Ciekawostki

15 ciekawostek o najstarszych drzewach na świecie

stare drzewo

Drzewa są niezwykle ważnymi roślinami dla całego ziemskiego ekosystemu. Oczyszczają atmosferę z dwutlenku węgla i produkują tlen, który niezbędny jest do życia wszystkich organizmów zwierzęcych. Drzewa mogą żyć setki, a nawet tysiące lat.

Przedstawiamy 15 ciekawostek o wyjątkowo starych drzewach:

1. Jednym z najstarszych drzew na całym świecie jest sosna długowieczna nazywana Methuselah. Okaz ten znajduje się w Górach Białych w stanie Kalifornia (Stany Zjednoczone), a według naukowców liczy ponad 4,8 tysiąca lat. Na całym obszarze Gór Białych znajduje się wiele starych drzew – szacuje się, że średnia wieku tutejszych roślin drzewiastych to aż 1000 lat, natomiast wiele okazów liczy ponad 3 tysiące lat.

2. Najstarszym drzewem na całej planecie jest okaz świerka pospolitego, który znajduje się w Parku Narodowym Fulufjallet w Szwecji – najstarsze części drzewa mają prawie 10 tysięcy lat.

3. Na terenie Azji najstarszym drzewem – a równocześnie prawdopodobnie najstarszą rośliną w ogóle – jest cyprys Sarv, który znajduje się na obszarze Iranu.

4. Jednym z największych drzew długowiecznych są afrykańskie baobaby. Najstarszy z nich znajduje się w okolicach Limpopo w Republice Południowej Afryki. Okaz liczy około 6 tysięcy lat.

5. Według dzisiejszej wiedzy najstarszym organizmem drzewiastym na Ziemi był gatunek Eospermatopteris, który istniał już 385 milionów lat temu.

6. Rośliny, podobnie jak zwierzęta, ewoluowały w wodzie. Po milionach lat „wyszły” na ląd, prawdopodobnie w erze ordowniku (ponad 450 milionów lat temu). Pierwsze rośliny drzewiaste, które są bezpośrednimi przodkami dzisiejszych drzew, wykształciły się w sylurze (400-450) milionów lat temu).

7. Jedną z najciekawszych pozostałości po pradawnych drzewach są bursztyny. Jest to żywica drzew iglastych, które miliony lat temu rosły na terenie dzisiejszych zbiorników wodnych. Po dziś dzień nie ustalono jednak gatunku drzewa, z którego pochodziła żywica.

8. Prawdopodobnie najstarszym występującym do dzisiaj gatunkiem drzewa jest wolemia szlachetna. Równocześnie drzewo to jest niezwykle rzadkie, dlatego odkryto go dopiero w 1994 roku. Naturalne stanowiska rośliny utrzymywane są w tajemnicy ze względu na rzadkość jej występowania.

9. Także w Polsce nie brakuje wiekowych drzew. Najstarszym z nich jest cis pospolity o nazwie „Henryk”, który znajduje się w miejscowości Henryków Lubański w województwie dolnośląskim. Szacuje się, że drzewo liczy około 1300 lat.

10. Innym starym i znacznie bardziej znanym drzewem w Polsce jest dąb „Bartek”, który rośnie w okolicy świętokrzyskiej miejscowości Bartków. Niegdyś twierdzono, że potężne drzewo może mieć nawet 1200 lat. Dzisiejsi naukowcy szacują jednak, że wiek dębu to „zaledwie” 684 lata.

11. Najstarsze drzewa rosnące na terenie Polski stanowią pomniki przyrody, a tym samym objęte są szczególną ochroną.

12. Największe drzewo na świecie to sekwoja wieczniezielona, która występuje na terenie Stanów Zjednoczonych. Równocześnie jest to drzewo długowieczne – dożywa nawet do 2 tysięcy lat.

13. Jednym z najstarszych gatunków drzew na świecie jest australijska sosna Wollemi, która istnieje od dwóch milionów lat.

14. Najstarszym znanym i zbadanym drzewem na terenie Ameryki Południowej jest chilijski cyprys patagoński, który znajduje się w Parku Narodowym Alerce Costero.

15. Statystycznie drzewa iglaste dożywają bardziej sędziwego wieku niż drzewa liściaste. Najstarsze organizmy, które liczą kilka tysięcy lat, to właśnie drzewa iglaste.