14 ciekawostek o obrazie Matka Boża z Guadelupe

Matka Boża z Guadelupe
źródło: Emman~commonswiki / Wikipedia

Obraz powstał w związku z objawieniem, do jakiego doszło 12 grudnia 1531 r. na wzgórzu Tepeyac, które obecnie znajduje się w granicach miasta Meksyk. Matka Boża ukazała się tu Aztekowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi.

1. Maryja prosiła Juana, aby w miejscu, gdzie się ukazała, została wybudowana świątynia. Juan udał się do biskupa, a znakiem potwierdzającym prawdziwość jego słów były róże, które nie występowały w tym rejonie świata. Gdy wyspał róże z płaszcza, na materiale pokazał się obraz Maryi.

2. Wizerunek ma wymiary 195 x 105 cm i przedstawia stojącą Maryję. Ma ona różową tunikę, a okryta jest błękitnym płaszczem z gwiazdami. W talii przepasana jest szarfą. Twarz Maryi ma ciemny kolor, stąd określenie Morenita z Tepeyac (hiszp. moreno – brązowy).

3. Obraz powstał na tilmie, indiańskiej opończy, która tkana jest z włókien agawy (kaktusa ayate). Trwałość takich włókien nie przekracza zazwyczaj 30 lat. W przypadku tego obrazu osiągnęła już jednak prawie 500 lat.

4. Gwiazdy znajdujące się na płaszczu Maryi odzwierciedlają układ konstelacji, które występowały w dniu Objawienia w mieście Meksyk.

5. W źrenicy lewego oka Matki Bożej znajdują się odbicia postaci, które były obecne podczas rozmowy Juana Diego z biskupem Zummaradze. W prawym oku, po wielokrotnym powiększeniu, dostrzec można tradycyjną meksykańską rodzinę z tamtego czasu.

6. Z oczami Matki Bożej związane jest jeszcze jedno ciekawe zjawisko, a mianowicie zjawisko refleksu. Występuje ono jedynie u osób żywych i nie jest możliwe do odtworzenia na płaszczyźnie. Jednak w przypadku tego obrazu zostało zaobserwowane i potwierdzone przez badaczy.

7. 14 listopada 1921 r. pewien mężczyzna próbował zniszczyć obraz przy pomocy dynamitu. Ładunek ukryty został w bukiecie kwiatów, który znalazł się przed wizerunkiem Maryi. Uszkodzeniu uległo całe otoczenie, nawet fundamenty świątyni, jednak sam obraz pozostał nietknięty.

8. Wizerunek nie ucierpiał w żaden sposób od dotykania przez pielgrzymów. Nie poddaje się również działaniu kurzu, insektów ani pleśni czy grzybów.

9. Podczas jednej z konserwacji doszło do wypadku. W 1785 r. na tkaninę wylał się żrący kwas azotowy. Powierzchnia powinna się rozpuścić, jednak w krótkim czasie tkanina zregenerowała się samoistnie.

10. Badania prowadzone przez naukowców dowiodły, że na obrazie nie ma śladów pędzla a nawet żadnych związków chemicznych, które mogłyby nadawać kolor.

11. Wszystkie przeprowadzone badania doprowadziły naukowców do wniosków, że obraz Matki Bożej z Guadalupe jest „nie ręką ludzką uczyniony”. Co ciekawe, wizerunek Matki Bożej można zobaczyć również na odwrocie materiału.

12. Obecnie obraz znajduje się w bazylice Matki Bożej z Guadalupe, która została wybudowana w 1974 r. Jest to największe sanktuarium maryjne na świecie. Co roku odwiedza je nawet 10-12 mln wiernych.

13. Matka Boża z Guadalupe jest patronką Meksyku, obu Ameryk, Filipin, narodów tubylczych oraz dzieci nienarodzonych.

14. W sieci pojawiła się informacja, że temperatura wizerunku jest zbliżona do temperatury ciała człowieka. Ks. Eduardo Chávez, który postulował kanonizację świętego już obecnie Juana Diego, zdementował jednak te doniesienia.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.