Ciekawostki

Koty – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena 🐾

kot

Koty są zwierzętami, które z pewnością nie sprawdzą się każdemu z nas. Są one uparte i niezależne, większość z nich woli chodzić własnymi drogami i nie lubi zbytnich pieszczot.

Wszystko o kotach

Koty to zwierzaki, które dzielą się na kilka grup: koty krótkowłose, koty długowłose oraz koty nagie. Najczęściej spotkamy się raczej z krótkowłosymi dachowcami, ponieważ to ich jest najwięcej w ludzkich domach. Są oczywiście osoby, które adoptują lub kupują kotki rasowe, jak sfinksy, amerykańskie bobtaile, czy kot brytyjski.

Opis i charakterystyka

W większości rasy kotów to zwierzaki uparte, niezależne, lubiące robić to, co na ten moment chcą robić, a nie to, co ktoś rozkazuje im robić. Ssaki jednak potrafią przywiązać się do ludzi i przychodzą na pieszczoty do swoich właścicieli, rzadziej się przytulają, przy czym mruczą i są naprawdę urocze.

Tryb życia kota

Koty wolą samotny tryb życia, nieuzależniony od nikogo. Uwielbiają poruszać się własnymi ścieżkami. Są to również zwierzęta, które mają instynkt łowczy, często potrafią przynieść swoim właścicielom niespodziankę w postaci zdechniętej myszki, a nawet ptaka. W ich języku jest to podziękowanie danym ludziom za opiekę nad nimi oraz regularne karmienie ich, danie im ciepłego miejsca do spania. Zwierzaki te uwielbiają również spać, w okresach zimowych robią to bardzo często, nabierają wówczas więcej wagi. Kotki lubią ciepłe miejsca, lubią spać otulone poduszkami, ale także na podłodze, kiedy w domu, czy mieszkaniu, działa ogrzewanie podłogowe.

Sierść i umaszczenie

Co do ich sierści, tak, jak wspomniano wcześniej, koty mogą być długowłose, krótkowłose, a nawet całkowicie nagie, jak sfinks kanadyjski. Ich umaszczenie dozwolone jest we wszystkich, naturalnych kolorach. Spotkamy koty szare, czarne, śnieżnobiałe, kremowe, delikatnie niebieskie, a także łaciate, czy naznaczone w niektórych miejscach białymi/czarnymi kropkami. Niektóre z tych zwierzaków mają również wierzchnią sierść innego koloru, a sierść, która jest bliżej ciała, będzie koloru całkiem innego.

Rozmiary

Waga urodzeniowego kotka – w przedziale od 70 do 110 kg, średnia masa dorosłego, prawidłowo rozwijającego się kota europejskiego krótkowłosego – od 4 do 4,5 kg.

Kocięta zawsze rosną jak na drożdżach, czasami nawet z godziny na godzinę. Najintensywniejszy wzrost kociąt kończy się około 6 miesiąca życia. Na tym jednak nie koniec, koty powinny rosnąc do około 2-3 roku życia. Niektóre rasy jednak, jak Maine Coon, mogą swój rozmiar zwiększać do 4 roku życia! Wiemy jednak, że jest to jedna z największych ras kotów na świecie.

Charakter

Osobliwość kota możemy podzielić aż na 5 rodzajów! Oto one:

