Ciekawostki

Tygrys Indochi┼äski ­čÉů Ciekawostki, fakty oraz informacje

tygrys indochiński
źródło: Kabir Bakie / Wikipedia

1. Pantera tigris corbetti, to inaczej tygrys indochi┼äski. Dawniej zamieszkiwa┼éy Azj─Ö po┼éudniowo- wschodni─ů, w tym Laos, Chiny, Kambod┼╝─Ö i Wietnam.

2. Nazwa corbetti pochodzi od nazwiska my┼Ťliwego o imieniu Jim.Corbett, mimo i┼╝ czynnie polowa┼é, dba┼é o ochron─Ö przyrody, zw┼éaszcza dzikich zwierz─ůt. Najbardziej znany jest, jako ┼éowca dzikich kot├│w. Jest te┼╝ autorem licznych fotografii i publikacji.

3. Szukaj─ůc przyczyny dlaczego tygrysy napadaj─ů na ludzi, bada┼é zwierz─Öta po ┼Ťmierci. Zaobserwowa┼é, ┼╝e wiele kotowatych mia┼éo rany od je┼╝ozwierza oraz po broni palnej. Bolesne uszkodzenia cia┼éa, mog┼éy przyczyni─ç si─Ö do wzmo┼╝onej agresji.

4. Tygrysy indochińskie przebywały w pobliżu Żółtej Rzeki i w górach Qin Ling.

5. Obecnie tygrysa indochińskiego możemy zobaczyć w rezerwacie przyrody Thung Yai.

6. Historyczny zasięg występowania tygrysa indochińskiego obejmował 2000 kilometrów ze wschodu na zachód i 1500 kilometrów od północy na południe Chin.

7. Kot ten ma tendencj─Ö do wyst─Öpowania na terenach g├│rzystych. Zasiedla te┼╝ tropikalne i subtropikalne wilgotne lasy li┼Ťciaste. Dzi─Öki kamufluj─ůcym barwom futra jest niewidoczny i trudny do zaobserwowania.

8. Ma w─Ö┼╝sze i ciemniejsze pasy ni┼╝ inne koty z rodziny. Jego sier┼Ť─ç przybiera kolor z┼éota.

9. Samica wa┼╝y 130 kg, doros┼éy samiec 200 kg i mierzy 285 cm w przeciwie┼ästwie do mniejszej samicy o d┼éugo┼Ťci oko┼éo 255 cm.

10. W 2009 roku mężczyzna, który zabił i zjadł ostatniego tygrysa indochińskiego w Państwie Środka, został skazany na 12 lat więzienia. Utrzymywał, że tygrys zaatakował go podczas połowu małż.

11. W 2017 roku odkryto drug─ů na ┼Ťwiecie koloni─Ö rozrodcz─ů tygrysa indochi┼äskiego. Mia┼éo to miejsce w Parku Narodowym we wschodniej Tajlandii.

12. Tygrysa Indochińskiego zobaczymy w berlińskim zoo.

13. Tygrysy bardzo cz─Östo s─ů transportowane na inne kontynenty w bardzo z┼éych warunkach. Zdarza si─Ö, ┼╝e podr├│┼╝ przyp┼éacaj─ů ┼╝yciem. Wiele z tych zwierz─ůt trafi┼éo do polskich ogrod├│w zoologicznych. Najs┼éynniejsze tygrysy to Gogh i Kan, kt├│re znalaz┼éy w Poznaniu nowy dom i troskliw─ů opiek─Ö.

14. Obok smoka, ┼╝urawia, jelenia oraz lwa, tygrys jest jednym z najwa┼╝niejszych symboli Chin.