All inclusive – czy warto dopłacać? Na co zwrócić uwagę?
Wakacje all inclusive od lat cieszą się popularnością zwłaszcza wśród turystów wybierających zagraniczne kierunki wakacyjne. Czy ten typ oferty nadal jest opłacalny? Jakie są jego wady i czym różnią się wakacje “all in” w zależności od destynacji?
All inclusive – co to znaczy?
Zwrot all inclusive oznacza dosłownie, że wszystko zawarte jest w cenie, czyli całkowity koszt wycieczki, poza transportem i noclegami zawiera również pełne wyżywienie i wszelkie inne usługi dostępne w wybranym obiekcie hotelowym, np, dostęp do siłowni, sal zabaw dla dzieci czy animacji prowadzonych w hotelu.
W przypadku wyżywienia, oprócz śniadań, lunchu i kolacji, w pakiecie są zawarte również przekąski oraz napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Warto jednak pamiętać, że w każdym obiekcie obowiązują inne zasady i korzystanie z dodatkowych udogodnień wynika z oferty – zarówno godziny, jak i miejsca wydawania przekąsek i napojów.
Zalety all inclusive
Zaletą wakacji all inclusive jest przede wszystkim wygoda. Rezerwując pobyt płacimy za wszystkie usługi i nie musimy martwić się o żadne dodatkowe kwestie. Po pierwsze, od początku znamy całkowity koszt wycieczki – jeśli na miejscu nie mamy zamiaru korzystać z dodatkowych atrakcji, kupować wycieczek fakultatywnych czy wynajmować samochodu, możemy jeszcze przed wyjazdem skalkulować całkowity koszt wycieczki.
Z drugiej strony, takie wakacje to też spora oszczędność czasu – nie musisz organizować przejazdu z lotniska do hotelu, szukać restauracji czy robić zakupów na śniadanie – posiłki są zapewnione i podawane w ściśle określonych godzinach, dzięki czemu resztę wolnego czasu możesz zaplanować na inne aktywności.
Taka forma wakacji to też spora oszczędność na tzw. małych transakcjach tj. drink na mieście czy lody podczas spaceru. Takie małe wydatki często nie są wliczane w budżet, a mogą stanowić jego sporą część.
Planując wakacje z dziećmi możemy też liczyć na zorganizowane dla nich animacje w hotelu, a sami często możemy liczyć na wieczorną rozrywkę – muzykę na żywo czy inne tego typu aktywności, które hotel zapewnia swoim gościom w ramach pobytu.
Jeśli znalazłeś atrakcyjną ofertę wakacji, ale w budżecie brakuje aktualnie środków aby dopłacić za ofertę all inclusive, możesz skorzystać z tzw. chwilówki online w vivus.pl – jest to internetowa pożyczka krótkoterminowa, a dla nowych klientów VIVUS ma ofertę pożyczki RRSO 0%.
Minusy all inclusive
To dosyć przewrotne, ale zalety takich wakacji mogą być jednocześnie ich minusami. Przyjeżdżając do danego kraju i korzystając tylko z oferty hotelu, nie poznamy zarówno oryginalnych smaków kuchni regionalnej, jak i klimatu danego miejsca. Baza hotelowa jest zazwyczaj nastawiona na klienta z różnych stron świata i oferuje bardzo ujednoliconą kuchnię – rzadko można w niej spotkać regionalne specjały.
Ponadto, wykupienie wakacji all inclusive zwyczajnie “rozleniwia” i spora część osób większość czasu spędza w resortach, nie korzystając z żadnych lokalnych atrakcji. Z jednej strony to wygoda, bo wszystko co niezbędne jest im zapewnione przez hotel, z drugiej strony często nie chcą wydawać pieniędzy na coś, za co już zapłacili i co jest dostępne w cenie, co zwyczajnie zamyka perspektywę na nowe i nieznane.
Wakacje all inclusive to też brak elastyczności i konieczność dostosowania się do godzin wydawania posiłków i funkcjonowania hotelu. Jeśli chcemy zaplanować całodniową wycieczki musimy mieć na uwadze, że wyżywienie danego dnia przepadnie, a my będziemy musieli zapewnić sobie prowiant we własnym zakresie.
Przy wyborze oferty all inclusive trzeba brać pod uwagę fakt, że ośrodki, w ramach oszczędności, obniżają jakość produktów i oferta wyżywienia może nie spełnić oczekiwań. Z drugiej strony możemy napotkać limitowanie oryginalnych napojów lub wprowadzenie opłaty za niektóre rodzaje alkoholi czy drinków.
All inclusive w Grecji czy Egipcie nierówne all inclusive we Włoszech? W jakich krajach warto wybrać all inclusive?