  1. Kot ekstrawertyk – inteligentny, ciekawski, pomysłowy, taki kot jest wprost duszą towarzystwa! Lubi, kiedy coś wokoło niego się dzieje, a nudzi się wtedy, kiedy nie ma nic do roboty, potrafi wówczas zaczepiać wszystkich dookoła i dawać do zrozumienia, że chce być on w centrum uwagi, „halo, baw się ze mną!”. Jest to typ badacza, swój nosek potrafi wcisnąć wszędzie, gdzie się tylko da. Jego właściciel z pewnością będzie musiał wykazać się kreatywnością w wymyślaniu nowych zabaw, ponieważ kotek zapamięta je i po pewnym czasie zaczną go one nudzić. Uwielbia przesiadywać z właścicielem lub bawić się z innymi kotami, ale także innymi zwierzętami, dlatego na pewno dogada się on z psem.
  2. Kot introwertyk – przeciwieństwo ekstrawertyka, są to koty niepewne, nieufne, niespokojne, pełne strachu. Wolą one skryć się w swoim ulubionym miejscu, aby nikt im nie przeszkadzał. Nie są takie ciekawskie, w ogóle nie chcą one niczego poznawać, najlepiej, gdyby tylko jadły, spały, załatwiały się, to jest ich plan na życie. Lubią one wysokie miejsca, z których mogą spokojnie obserwować otoczenie, a przy okazji nie narażać się na spotkanie z człowiekiem, czy co gorsza, innym zwierzakiem.
  3. Kot impulsywny – takie koty są jedną wielką niewiadomą, są one impulsywne i nieprzewidywalne. Często jest to jednak wynik jakiegoś czynnika w środowisku, który ich stresuje. Zwierzaki te potrafią przyjść do właściciela, aby się pogłaskać, a tu nagle wyciągają pazury i drapią! Nigdy nie można być w stu procentach pewnym ich kolejnego ruchu. Zalecane jest, aby kotom z takim temperamentem ustalić stały rytm dnia i nigdy nie podnosić na nie głosu, ponieważ to jeszcze bardziej ich zdenerwuje, będą coraz bardziej rozrabiać, a tego na pewno żaden właściciel nie chce.
  4. Kot dominant – koty, które będą chciały pokazać swoją wyższość nad każdym innym zwierzakiem, który pojawi się w domu. Uwielbiają być one na pierwszym miejscu, stają się zazdrosne, kiedy ich właściciel poświęca więcej uwagi innemu zwierzakowi. Potrafią się wtedy bezczelnie wpychać na kolana swojego właściciela, odsuwać innego pupila od swojego człowieka.
  5. Kot towarzyski – najbardziej upragniony kot dla każdego właściciela. Są to koty, które uwielbiają się przytulać, swojego właściciela kochają nad wszystko na świecie, każdy moment mogłyby z nim spędzić. Przychodzą do niego do łóżka, śpią z nim w nocy, same od siebie siadają na kolanach i zwijają się w kłębek. Kochają wszelkiego rodzaju pieszczoty i przytulanie, nie są przy tym agresywne, a wręcz przeciwnie. Takie koty potrafią przyczynić się do poprawienia zachowania innych czworonożnych domowników, ponieważ pokazują im, jak dobre zwierzątko powinno się zachowywać.

Usposobienie a szkolenie kota?

Kota bardzo ciężko wyszkolić, ale nie jest to niemożliwe. Najlepszy będzie po tym względem kot o osobistości ekstrawertyka, dzięki swojej ciekawości z pewnością będzie chciał nauczyć się nowych rzeczy, ale także kot towarzyski, który dzięki przywiązaniu do właściciela posłucha go w większości spraw. Do wyszkolenia kota jednak trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Wszystkie z nich z natury są niezależne i uparte, dlatego na samym początku nie będą chciały słuchać żadnych komend. Długie treningi, bez agresji, sprawią, że zwierzę w pewnym momencie zacznie słuchać i wykonywać niektóre ze sztuczek. Nie oczekujmy jednak od nich takiego posłuszeństwa, jak od psów.

Długość życia kotów

mały kot

To, ile przeżyje kot, mocno zależy od jego rasy, genów, czy po drodze nie zachoruje, a także od tego, czy jest to kot domowy, czy wychodzący. W przypadku kotów dziko żyjących za średnią długość życia uznaje się 4 lata. Takie koty mogą dożyć nawet do 8 lat, jednak muszą być one maksymalnie zdrowe i muszą regularnie odwiedzać weterynarza. Na zewnątrz czai się wiele chorób, których właściciele gołym okiem nie dostrzegą. W domu większość dachowców potrafi osiągnąć nawet 14-18 lat. Zdarzają się jednak osobniki, które obarczone są chorobami genetycznymi, nie pozwolą i one dożyć aż tak sędziwego wieku.

