Ciekawostki

Tygrys z Trinil 🐅 Ciekawostki, Fakty i Informacje

Tygrys z Trinil
źródło: Die_Gartenlaube / Wikipedia

1. Tygrys z Trinil (tygrys trinilski) pojawił się około 1,2 mln lat temu na Jawie. Odkryty na stanowisku archeologicznym Trinil.

2. Według zoologów jest on praojcem wszystkich znanych podgatunków tygrysów azjatyckich.

3. Pod względem morfologicznym tygrysy z różnych regionów różnią się tylko nieznacznie. Uważa się, że przepływ genów nastąpił w plejstocenie za sprawą tygrysa z Trinil. Niektóre podgatunki tygrysów wyodrębniono dopiero w XIX i na początku XX wieku.

4. Pełna sekwencja genomu tygrysa została wyodrębniona w całości dopiero w 2013 roku. Potwierdziły się przypuszczenia, o podobnym składzie powtórzeń genomów do innych kotowatych.

5. Skamieliny tygrysów znajdowano także na Borneo, we wschodniej Beringii i na Sachalinie.

6. Szczątki tygrysa z Trinil znajdują się w Muzeum Historii Naturalnej w Lejdzie w Holandii w kolekcji Eugéna Dubois.

7. Eugéne Dubois był geologiem i antropologiem, a także lekarzem anatomem. Odkrył on również szczątki pitekantropa w Trinil na Jawie. Prowadził badania nad filogenetyczny rozwojem mózgu ssaków.

8. Na wyspie Sulawesi w Indonezji znaleziono 242 rysunki naskalne przedstawiające moment polowania na dzikie zwierzęta. Nasi przodkowie polowali nie tylko na tygrysy. Zajmowali się pozyskiwaniem skór i mięsa ze zwierząt kopytnych, np. bawołów.

9. Istotne miejsce w legendach i podaniach azjatyckich zajmują tygrysy. Są narodowymi symbolami Malezji. W buddyzmie tygrys jest jednym z trzech Bezsensownych Stworzeń, symbolizujących gniew. Inne postaci to małpa synonim chciwości i jeleń, oznaczający chorą miłość.

10. Tygrys od najdawniejszych czasów był obecny w kulturze azjatyckiej. Dawniej bito monety z wizerunkiem tego potężnego zwierzęcia. Dziś, jego nazwę wykorzystują kluby sportowe oraz poszczególne drużyny chińskich zawodników.

11. W chwili obecnej wiele tygrysów jest zagrożonych wymarciem. Najliczniej występującym zwierzęciem jest tygrys bengalski. Nie ma już podgatunków bytujących na wolności takich, jak tygrys chiński. Tygrysa kaspijskiego nie ma zaś w ogóle, nawet w rezerwatach. Podobnie rzecz się ma z tygrysem jawajskim, który był endemicznym podgatunkiem, zamieszkującym tylko Jawę. Naukowcy prognozują, że w przeciągu kilkunastu następnych lat tygrysy znikną zupełnie z powierzchni Ziemi.