilii, Anna von der Mohl, w 1815 roku odeszła od męża i z córką wyjechały do krewnych.

3. Fechtunek

Jej ulubionymi zajęciami w młodości były fechtunek, myślistwo i jazda konna.

4. Inicjowała powstanie

Gdy inicjowała powstanie na Litwie inspirując się Powstaniem Listopadowym z 1830 roku miała przygotowany własny plan ataku na Dyneburg.

5. Joanna D’Arc

Wzorując się na idolach jak Joanna D’Arc, Emilia włożyła męski mundur i obcięła włosy oraz stanęła na czele kilkusetosobowego oddziału partyzanckiego.

6. Życie uczuciowe

Emilia nigdy nie wyszła za mąż, a o jej życiu uczuciowym wiadomo niewiele. Na pewno odrzuciła oświadczyny złożone przez bogatego Rosjanina.

Kuzyni także wzięli udział w powstaniu i popierali działania Emilii Plater. Gen. Dezydery Chłapowski, który ruszył na pomoc słabnącemu powstaniu na Litwie, mianował kobietę honorowym kapitanem i nakazał wrócić do domu.

7. Chłopskie przebranie

W sytuacji, gdy Powstanie na Litwie się kończyło, a Warszawa była wciąż wolna Emilia wraz z dwojgiem towarzyszy w chłopskim przebraniu ruszyła do stolicy. W drodze do Warszawy ciężko zachorowała i musiała pozostać w jednym z mijanych dworów.

Jednak pomimo opieki zmarła 23 grudnia 1831 roku. Jej grób zachował się do dziś na wiejskim cmentarzu w Kopciowie.

8. Wojsko Polskie

Jej imię przybrał kobiecy batalion Wojska Polskiego, który został utworzony w ZSRR.

9. Wizerunek Plater

Wizerunek Plater widniał na banknotach okresu polskiego międzywojnia.

10. Adam Mickiewicz

Upamiętnił ją Adam Mickiewicz w wierszu pt. Śmierć pułkownika, poświęcony bohaterce powstania listopadowego.