Ciekawostki

Tygrys Malajski 🐅 Ciekawostki, fakty oraz informacje

tygrys w wodzie

1. Tygrys malajski pochodzi z Półwyspu Malajskiego. Jest podgatunkiem tygrysa azjatyckiego, ssaka z rodziny kotowatych. Pierwotnie uważany za tygrysa indochińskiego.

2. Pantera tigris jacksoni, to inaczej tygrys malajski. Nazwa ,,jacksoni” wywodzi się od nazwiska Petera Jacksona z IUCN nadana w podzięce za jego zasługi w ochronie tygrysów.

3. Tygrys malajski jest zagrożony wyginięciem. Martwe zwierzę jest bowiem więcej warte niż żywe. Kłusownicy sprzedają nie tylko futra, ale też inne części ciała tych zwierząt, które wykorzystywane są w azjatyckiej pseudo medycynie.

4. WWF prowadzi szeroko zakrojoną kampanię przeciw zabijaniu tygrysów malajskich. Jedna z akcji dotyczyła reklamy kremu o nazwie ,,2300”, który miał opóźnić starzenie i usuwać zmarszczki. 2300, to liczba symbolizująca pozostałe przy życiu tygrysy. WWF chciało zwrócić uwagę na problem kupowania suplementów i kosmetyków produkowanych z zabitych zwierząt.

5. Samce mają około 255 cm z ogonem i ważą 140 kg, samice zaś mają długość 210 cm i osiągają wagę 100 kg.

6. Występują w Malezji, głównie na terenie kompleksu leśnego Belum- Temengor. Uważa się, że Belum-Temengor istnieje 130 mln lat, co czyni go jednym z najstarszych lasów deszczowych na świecie, starszym niż Amazonia i Kotlina Kongo.

Tygrys Malajski

7. Kamery zamontowane przez WWF na terenie Belum- Temengor rejestrują nie tylko tygrysa malajskiego. Na nagraniach pojawiają się inne rzadkie gatunki, takie jak niedźwiedź malajski, słoń azjatycki, tapir azjatycki i azjatycki kot złoty.

8. W Singapurze w latach 50- tych wytępiono populację tygrysa malajskiego, ale w latach 1991-2003 zaobserwowano ślady świadczące o tym, że na tych terenach tygrysy mogły mieć siedliska. Nigdy jednak nie udało się zobaczyć żadnego osobnika.

9. Tygrys malajski jest symbolem narodowym Malezji. W godle kraju występują dwa tygrysy.

10. Tygrys z Malezji żyje około 15-20 lat, przy czym dożywa 20 lat prawie wyłącznie w niewoli.

11. Młode rodzą się ślepe. Wiele z nich umiera tuż po porodzie. Małymi tygrysiątkami opiekuje się matka. Tygrysy malajskie, podobnie do innych podgatunków tygrysa są samotnikami. Łączą się w pary jedynie na czas rozrodu.

12. Tygrys malajski przy pełnej prędkości może osiągać 65 km/h. Jest cichym łowcą, polującym na ofiary z zaskoczenia.

13. Jego paski, podobnie jak pasy u innych kotowatych są tak unikalne, jak odciski palców u ludzi. Nie spotyka się dwóch osobników o takim samym rozłożeniu pasów na sierści.

14. Tygrys z Malezji potrafi w naturalnym środowisku przeżyć dwa tygodnie bez jedzenia. Poluje na kopytne, a także małpy i ryby. Jego dieta w niewoli może różnić się od diety wolnego zwierzęcia. W Polsce tygrysom podaje się koninę. Podczas jednego posiłku potrafią zjeść 32 kilogramy mięsa.

15. Międzynarodowy Dzień Tygrysa przypada na 29 lipca.