10 zaskakujących ciekawostek na temat żbików
Osobniki z rodziny żbików bardzo często krzyżują się z kotami domowymi – wcześniej już wspominanymi dachowcami. Oto ciekawostki o żbikach.
czytaj dalejOsobniki z rodziny żbików bardzo często krzyżują się z kotami domowymi – wcześniej już wspominanymi dachowcami. Oto ciekawostki o żbikach.
czytaj dalejMargaje bardzo dobrze widzą w nocy – umożliwia im to posiadanie bardzo dużych, charakterystycznych oczu. Jako jedyny z rodziny kotowatych schodzi z drzew głową w dół.
czytaj dalejNazwa karakal, która nam kojarzyć może się dość zabawnie pochodzi z języka tureckiego i oznacza czarne ucho.
czytaj dalejOcelot uznany jest za najpiękniejszego kota na świecie. Drapieżnika tego spotkać możemy jedynie w ogrodach zoologicznych.
czytaj dalejSerwale zazwyczaj wybierają sawannę, jednak osobniki cierpiące na melanizm mają inne upodobania jeśli chodzi o ich środowisko życia – te wybierają chętniej górskie klimaty.
czytaj dalejWiększość z nas zna czarne pantery z programów telewizyjnych lub z wizyt w ogrodach zoologicznych. Są to zwierzęta z rodziny kotowatych.
czytaj dalejGłówną cechą wyróżniającą tygrysa szablozębnego były jego kły. Ich długość sięgała około 30 centymetrów i na pewno budziła postrach u wielu zwierząt.
czytaj dalejTygrys sumatrzański to drapieżny ssak z rodziny kotowatych. Jest jedynym pozostałym przy życiu tygrysem z Archipelagu Sundajskiego.
czytaj dalejPantera tigris corbetti, to inaczej tygrys indochiński. Dawniej zamieszkiwały Azję południowo- wschodnią, w tym Laos, Chiny, Kambodżę i Wietnam.
czytaj dalejTygrys malajski pochodzi z Półwyspu Malajskiego. Jest podgatunkiem tygrysa azjatyckiego, ssaka z rodziny kotowatych. Pierwotnie uważany za tygrysa indochińskiego.
czytaj dalejNajliczniejszy podgatunek tygrysa azjatyckiego. Drugi co do wielkości po tygrysie syberyjskim. Długość ciała samca wynosi 230 cm.
czytaj dalejTyglew lub tygrolew to mieszaniec samicy lwa i samca tygrysa. Podobnie jak lygrys nie występuje w naturalnym środowisku. Został stworzony przez człowieka.
czytaj dalejTygrys z Trinil (tygrys trinilski) pojawił się około 1,2 mln lat temu na Jawie. Odkryty został na stanowisku archeologicznym Trinil.
czytaj dalejTygrys jawajski jest zwierzęciem wymarłym. Należał do podgatunku tygrysa indonezyjskiego. Zwierzęta te zamieszkiwały Jawę do lat 80- tych XX wieku.
czytaj dalejTygrys balijski był podgatunkiem tygrysa azjatyckiego. Jak sama nazwa wskazuje pochodził z wyspy Bali. W języku balijskim nazwa brzmi – samong.
czytaj dalejTygrys kaspijski (Panthera tigris virgata) to wymarły podgatunek tygrysa azjatyckiego. Występował w północno- wschodniej Turcji, Gruzji, Armenii.
czytaj dalejLygrys lub inaczej legrys jest skutkiem celowego działania człowieka. Zwierzę jest mieszańcem samca lwa i samicy tygrysa. Jego nazwa jest zlepkiem słów ,,lew” i ,,tygrys”.
czytaj dalejTygrys chiński ( Panthera tigris amoyensis), to drapieżny ssak z rodziny kotowatych. Jest zagrożony wyginięciem, podobnie jak panda wielka.
czytaj dalejIrbis, to inaczej pantera śnieżna. Występuje w Azji Środkowej, na górzystych terenach. Spotkać go można w Himalajach i na Wyżynie Tybetańskiej.
czytaj dalejJaguar ma cętkowane pomarańczowe lub czarne futro. Jest drapieżnym ssakiem z rodziny kotowatych. Zamieszkuje trawiaste i tropikalne tereny Ameryki.
czytaj dalejHiszpańscy odkrywcy Ameryki nazywali pumę płową (puma concolor) lwem górskim, Inkowie pumą, a Indianie kuguarem.
czytaj dalej