Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek na temat żbików

żbik

Koty domowe to druga grupa zwierząt, którą tak licznie możemy znaleźć w naszych domach i mieszkaniach. Wśród społeczeństwa wyróżnia się wielu fanów kotów, dlatego w wielu mieszkaniach spotkać możemy nawet kilku przedstawicieli tej grupy.

Jednak dziś chcielibyśmy skupić się na dzikich przodkach kotów domowych, a dokładniej mówiąc na gatunku jakim są żbiki. Są one bardzo podobne do typowych dachowców, z którymi do czynienia miał każdy z nas, jednak posiadają wiele wyróżniających je cech. Dziś chcielibyśmy przybliżyć wam kilka informacji na ich temat.

1. Wielu z nas kojarzy ten gatunek zwierząt głównie z ogrodów zoologicznych, jednak w Polsce żyją one również na wolności. W karpatach wschodnich żyje około 200 osobników tego gatunku. 2

2. Osobniki z rodziny żbików bardzo często krzyżują się z kotami domowymi – wcześniej już wspominanymi dachowcami.

3. Koty z tej rodziny pozostawiają wyjątkowe ślady na ziemi. Mimo tego, że ich przednie łapy mają pięć palców, na ziemi pozostawiają ślady czteropalczaste. Wynika to z faktu, że ich środkowy palec jest wysoko wysunięty i nie dotyka podłoża w trakcie chodzenia.

4. Bardzo łatwo można rozpoznać zdenerwowanego żbika. W takich sytuacjach kładzie on uszy płasko, otwiera szeroko swój pysk i wydaje głośne parsknięcia.

5. Żbiki jak większość kotowatych należą do samotników. Łączą się w pary tylko w okresie godów.

6. Żbik jest jednym z najmniej poznanych gatunków zwierząt – główne przyczyny to jego nocny tryb życia oraz koci charakter.

7. W trakcie polowania żbiki potrafią nieruchomieć w jednym miejscu nawet przez kilkadziesiąt minut. Dopiero, gdy znajdą odpowiedni moment szybko podnoszą się i atakują ofiarę.

8. Zwierzęta te należą do organizmów żyjących głównie nocą. Samice przez całą noc zajmują się polowaniem.

9. Żbiki zjadają około 600 gramów pożywienia dziennie.

10. Żbiki w niewoli żyję przez około 10 do 12 lat. W warunkach naturalnych ze względu na większe zagrożenie czas ich życia jest znacznie krótszy.