Oferty wakacji all inclusive mogą się różnić w zależności od kraju. W jednych będą one bogatsze i bardziej ustandaryzowane, w innych mogą być skromniejsze i w nieco ograniczonym zakresie.
Prym w ofertach wakacji all inclusive wiedzie Turcja, Egipt i Grecja. W każdym z tych krajów można znaleźć wiele hoteli oferujących wyjazdy w pakiecie all inclusive, w różnych standardach. W Turcji najlepiej wybrać 4 lub 5 gwiazdkowy hotel, który z pewnością zapewni nam wysokiej jakości doznania kulinarne i animacyjne oraz szeroką bazę hotelową z siłowniami i basenami oraz barami. Podobnie będzie w Egipcie, który również jest nastawiony na klientów z Europy – ogromne kompleksy dają poczucie przestrzeni, a mnogość oferowanych atrakcji sprawia, że goście nie powinni się nudzić. Wielkie kompleksy hotelowe to też duża ilość miejsc dla gości, którzy mogą wypoczywać zarówno nad basenem, jak i na prywatnych plażach przyhotelowych z leżakami i parasolami dla gości.
Dla wielbicieli bardziej kameralnych wyjazdów świetnym wyborem jest Grecja, zwłaszcza greckie wyspy. Niewielkie, klimatyczne hotele oferują swoim gościom wypoczynek all inclusive, ale dzięki temu, że są one często prowadzone przez rodziny, możemy też liczyć na tradycyjny klimat i kuchnię regionalną.
Mniej optymalny może być wybór wakacji all inclusive np. we Włoszech. Po pierwsze trudniej jest znaleźć ośrodki oferujące tego typu wypoczynek, a jeśli już je znajdziemy to oferta będzie raczej ograniczona względem oferty all inclusive w Turcji czy Egipcie. Włoskie kurorty nastawiają się na inny typ klienta, przez co oferty są nieco inaczej konstruowane. Zwykle nie ma co liczyć na szeroką ofertę wyżywienia, drinków i animacji w hotelu. We Włoszech dominują raczej oferty z wyżywieniem 2-posiłkowym.
Czy rzeczywiście wszystko jest “w cenie” – na co zwrócić uwagę?
Oferta all inclusive oznacza, że wszystko jest wliczone w cenę wyjazdu. Czy rzeczywiście za nic nie musimy dopłacać? Na jakie koszty musimy być przygotowani mimo wyboru oferty all in?
Napoje w all inclusive
Napoje w ofercie all inclusive mogą być limitowane. Najczęściej dotyczy to napojów alkoholowych, ale warto ten fakt sprawdzić przed wyjazdem, w szczegółowym opisie wycieczki. Może się okazać, że hotel zapewnia w cenie tylko niektóre trunki lub softy, a za inne drinki, alkohole czy oryginalne napoje trzeba będzie dopłacić na miejscu.
Posiłki w ramach all inclusive
Posiłki w ofercie all inclusive również powinny być ujęte w szczegółowym opisie wycieczki. Zazwyczaj goście mogą bez ograniczeń korzystać z bufetów i barów z przekąskami, ale hotel może wymagać dodatkowej opłaty np. za kolację w jednej a’la carte w jednej ze swoich hotelowych restauracji.
Leżaki na plaży/bar przy plaży
Niektóre hotele pobierają również dodatkowe opłaty za leżaki lub korzystanie z baru przy plaży. Zazwyczaj w cenie są leżaki nad basenem, a te na plaży, jeśli nie należy bezpośrednio do hotelu, mogą być dodatkowo płatne. To samo dotyczy napojów i przekąsek poza hotelem.
Atrakcje hotelowe np. SPA
SPA hotelowe niemal zawsze podlega dodatkowym opłatom. Skorzystanie z zabiegu czy masażu to dodatkowy koszt za każdą usługę – większość hoteli nie wlicza tego typu udogodnień do oferty, choć oferuje je na miejscu, ale za dodatkową opłatą. Wyjątkiem może być turecki hammam – niektóre hotele oferują swoim gościom jednorazowe skorzystanie z tej usługi w ramach pakietu pobytowego.
Ubezpieczenie
Wakacje all inclusive zwykle nie zawierają dodatkowego ubezpieczenia, ale można je wykupić dodatkowo przy dokonywaniu rezerwacji wakacyjnej. Niemal zawsze trzeba się jednak liczyć z dodatkową opłatą.
Transfer z/na lotnisko
Jeszcze do niedawna niemal wszystkie biura podróży oferowały transport gości z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko w cenie wyjazdu. Ostatnio jednak coraz więcej touroperatorów oferuje transport za dodatkową opłatą – oznacza to, że do ceny wycieczki należy doliczyć przejazd lotnisko/hotel/lotnisko albo zorganizować sobie przejazd we własnym zakresie. W każdej z tych opcji musimy liczyć się z dodatkowym kosztem.