Ciekawostki

13 ciekawostek na temat kota serwala

serwal

Jednym z gatunków zwierząt z rodziny kotowatych, który ze względu na swój wyjątkowy wygląd zyskało popularność jako zwierzę domowe jest serwal. Jest to gatunek, który w warunkach naturalnych żyje dziko, niestety coraz częściej spotkać możemy osobniki w niewoli, które prowadzane są na smyczy i traktowane jak zabawkę.

Zwierzęta te to drapieżniki, których warunki życia znacznie różnią się od tych zapewnionych im przez człowieka. Dziś opowiemy wam więcej na ich temat i mamy nadzieję, że jedynym miejscem, w którym spotkacie się z tym gatunkiem będą ogrody zoologiczne.

1. Ssaka tego spotkać możemy głównie w Afryce. Zasiedla jej część centralną oraz południowy wschód kontynentu.

2. Serwale zazwyczaj wybierają sawannę, jednak osobniki cierpiące na melanizm mają inne upodobania jeśli chodzi o ich środowisko życia – te wybierają chętniej górskie klimaty.

3. Serwale cierpiące na melanizm bardzo przypominają swoim wyglądem czarne pantery.

4. Osobniki z gatunku serwali potrafią wykonać skok na długość około 3.6 m i wysokość 3 metrów.

5. Maksymalna prędkość jaką potrafią rozwinąć te koty wynosi 80 km/h. Są to zatem jedne z najszybszych zwierząt na świecie.

6. Zwierzęta te posiadają niebywale wyostrzony słuch. Cechę tę zawdzięczają specjalnym pęcherzom słuchowym znajdującym się w ich czaszce.

7. Przedstawiciele serwali potrafią wydawać naprawdę różne odgłosy, potrafią bowiem szczekać, mruczeć, warczeć, ćwierkać i miauczeć.

8. Jak większość kotów prowadzą one samotny tryb życia, funkcjonują głównie nocą.

9. Serwale są bardzo dobrymi drapieżnikami, jednak w skład ich pożywienia wchodzą głównie małe ssaki i gryzonie. Są one bowiem dość leniwymi zwierzętami.

10. Serwale należą do bardzo inteligentnych osobników. Z łatwością potrafią przechytrzyć zarówno swoje ofiary, jak i wrogów.

11. Koty te bardzo lubią bawić się swoimi ofiarami przed ich zjedzeniem.

12. Gdy są zdenerwowane potrafią być bardzo agresywne. Większą agresją odznaczają się jednak osobniki płci męskiej.

13. Obecna liczna przedstawicieli serwali znacznie się zmniejszyła do czego przyczyniły się ludzkie działania.