Jak dbać o zdrowie swojego kota?

Dbanie o zdrowie kota zależy od jego rasy, niektóre koty wymagają nawet regularnej pielęgnacji, a inna grupa z pielęgnacją poradzi sobie sama. Ważne są oczywiście częste wizyty u weterynarza oraz szczepienie kotów, nie tylko tych wychodzących. Regularnie szczepić trzeba również zwierzaki, które przebywają tylko i wyłącznie w domu. Długość życia kota i jego ogólne zdrowie zależeć będzie również od dobrej diety i tego, jak często są one aktywne.

Najczęstsze choroby u kotów

  • cukrzyca – odwodnienie, brak apetytu, częste oddawanie moczu,
  • niewydolność nerek – wymioty, brak apetytu, częste oddawanie moczu, utrata wagi,
  • koci katar – kichanie, katar, zmniejszony apetyt, łzawienie i wydzielina z oczu,
  • choroby układu moczowego – miauczenie podczas załatwiania się, załatwianie się poza kuwetą, nadmierne wylizywanie miejsc intymnych, częste oddawanie moczu z różnym skutkiem,
  • panleukopenia/koci tyfus – wymioty, biegunka, możliwa biegunka z krwią, apatia, osłabienie, odwodnienie,
  • koty mogą mieć również różne alergie, choroby układu pokarmowego, a także nowotwory, zapalenie dziąseł i zębów, jeżeli na pytce zęba gromadzi się kamień.

Pielęgnacja kota

kot ciekawostki

Większość kotów swoją pielęgnacją zajmuje się samodzielnie, koty nagie wymagają jednak pielęgnacji regularnej. Kotom należy pomóc w czyszczeniu nosa oraz uszu, regularnie można im również namoczonym wacikiem przecierać oczy. Koty długowłose można regularnie czesać, szczotkami o delikatnym włosiu. Najkorzystniejsze jest to wtedy, kiedy zaczynają linieć, wszystkie koty potrafią zrzucać włosy, najczęściej dzieje się to wtedy, kiedy przychodzą zimniejsze pory roku. Kiedy będziemy je regularnie czesać w tym okresie pomożemy im w szybszym usunięciu starej sierści.

Koty i Alergicy

Wszystkie koty wydzielają substancje alergizujące, nie tylko z sierści, ale również ze skóry, moczu oraz śliny. Koty nie są zalecane do posiadania przez osoby uczulone lub narażone na alergię.

Hodowla i kocięta

Hodowla kotów jest interesem niezwykle opłacalnym, tym bardziej, jeżeli posiadasz kotka rasowego z dobrym rodowodem. Ludzie coraz częściej interesują się rasowymi zwierzakami, odchodzą od kupowania lub przygarniania kotków dachowych. Podczas ciąży, jak i po urodzeniu, kotka potrafi poradzić sobie ze swoimi małymi sama. Kocięta również szybko zaczynają być samodzielne. Należy kilkukrotnie, podczas dnia, monitorować, czy wszystko u nich jest dobrze, czy któryś z młodych nie zdechł, co niestety często się zdarza (zdarza się również tak, że kotka urodzi większość żyjących, niektóre mogą być jednak już podczas porodu martwe). Należy je wtedy usunąć, najlepiej przez rękawiczkę i kiedy matka nie patrzy.

Problem z pewnością pojawia się również wtedy, kiedy kotka matka nie ma pokarmu. Wówczas należy zgłosić się do lekarza weterynarza, który poda najlepszą karmę dla młodych i nauczy, jak należy je karmić.

