Ciekawostki

32 interesujące ciekawostki i ciekawe informacje o pawiach

Paw to jeden z największych latających ptaków. Są wszystkożerne. Pawie lubią jeść owady, stawonogi, płazy, kwiaty i nasiona. Poznajcie zaskakujące ciekawostki o pawiach o których być może nigdy nie słyszeliście.

1. Pawie są poligamiczne, czyli kojarzą się z więcej niż jedną samicą. Zazwyczaj tworzą grupę, który składa się z 2-5 samic.

2. Samiec może mieć nawet 150 jaskrawo zabarwionych piór na ogonie.

3. Pawie od wieków są podziwiany za swoje piękno. Ostatnio pawie stały się bardziej popularne w parkach i ogrodach.

4. Pawie są dużymi, kolorowymi bażantami (typowo niebieskimi i zielonymi) znanymi z przepięknych ogonów.

5. Logo NBC, sieci telewizyjnej w USA, od 1956 roku ma postać kolorowego pawia.

6. Jest to wielki ptak, który ma piękne długie i lśniące ogonowe pióra, szczególnie po otwarciu.

7. Paw należy do rodziny bażantów, najczęściej spotykanych w Azji i należy do najpiękniejszych ptaków na świecie.

8. Paw jest podzielony na 3 gatunki. Są to paw indyjski, paw zielony i paw kongijski. Z tych gatunków nadal dzieli się na kilka podgatunków. Według niektórych miłośników ptaków, najciekawszy jest paw biały.

9. Około 3000 lat temu Fenicjanie sprowadzili do Egiptu różne gatunki pawi i wykorzystywali je do różnych celów.

10. Pawie są ptakami wszystkożernymi i żywią się głównie roślinami, owocami, nasionami, płatkami kwiatów, mrówkami, kleszczami, owadami, chlebem i innymi resztkami w ogrodach i lasach. Najczęściej spotykanym pokarmem pawi są ziarna.

11. Ich głównymi drapieżnikami są tygrysy, lamparty. Kiedy wyczuwają zagrożenie, latają i chowają się w drzewach. Z tego samego powodu spędzają noce na drzewach.

12. Kiedy zostaną udomowione, niektóre z nich dożyją nawet 50 lat. Jednak w środowisku naturalnym, gdzie życie jest bardziej ryzykowne, pawie z reguły żyją do 20 lat.

13. Średnia prędkość pawi wynosi 16 km/h.

14. Z dość dużą rozpiętością skrzydeł – około 1,5 metra i dużymi piórami, paw jest jednym z największych latających ptaków na ziemi.

15. Piękne i kolorowe ogony są charakterystyczne tylko dla samców.

16. Samiec pawia waży od około 4 do 6 kilogramów, a samica około 2,5 do 4 kilogramów.

17. Ciało pawia jest pełne wspaniałych brązowych piór zarówno z przodu, jak i z tyłu.

18. Pawie to ptaki żyjące na ziemi, które wolą mieszkać w lasach, na polach uprawnych lub w ciepłych regionach, gdzie w pobliżu znajdują się niskie drzewa. Większość z nich występuje naturalnie w Indiach, Birmie i Sri Lance.

19. Powszechnie znany z kolorowych piór, biały paw jest ręcznie wybierany do hodowli selektywnej. To właśnie mutacja genetyczna powoduje, że ptaki tracą pigmentację, która zmienia je w białe pawie.

20. Pawie nie lubią mieszkać samotnie i mają tendencję do przebywania w małych grupach, ponieważ są one bardzo towarzyskie i zależne od ptaków.

21. Wszyscy wiedzą, że pawie kolory są różne. Kolory w pawich piórach są wynikiem obecności różnych struktur krystalicznych, które są mikroskopijne w naturze. Te krystaliczne struktury odbijają światło i nadają piórom fluorescencyjny wygląd. Innymi gatunkami, które stosują tę samą metodę są motyle.

22. Chociaż paw wydaje się być jasnego koloru, nie jest tak jasny jak w rzeczywistości. W rzeczywistości pawie mają brązowe barwy, a ich kolor często zmienia się na skutek odbicia światła. Gdy światło uderza pod różnymi kątami, zmienia się każda część pawiego pióra.

23. Paw pokazuje swoje jasne, piękne pióra głównie w okresie lęgowym, czyli wiosną.

24. Kiedy co roku przychodzi czas lęgowy, paw stara się jak najbardziej zaimponować samicy. Oprócz eksponowania swoich piór, będzie również pilnował swojego terytorium i wydawał głośne odgłosy, aby odstraszyć inne samce.

25. Ogon pawia stanowi 60% całej długości ptaka. Kolorowe, piękne ogony są charakterystyczne dla samców pawi. Kolor ogona pawia zmienia się za każdym razem, gdy patrzy się na niego pod innym kątem.

26. Chociaż są bardzo piękne, pawie wydają nieprzyjemne dla ludzkich uszu dźwięki.

27. Paw to latający ptak. Potrafi latać, ale tylko na ograniczone odległości. Wolą przebywać na lądzie w poszukiwaniu pożywienia. Lecą tylko wtedy, gdy chcą uniknąć od drapieżników. Kiedy widzisz pawia lecącego na niebie z masywnymi ogonami, wygląda to jak lecącej tęczy.

28. W przeciwieństwie do kaczki i innych ptaków, paw nie potrafi pływać. Ich łapy muszą trzymać się mocno na ziemi. Ich pióra też nie pomagają w pływaniu.

29. Od ponad 2000 lat paw jest hodowany na całym świecie w celach rozrywkowych lub religijnych.

30. Jeden paw może złożyć jednocześnie do sześciu jaj, choć zdarzały się przypadki jeszcze większej ich liczby. W większości przypadków składają jaja po południu.

31. Pióra pawia na ogonie mają piękne, przypominające oczy plamy z czerwonymi, złotymi i zielonymi piórami.

32. Pawie są świetnymi wojownikiem, jeśli chodzi o walkę z wężami. Mogą nie tylko żerować na młodych wężach, ale także nie wpuszczają węży na swoje terytorium.