Ciekawostki

10 Ciekawostek o Samochodach marki Toyota

Toyota

Toyota jest kolejnym przykładem koncernu samochodowego, którego początki w sposób znaczący odbiegały od produkcji samochodów. Firma założona w 1918 przez Sakichi Toyodę była producentem warsztatów tkackich. Pierwszy samochód wyprodukowała dopiero w roku 1935 roku. Jak to w przypadku Japonii bywało, inspiracja przyszła ze Stanów Zjednoczonych. Oto ciekawostki i zaskakujące informacje o marce Toyota.

1. Toyota A1 takie miał oznaczenie pierwszy samochód wyprodukowany przez Toyotę. Rok po tym wydarzeniu powstała Toyota AA w latach 1936-1942 wyprodukowano 1404 sztuki tych samochodów.

2. W 1996 roku na 60 rocznicę wyprodukowania pierwszego modelu Toyoty AA wyprodukowano 100 egzemplarzy samochodów stylistycznie nawiązujących do historycznego modelu. Samochód był sprzedawany wyłącznie w Japonii i nosił nazwę Toyota Classic.

3. W 2000 roku taśmy produkcyjne opuściło 100 milionowe auto wyprodukowane przez Toyotę. Jak to w przypadku Japończyków bywa okazję tą uczczono wyprodukowaniem super wyposażonej limuzyny Toyoty Origin nawiązującej do Toyoty Crown. Konstrukcyjnie auto oparte było na reprezentacyjnej limuzynie Toyota Progres. Wypuszczono jedynie 1000 sztuk tych aut.

4. Nawiązując do historycznych egzemplarzy warto napisać, ze podczas wojny wyprodukowano ciekawy pojazd wojskowy na bazie Toyoty. Pojazd nazwany Su-Ki, spełniał rolę jeżdżącej amfibii. Wyprodukowano 198 sztuk tego pojazdu.

5. W 1996 roku Toyota zaprezentowała światu swój pierwszy model samochodu hybrydowego, w którym napęd stanowiły dwa silniki, spalinowy i elektryczny. Samochód nosił nazwę Prius i był pierwszym na świecie masowo produkowanym samochodem z pędem hybrydowym.

6. W Stanach Zjednoczonych miało miejsce nietypowe wydarzenie. Na terenie Kalifornii, a konkretnie na wojskowym lotnisku w Almedzie zorganizowano zjazd Priusów. W paradzie wzięło udział 332 aut co zostało zaliczone i zapisane jako Rekord Guinnessa. Toyota Prius cieszy się w Stanach Zjednoczonych bardzo duża popularnością. Ponad 40% produkcji tych hybrydowych aut trafiało na rynek amerykański.

7. W 2015 roku na targach SEMA Japończycy zaprezentowali niesamowity egzemplarz Toyoty. Połączyli pickupa z limuzyną, a konkretnie była to licząca 7, 9 metra długości limuzyna nazwana Tundrasine. Podstawą do jej wykonania była Toyota Tundra 1794 Edition 4×4 CrewMax.

8. Flagowy model Toyoty, Corolla której produkcja zapoczątkowana została w 1966 roku do dziś dzierży palmę pierwszeństwa jako jeden z najlepiej sprzedających się samochodów na świecie.

9. Toyota co rok na badania nad rozwojem motoryzacji wydaje 10 miliardów dolarów. Ma to odbicie w tym, ze od lat Toyota wiedzie światowy prym w produkcji samochodów.

10. Japońscy inżynierowie skupieni w koncernie Toyota są również uważani za twórców wielu systemów pracy poprawiających jakość, efektywność i niezawodność produktów nad którymi pracują. Dziś powszechnie ten model pracy przyjął określenie metody zwinnej.