Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o ENIAC

źródło: Wikipedia

ENIAC, czyli elektroniczny Numeryczny Integrator i Komputer, to urządzenie stworzone w latach czterdziestych XX wieku. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Gigantyczny komputer został skonstruowany w latach 1943-1945 przez J.P. Eckerta oraz J.W. Mauchly’ego na Uniwersytecie Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Jego używania zaprzestano w 1955 roku.

2. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku ENIAC uważany był za pierwszy elektroniczny komputer w historii, jednak odtajnienie pewnych dokumentów dowiodło, że miał swoich poprzedników.

3. ENIAC był ogromnym urządzeniem. Zajmował około 162 metrów kwadratowych, miał 24 metry długości i składał się z 42 szaf zrobionych ze stali.

4. Jak na lata czterdzieste XX wieku urządzenie to było niezwykle innowacyjne. Za pomocą jednego z pierwszych komputerów elektronicznych na świecie można było przetwarzać dane równolegle. Komputer posiadał również moduły jednostki arytmetycznej i pamięci.

5. W 1996 roku z okazji pięćdziesiątych „urodzin” ENIAC-a na Uniwersytecie Pensylwanii powstał głośny projekt ENIAC-on-a-Chip. W rezultacie udało się stworzyć układ scalony, który miał taką samą funkcjonalność jak prototyp.

6. Ciekawostką jest fakt, że najzwyklejszy telefon komórtkowy produkowany na początku XXI wieku miał o 1300 razy większą moc obliczeniową niż ENIAC.

7. Przyczyną tworzenia pierwszych komputerów takich, jak ENIAC było zapotrzebowanie wojska na tablice artyleryjskie. Prawdopodobnie gdyby nie konflikty przełom w tej dziedzinie nastąpiłby dużo później.

8. ENIAC został przekazany wojsku w czerwcu 1946 roku, a więc niecały rok po zakończeniu drugiej wojny światowej. Urządzenie to jednak nie działało bez zarzutu, a ekspertom w armii udało się je uruchomić po raz pierwszy dopiero w lipcu 1947 roku.

9. Jak na jeden z pierwszych komputerów na świecie, ENIAC do dziś zaskakuje tym, że z jego pomocą można było projektować taktyczną broń atomową, a także wiele innych rodzajów broni. Warto wspomnieć, że wszystkie tablice funkcyjne obsługiwano wówczas w stu procentach ręcznie.

10. W całym komputerze znajdowało się aż 18800 lamp elektronowych, 6000 przełączników i 50000 oporników.