Legrys – Ciekawostki, fakty oraz informacje
1. Legrys lub inaczej lygrys jest skutkiem celowego działania człowieka. Zwierzę jest mieszańcem samca lwa i samicy tygrysa. Jego nazwa jest zlepkiem słów ,,lew” i ,,tygrys”.
2. Ich charakter jest mieszanką cech lwich i tygrysich. Uwielbiają przebywać w wodzie, jak tygrysy i są towarzyskie podobnie, jak lwy.
3. Lygrysy osiągają pokaźne rozmiary. Rekordzistą jest Herkules wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Waży około 450 kilogramów i mierzy 3,2 metra. Mieszka w rezerwacie w Karolinie Południowej. Drugim co do wielkości jest tygrys syberyjski.
4. Męscy potomkowie tygrysicy i lwa są bezpłodni. Samice mogą mieć młode.
5. Lygrysy traktuje się jako ciekawostkę w ogrodach zoologicznych. Jednak większość przyrodników i naukowców jest zdania, że w zoo powinny znajdować się tylko zagrożone gatunki. Według ich opinii, lygrysy zajmują miejsce bardziej potrzebującym zwierzętom i przeczą idei mówiącej o ochronie dzikich gatunków przez człowieka. W niektórych miejscach krzyżowanie gatunków jest zabronione pod karą grzywny.
6. Największym wydarzeniem były narodziny białych lygrysów. Ich rodzice są białej barwy. Na świecie żyje około 1200 białych tygrysów i tylko 300 lwów. Maluchy otrzymały imiona: Apollo, Sampson, Odlin i Yeti.
7. Najwięcej lygrysów zobaczymy na Tajwanie, w prywatnych ogrodach zoologicznych oraz w rezerwatach.
8. Lygrysy żywią się mięsem. Młode wypijają kilkanaście litrów mleka dziennie.
9. Wśród kotowatych powstało wiele krzyżówek, dających zdumiewające hybrydy. Należą do nich tyglew, leopon, pumpard. Ludzie łączą tez inne gatunki, np. zebrę i osła. W ten sposób powstało zwierzę o nazwie Zebryna. W Polsce także podejmowane były próby krzyżowania zwierząt. Potomkiem żubra i bydła domowego, stał się żubroń. Obecnie na terenie naszego kraju żyje tylko kilka sztuk.
10. Lygrysy żyją około 15- 20 lat. Nie spotykane na wolności, chociaż pierwsze wzmianki o tych kotach pojawiły się w Azji już w XIX wieku. Ludzie od dawna fascynowali się mieszaniem gatunków i podejmowali próby łączenia w pary zwierząt w obrębie jednej rodziny. Fascynacji tematem dowodzą starożytne mity, opisujące postaci pegaza, fauna, czy syreny, kobiety o rybim ogonie.