Tygrys Syberyjski – Ważne Informacje, Ciekawostki i Fakty

Tygrys Syberyjski

Człowiek czasami zapomina, że nie jest jedynym stworzeniem żyjącym na ziemi. Dążenie do czerpania coraz większych zysków z tego co nam ofiaruje natura, zaczyna zagrażać nie tylko ludziom, ale w coraz większym stopniu zagraża zwierzętom.

Zwiększanie ingerencji w tereny będące naturalnym środowiskiem życia największych kotów świata, jakimi bez wątpienia są tygrysy doprowadza do zatrważająco szybkiej depopulacji tych zwierząt. Tygrysy żyją w różnych rejonach ziemi.

Jednymi z najbardziej zagrożonych są tygrysy syberyjskie. Bezkrytyczna eksploatacja terenów ich zamieszkiwania, przekłada się na coraz mniejszą ilość przedstawicieli tego gatunku. Pech sprawił, że tereny północnej Azji bogate są w szereg cennych surowców mineralnych. Człowiek sięgając po nie niestety nie zważa na to co dzieje się dookoła niego.

1. Rejon północnej Syberii to naturalne terytorium występowania tygrysa syberyjskiego. Występuje on w wielu opracowaniach jako tygrys amurski.

2. Ze względu na tereny na których występuje natura obdarzyła go w specyficzne przymioty. Temperatury jego naturalnego środowiska są ekstremalne i często spadają poniżej – 40 stopni. Aby uchronić się przed tak niskimi temperaturami natura dała tygrysom syberyjskim dodatkową warstwę tłuszczu na brzuchu i w pachwinie.

3. W okresie wojny i związanych z tym intensywnych polowań liczba tygrysów syberyjskich spadła do 20-30 sztuk. Dzięki reakcji państwa zatrzymano polowania na te zwierzęta wydając całkowity zakaz ich odstrzału.

4. Naturalnym pożywieniem tygrysów są duże ssaki takie jak jelenie, dziki, a w czasie niedoboru zwierzyny łownej atakują stada bydła. Jednorazowo dla zaspokojenia głodu dorosły osobnik zjada około 35-40 kilogramów mięsa.

5. Tygrysy syberyjskie są największymi przedstawicielami tego gatunku. Osiągają długość do 3 metrów liczoną z ogonem a największe osobniki mogą ważyć nawet do 300 kilogramów.

6. Tygrys syberyjski zaliczany jest do jednego z 5 podgatunków tygrysów żyjących na wolności. Trudny do wytropienia, najchętniej przebywa w górskich lasach w pobliżu potoków i rzek.

7. Według szacunków na świecie żyje około 400 osobników wiodących swobodne życie na wolności. Najwięcej spotkać ich można na terenie syberyjskiej północy Rosji.

8. W ogrodach zoologicznych na całym świecie żyje około 500 osobników. Otaczane są bardzo duża troską i dążeniem do coraz większego wsparcia ginącej populacji tych zwierząt.

9. Samica w okresie godowym zachodzi w ciąże trwającą 3-3, 5 miesiąca rodząc 2-3 młode tygryski.

10. Tygrysy posiadają bardzo ładne futro, ze względu na warunki w jakich żyją futro ich jest bardzo gęste i długie. Niestety to co je zdobi było i często jeszcze jest przyczyną ich zagłady.

4.6/5 - (liczba ocen: 5)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.