Ciekawostki

10 Interesujących Informacji i Ciekawostek o Adwencie

Adwent

Adwent to czterotygodniowy okres, rozpoczynający nowy rok liturgiczny w Kościele Katolickim. Jest to okres, w którym wierni oczekują narodzenia Jezusa Chrystusa. Przedstawiamy 10 faktów dotyczących tego ważnego dla chrześcijan okresu.

1. Adventus

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego „adventus”, oznaczającego przybycie. Odnosi się ono do przybycia Jezusa Chrystusa na świat.

2. Chrześcijanie

Nie wiadomo kiedy dokładnie chrześcijanie zaczęli obchodzić Adwent. Badacze wykazali natomiast, że w V wieku n.e., mnisi z niektórych zakonów zaczęli w listopadzie pościć, aby przygotować się do Bożego Narodzenia.

3. Podlasie

Na terenach Podlasia, w przeszłości, aby obwieścić nadejście adwentu grano na ligwach. Były to instrumenty o kształcie długiego rogu, wykonane z drewna olchowego bądź świerkowego. Dźwięk wydobywany z tych instrumentów przypominał głośne dudnienie i był słyszalny nawet z odległości kilku kilometrów.

4. Roraty

Jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów adwentowych są Roraty. Te msze sprawowane są ku czci Maryi Panny i zwykle odbywają się wcześnie rano.

5. Symbol

W Polsce najważniejszym symbolem Adwentu była roratka, czyli biała lub niebieska świeca, obwiązana wstążką. Świeca ta odpalana na ołtarzu w czasie Mszy miała symbolizować Maryję, przynoszącą światu światło – Chrystusa.

6. Post Filipowy

W Kościele Prawosławnym obchodzony jest czterdziestodniowy Post Filipowy. Rozpoczyna się on 28 listopada, dzień po wspomnieniu św. Filipa. Wyznawców prawosławia obowiązuje wtedy zakaz spożywania takich pokarmów jak: ryby, mięso i nabiał.

7. Włochy

We Włoszech istniała tradycja, w związku z którą na zakończenie Adwentu lokalni muzycy gromadzili się w Rzymie przed kapliczkami Maryi. Grali oni pieśni na dudach i tradycyjnym włoskim instrumencie – piffero.

8. Wielki Post

W czasie Adwentu możemy zobaczyć księży w różowych szatach. Używane są one tylko dwa razy w roku – w trzecią niedzielę Adwentu oraz w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Różowy kolor szat ma symbolizować radość z bliskości Zbawiciela.

9. Niemcy

W Niemczech tradycją adwentową są jarmarki. Przed Bożym Narodzeniem w miastach pojawiają się kolorowe targowiska, oferujące lokalne przysmaki, którym często towarzyszą różne imprezy kulturalne.

10. Liturgia chrześcijańska

Ośmiowieczna księga o liturgii chrześcijańskiej – Sakramentarz Gelazjański wyliczał pięć niedzieli w okresie Adwentu. Ich ilość została zredukowana przez papieża Grzegorza VII w XI w.