10 Interesujących Ciekawostek dla Dzieci o Wombatach

wombat

Wombaty, to dziś rodzina trzech ssaków. Wombat ma mocne ciało, małe oczy, wąski ogon i krótkie kończyny. Na końcu pazura znajdują się krótkie palce z pazurami. Mieszkają w Australii i Tasmanii. Skopiowali system jaskiń, w którym spędzili dzień. Są aktywne tylko w nocy.

Zęby stale rosną, podobnie jak zęby gryzoni. Wombaty mają bardzo długie jelita, co pozwala im trawić niewielkie ilości spożywanego pokarmu. Od kwietnia do czerwca samica rodzi 1 miot. Dziecko pozostanie w torbie mamy do grudnia.

Nie opuści torby matki, dopóki ciało nie zostanie całkowicie pokryte włosami. Żywią się roślinami. Zwierzęta te mają bardzo małe wymagania pokarmowe. Wombat północny jest jednym z najrzadszych zwierząt na świecie.

wombaty
https://pixabay.com/photos/tasmania-wombats-herbivores-5162008/

Środowisko naturalne zależy od gatunku. Wombaty australijskie żyją w suchych i otwartych górach, wombaty tasmańskie lubią pagórkowate tereny , natomiast wombat szerokogłowy występuje na sawannach, stepach czy lasach.

Zwierzęta te mają dość grube i twarde pazury. Ponadto mają grubą sierść, która przybiera kolory: piaskowy, brązowy, szary czy nawet czarny. Jedzą one głównie trawę, korę, zioła i korzenie. Prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia, aby w dzień odpoczywać. Często prowadzą samotny tryb życia. Oto ciekawostki o wombatach:

1. Styl życia wombata

Te sprytne zwierzęta spędzają noce na poszukiwaniu pożywienia lub kopaniu nowych tuneli, wejść lub wyjść dla ich stale powiększających się nor. Są roślinożercami, więc większość czasu spędzają pasąc się na rodzimych trawach.

2. Jest wielkości psa

Wombaty nie są tak małe, jak mogłoby się wydawać. Dorosły wombat dorasta zwykle do około metra długości – tyle samo co średniej wielkości pies. Mogą ważyć do 40 kilogramów i mają szerokie, silne łapy, które są świetne do kopania.

3. Uczestnicy wypadków drogowych

Ze względu na nadmierne postrzeganie własnej nieśmiertelności, poszczególne wombaty są częstymi uczestnikami wypadków drogowych. Są niebezpieczne, szczególnie dla niedzielnych rowerzystów, którzy nie noszą kasków ochronnych.

4. Gruba skóra

Wombaty mają na grzbiecie grubą skórę.

5. Zagrożenie niską temperaturą

Jeśli wombat jest zestresowany, wypadną mu włosy. Jeśli nie odrośnie szybko, zwierzę umrze z powodu niskiej temperatury.

6. Wombat tasmański

Największym wombatem tego gatunku jest wombat tasmański

7. Przodek

Przodek wombata był wielkości nosorożca.

8. 40 km/h

Potrafi biec z prędkością 40 km/h.

9. Torbacze

Podobnie jak ich wspinający się po drzewach kuzyn, koala, wombaty są torbaczami. Oznacza to, że należą do szczególnej grupy ssaków, które mają woreczki, w których rozwijają się ich nowo narodzone młode. Dzieci wombatów rodzą się bardzo małe i bezbronne, więc worek jest dla nich bezpiecznym miejscem, w którym mogą dorosnąć i przygotować się do życia.

10. kwadratowy kał

Zwierzęta te mają kwadratowy kał.

11. Wyginięcie

Gatunek jest zagrożony wyginięciem ze względu na agresywność rywalizacji o koryto rzeki i macicę. Jak mówi nazwa gatunku, są śmiertelne.

4.3/5 - (liczba ocen: 15)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.