Historia i pochodzenie kotów

Dzikie koty zaczęto oswajać i udomawiać około 2500 lat p.n.e. Ich całkowite udomowienie nastąpiło dopiero 1000 lat później. Historia udomowienia kotów rozpoczęła się wtedy, kiedy ludzie zaczęli coraz częściej prowadzić osiadły tryb życia. Zaczęli oni wówczas na dłużej osiadać w danym miejscu, mogli sobie przez to pozwolić na posiadanie zwierząt, najczęściej mieli je one po to, aby za jakiś czas stawały się ich pokarmem lub odzieżą. Koty jednak nie były zabijane do żadnych celów, stały się one zwierzętami niezwykle przydatnymi i pożytecznymi. Tępiły one bowiem szkodniki, takie, jak szczury i myszy, które niszczyły plony.

Najstarsze kopalne ślady wspólnego życia człowieka i kota pochodzą z pochówku na Cyprze, sprzed około 9,5 tysiąca lat temu. Uważa się również, że pierwszymi kotami, które człowiek świadomie trzymał w domu i żył z nimi na co dzień, były święte koty Egiptu. Koty te około 4 tysiące lat temu były czczone, jako uosobienie witalności, płodności, radości oraz mądrości.

W Starożytnym Egipcie koty czczone niczym bóstwa, były to najcenniejsze i najświętsze zwierzęta, zrobienie im krzywdy prowadziło do bardzo surowej kary. Zakaz był również wywożenia ich, to także groziło karą śmierci. Kiedy kot umierał jego właściciel pogrążał się w ogromnej żałobie, a jego zwłoki balsamował i wsadzał do drewnianej lub brązowej skrzyni. Było to podobne do mumifikowania zwłok ludzi, dlatego też martwe koty z tamtych okresów również nazywano mumiami. Najstarsze mumie kotów pochodzą z XX wieku p.n.e.

W naszym kraju koty zaczęły ludziom towarzyszyć w średniowieczu.

Jak sobie radzą koty w upały i mrozy

kot

Koty odporne są na zmiany temperatury, podczas zimniejszych miesięcy nabierają więcej tłuszczu i sierści, która chroni ich przed zimnem.

Jaką karmę wybrać?

Dla każdego kota powinno wybrać się karmę najwyższej jakości, od rekomendowanego sprzedawcy. Warto jednak sprawdzić, czy dany kot nie jest alergikiem i posłuchać się lekarza weterynarza, który podpowie, co powinno się wówczas podawać zwierzakowi do jedzenia.

Dla kogo kot jest odpowiedni?

Każda osobowość kota pasować będzie innemu człowiekowi. Jeżeli jesteś ekstrawertykiem, idealnym dla Ciebie będzie kot ekstrawertyk, jeżeli jesteś impulsywny – impulsywny kot będzie perfekcyjnym towarzyszem dla Ciebie. Jeżeli uwielbiasz zwierzaki, które się tulą i są urocze, przywiązują się do człowieka, wówczas musisz celować w kota towarzyskiego. Jeżeli jednak swojego kota kupujesz lub adoptujesz, kiedy jest on jeszcze mały, zadbaj o niego od razu, możesz pomóc mu ukształtować odpowiedni dla Ciebie charakter. Pamiętaj jednak, tym zwierzakom nie wolno nic narzucać.

Minusy posiadania kota w domu

  • bywają agresywne,
  • potrafią być złośliwe i niszczyć rzeczy, sikać poza kuwetą,
  • często wypada im sierść,
  • są w większości impulsywne i nie wiadomo, czego się po nich spodziewać.

Ciekawostki

  • Koty są najbardziej popularnym zwierzęciem domowym, na świecie jest ponad 500 milionów udomowionych kotów.
  • Śpią one średnio od 13 do 14 godzin dziennie.
  • Najcięższy kot domowy w historii ważył 21 kg.
  • Kocice są zazwyczaj praworęczne, a koty leworęczne.
  • 18 października 1963 roku pierwszy kot wyruszył w kosmos.

Cena w 2023 roku

Cena kota zależy od jego rasy. Koty dachowe najczęściej oddawane są za darmo.