15 Ciekawostek o Strzykwach
Strzykwy to morskie zwierzęta zaliczane do szkarłupni, które żyją na dnie mórz. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na ich temat.
1. Strzykwy nazywane są potocznie ogórkami morskimi ze względu na swój kształt. Mają wydłużone ciało o bardzo miękkiej ścianie, a także wewnętrzny szkielet zredukowany do małych igiełek oraz czułki, które otaczają otwór gębowy.
2. W gromadzie tej znajduje się około 1300 gatunków, które występują na dnach oceanicznych.
3. Według badań strzykwy istniały na świecie już kilkadziesiąt milionów lat temu. Dziś okazuje się, że należą do organizmów liczebnie dominujących na naszej planecie i zasiedlają około 70 procent Ziemi.
4. Wszelkie organizmy zaliczane do strzykw wystepują głównie w morzach pełnosłonych, choć niektóre gatunki na przestrzeni lat przystosowały się do życia w wodach o mniejszym zasoleniu.
5. Większość strzykw żyje na dnie mórz. Najczęściej zagrzebują się w mule i są ukryte w różnego rodzaju zagłębieniach czy szczelinach skalnych. Najwięcej można ich spotkać w Oceanie Indyjskim oraz Oceanie Spokojnym. Dobrze sie czują w płytkich akwenach, ale naukowcy zauważyli je również na głębokości dochodzącej do 5000 metrów.
6. Średnica ich ciała nie przekracza 5 centymetrów i zazwyczaj mają długość około 2 centymetrów. Zdarzają się jednak gatunki znacznie dłuższe, przez co uważa się, że strzykwy mają średnio około 30 centymetrów.
7. Strzykwy wyposażone są w tak zwane nóżki ambulakralne, czyli nóżki pokryte nabłonkiem, które mogą też być wyposażone w przyssawki. Ciało większości z nich pokryte jest małymi brodawkami.
8. Część ich nóżek ambulakralnych w procesie ewolucji przekształciła się w czułki, które znajdują się wokół otworu gębowego. Może ich być od ośmiu do nawet trzydziestu i pomagają w przyjmowaniu pokarmu.
9. Na końcyich układu trawiennego znajduje się kloaka, która kurczy się z rytmiczną regularnością. To właśnie tu otwierają się płuca wodne oraz organy Cuviera, czyli gruczoł obronny wydzielający toksynę lub wydzielinę, której celem jest paraliżowanie lub unieruchomianie napastnika. Używane są one w momencie zagrożenia.
10. Strzykwy odżywiają się martwą materią organiczną, którą pobierają razem z osadami dennymi, dlatego nazywa się je organizmami mułożernymi. Większość z nic przeczesuje dno morskie pełzając za pomocą nóżek, a niektóre z gatunków pełzają wyginając się w literę „U” i prostując na przemian.
11. W momencie zagrożenia zdarza im się wstrzykiwać na zewnątrz również swoje organy wewnętrze takie, jak część płuc i układu pokarmowego, które jednak bardzo szybko się regenerują.
12. Niektóre z gatunków strzykw wchodzą w relacje z rybami. Przejawia sie to tym, że we wczesnym stadium rozwoju na przykład karapia europejskiego ryby te ukrywają się w płucach wodnych strzykw i wychodzą na zewnątrz tylko po to, aby zdobyć pokarm.
13. Strzykwy żyją przeciętnie od pięciu do dziesięciu lat.
14. Strzykwy od dawna budziły zainteresowanie wśród ludzi i były poławiane w celach konsumpcyjnych, a także wykorzystywane w medycynie ludowej.
15. Ciało strzykw zawiera sporo sapominy i innych związków chemicznych, przez co interesują się nimi faramkolodzy. Być może w przyszłości będzie można je wykorzystywać do leczenia różnych dolegliwości.