Tygrys Indochiński – Ciekawostki, fakty oraz informacje

tygrys indochiński
źródło: Kabir Bakie / Wikipedia

1. Pantera tigris corbetti, to inaczej tygrys indochiński. Dawniej zamieszkiwały Azję południowo- wschodnią, w tym Laos, Chiny, Kambodżę i Wietnam.

2. Nazwa corbetti pochodzi od nazwiska myśliwego o imieniu Jim.Corbett, mimo iż czynnie polował, dbał o ochronę przyrody, zwłaszcza dzikich zwierząt. Najbardziej znany jest, jako łowca dzikich kotów. Jest też autorem licznych fotografii i publikacji.

3. Szukając przyczyny dlaczego tygrysy napadają na ludzi, badał zwierzęta po śmierci. Zaobserwował, że wiele kotowatych miało rany od jeżozwierza oraz po broni palnej. Bolesne uszkodzenia ciała, mogły przyczynić się do wzmożonej agresji.

4. Tygrysy indochińskie przebywały w pobliżu Żółtej Rzeki i w górach Qin Ling.

5. Obecnie tygrysa indochińskiego możemy zobaczyć w rezerwacie przyrody Thung Yai.

6. Historyczny zasięg występowania tygrysa indochińskiego obejmował 2000 kilometrów ze wschodu na zachód i 1500 kilometrów od północy na południe Chin.

7. Kot ten ma tendencję do występowania na terenach górzystych. Zasiedla też tropikalne i subtropikalne wilgotne lasy liściaste. Dzięki kamuflującym barwom futra jest niewidoczny i trudny do zaobserwowania.

8. Ma węższe i ciemniejsze pasy niż inne koty z rodziny. Jego sierść przybiera kolor złota.

9. Samica waży 130 kg, dorosły samiec 200 kg i mierzy 285 cm w przeciwieństwie do mniejszej samicy o długości około 255 cm.

10. W 2009 roku mężczyzna, który zabił i zjadł ostatniego tygrysa indochińskiego w Państwie Środka, został skazany na 12 lat więzienia. Utrzymywał, że tygrys zaatakował go podczas połowu małż.

11. W 2017 roku odkryto drugą na świecie kolonię rozrodczą tygrysa indochińskiego. Miało to miejsce w Parku Narodowym we wschodniej Tajlandii.

12. Tygrysa Indochińskiego zobaczymy w berlińskim zoo.

13. Tygrysy bardzo często są transportowane na inne kontynenty w bardzo złych warunkach. Zdarza się, że podróż przypłacają życiem. Wiele z tych zwierząt trafiło do polskich ogrodów zoologicznych. Najsłynniejsze tygrysy to Gogh i Kan, które znalazły w Poznaniu nowy dom i troskliwą opiekę.

14. Obok smoka, żurawia, jelenia oraz lwa, tygrys jest jednym z najważniejszych symboli Chin.

3.5/5 - (liczba ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.