Ciekawostki

13 interesujących ciekawostek o lekomanii

1.Więcej nastolatków umrze z powodu nadużywania leków na receptę niż heroiny czy kokainy. Jedna trzecia nastolatków mieszkających w amerykańskich stanach, które zalegalizowały medyczną marihuanę, nielegalnie otrzymuje trawkę od osób z receptą.

2. Nadużycia Adderall gwałtownie wzrosły w ostatnich latach wśród dzieci w wieku licealnym. Nastolatkowie, którzy dowiadują się o nadużywaniu narkotyków od swoich rodziców, są o 50% mniej skłonni do nadużywania nielegalnych substancji niż ci, którzy tego nie robią.

3. W ósmej klasie 28% dzieci spożywało alkohol, a 15% paliło papierosa. Stany Zjednoczone stanowią 5% światowej populacji lekomanów, a z tych 5% aż 75% bierze nielegalne leki na receptę. 60% nastolatków otrzyma te pigułki za darmo od przyjaciół i krewnych.

4. Uzależnienie od leków może rozpocząć się od zwykłego leczenia przewlekłej choroby lub zażywania leków przeciwbólowych. Niektóre osoby zaczynają brać je coraz częściej w sposób niekontrolowany. W przypadku innych osób lekomania zaczyna się, gdy przyjmują przepisane leki lub otrzymują je od innych osób, które mają receptę.

5. W miarę upływu czasu możesz potrzebować większych dawek leku, aby uzyskać haj. Wkrótce możesz potrzebować leku, aby poczuć się dobrze. Wraz ze wzrostem zażywania może się okazać, że bez niego coraz trudniej jest się obejść. Próby zaprzestania mogą wywołać intensywne łaknienie i sprawić, że poczujesz się fizycznie chory. Są to tak zwane objawy odstawienia.

6. Uzależnienie od leków to przewlekła, postępująca choroba mózgu, która wymaga zintegrowanego leczenia umysłu, ciała i ducha. Bez leczenia zmiany w mózgu mogą być długotrwałe, a choroba może być śmiertelna.

7. Nie ma jednej przyczyny uzależnienia, chociaż życie z zaburzeniami zdrowia psychicznego może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń związanych z używaniem substancji — i odwrotnie.

8. Każdy przypadek jest inny. W niektórych przypadkach zaburzenie zdrowia psychicznego poprzedza rozwój nadużywania leków. W innych przypadkach objawy zdrowia psychicznego nie są widoczne, dopóki uzależnienie nie zostanie opanowane – czasami stany te ulegają zaostrzeniu lub pogorszeniu przez zażywanie leków.

9. Chociaż nie ma lekarstwa na żadne zaburzenia zdrowia psychicznego, w tym uzależnienie od leków, wielu z nich prowadzi niesamowite życie pełne nadziei i odwagi. Udowodniono, że liczne terapie i interwencje lecznicze oparte na badaniach są skuteczne w leczeniu osób żyjących z uzależnieniem od leków.

10. Kluczem do sukcesu jest spersonalizowane leczenie, które jest intensywne i zintegrowane. Kiedy stosowane jest długoterminowe wsparcie oraz interwencje terapeutyczne i duchowe, ludzie walczący z uzależnieniem odzyskują zdrowie. Zdrowie psychiczne, fizyczne i duchowe ma kluczowe znaczenie dla zdrowienia.

11. Najliczniejszą grupę substancji, od których człowiek wpada w lekomanię są antydepresanty. Środki te dają poczucie spokoju psychicznego, dlatego uzależniony zaczyna brać ich coraz więcej i więcej.

12. Depresanty, znane również jako depresanty ośrodkowego układu nerwowego, spowalniają aktywność mózgu, aby wprowadzić ciało w stan ekstremalnego relaksu. Nadużywanie ma miejsce, gdy ludzie przyjmują duże dawki w celu osiągnięcia euforii lub używają narkotyków z alkoholem lub innymi lekami, aby wzmocnić ich działanie.

13. Maniacy seksualni również używają środków depresyjnych, takich jak GHB i Rohypnol, aby wykorzystać swoje ofiary.