10 Interesujących ciekawostek dla dzieci o Wombatach

Wombaty, to dziś rodzina trzech ssaków. Wombat ma mocne ciało, małe oczy, wąski ogon i krótkie kończyny. Na końcu pazura znajdują się krótkie palce z pazurami. Mieszkają w Australii i Tasmanii. Skopiowali system jaskiń, w którym spędzili dzień. Są aktywne tylko w nocy.

Zęby stale rosną, podobnie jak zęby gryzoni. Wombaty mają bardzo długie jelita, co pozwala im trawić niewielkie ilości spożywanego pokarmu. Od kwietnia do czerwca samica rodzi 1 miot. Dziecko pozostanie w torbie mamy do grudnia.

Nie opuści torby matki, dopóki ciało nie zostanie całkowicie pokryte włosami. Żywią się roślinami. Zwierzęta te mają bardzo małe wymagania pokarmowe. Wombat północny jest jednym z najrzadszych zwierząt na świecie.

Środowisko naturalne zależy od gatunku. Wombaty australijskie żyją w suchych i otwartych górach, wombaty tasmańskie lubią pagórkowate tereny , natomiast wombat szerokogłowy występuje na sawannach, stepach czy lasach.

Zwierzęta te mają dość grube i twarde pazury. Ponadto mają grubą sierść, która przybiera kolory: piaskowy, brązowy, szary czy nawet czarny. Jedzą one głównie trawę, korę, zioła i korzenie. Prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia, aby w dzień odpoczywać. Często prowadzą samotny tryb życia.

Ciekawostki o wombatach:

1. Zagrożony wyginięciem

Gatunek jest zagrożony wyginięciem ze względu na agresywność rywalizacji o koryto rzeki i macicę. Jak mówi nazwa gatunku, są śmiertelne.

2. Nieustannie wyniszczane

W życiu zwierząt nadal rosną, ponieważ są nieustannie wyniszczane w zaciętych bitwach.

3. Uczestnicy wypadków drogowych

Ze względu na nadmierne postrzeganie własnej nieśmiertelności, poszczególne wombaty są częstymi uczestnikami wypadków drogowych. Są niebezpieczne, szczególnie dla niedzielnych rowerzystów, którzy nie noszą kasków ochronnych.

4. Gruba skóra

Wombaty mają na grzbiecie grubą skórę.

5. Zwierzę umrze

Jeśli wombat jest zestresowany, wypadną mu włosy. Jeśli nie odrośnie szybko, zwierzę umrze z powodu niskiej temperatury.

6. Wombat tasmański

Największym wombatem tego gatunku jest wombat tasmański

7. Przodek

Przodek wombata jest wielkości nosorożca

8. Potrafi biec

Potrafi biec z prędkością 40 km/h.

9. Torbacze

To torbacze, ale ich torby są do góry nogami,

10. kwadratowy kał

Mają kwadratowy kał

3.6/5 - (liczba ocen: 8)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.