23 Ciekawostki o Tygrysach dla Dzieci

głowa drapieżnika

Tygrys spędza około 18 godzin dziennie na spaniu. Poznajcie zaskakujące ciekawostki o tygrysach przygotowane specjalnie dla dzieci.

1. Kły tygrysa mają 7 cm długości.

2. Tygrysy używają swoich ogonów do komunikowania się ze sobą. Tygrys jest zrelaksowany, jeśli jego ogon jest luźno zawieszony. Agresja objawia się przez gwałtowne przesuwanie ogona z boku na bok lub przez trzymanie go nisko przy sporadycznych intensywnych drganiach.

3. Tygrys na ogół poluje sam, zdolny do złapania ofiary, takiej jak jelenie i antylopy. W przeciwieństwie do lwów, tygrysy żyją w samotności i zaznaczają swoje terytoria, aby trzymać innych z dala od siebie.

4. Łacińska nazwa tygrysa to Panthera tigris. Słowo Panthera pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „myśliwy”, podczas gdy tygrys to staroperskie słowo oznaczające „szybki” lub „podobny do strzały”.

5. Naukowcy uważają, że białe plamy za uszami tygrysa pomagają tygrysom podążać za matkami przez ciemny las.

6. Tygrys syberyjski ma mniej pasków niż tygrys bengalski, a jego paski są raczej brązowe niż czarne.

7. Duży kot waży 36 kilogramy.

8. Tygrysy polują na swoje pożywienie, ale są również atakowane przez ludzi na ich cenne futro i części ciała. Uważają, że na świecie pozostało tylko 3500 tygrysów. To czyni je zagrożonym gatunkiem.

9. W ogrodach zoologicznych i parkach dzikich zwierząt żyje prawie tyle samo tygrysów, co na wolności.

10. Tygrysy czekają do zmroku na polowanie. Ze względu na adaptację siatkówki, która odbija światło z powrotem, nocne widzenie tygrysów jest sześć razy lepsze niż widzenie ludzi. Tygrysy mają w oczach więcej pręcików odpowiedzialnych za ostrość widzenia kształtów, niż stożków odpowiedzialnych za widzenie kolorów, które wspomagają ich widzenie nocne.

11. Tygrys Sumatrzański jest najmniejszym tygrysem. Samiec waży około 120 kg, czyli mniej więcej tyle samo co samica lwa.

12. Tygrys w zoo może dożyć 20 lat. Dzikie tygrysy żyją od 10 do 15 lat na wolności.

13. Nocny wzrok tygrysa jest 6 razy lepszy niż ludzki.

14. Tygrysy są mięsożercami. Są cichymi, cierpliwymi myśliwymi z dużymi, potężnymi łapami i zębami, które pomagają im złapać i zjeść ofiarę. Niektóre z ich ulubionych potraw to świnie, jelenie, nosorożce, a nawet małe słonie.

15. 100000 dzikich tygrysów wędrowało po Azji sto lat temu.

16. Mniej niż 10% polowań na tygrysy kończy się sukcesem. Gdy tygrys zauważy swoją ofiarę, zakrada się jak najbliżej swojej ofiary. Następnie tygrys rzuca się do zwierzęcia, zwykle popychając je tak by się przewróciło zębami i pazurami.

17. Pomimo wysiłków w zakresie ochrony przyrody tygrys syberyjski może wyginąć na wolności w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

18. W pełni rozwinięty tygrys może przeskoczyć 8 metrową przeszkodę.

19. Rozpoznanie tygrysa w zoo jest łatwe. Ale w ich naturalnym środowisku, na rozrzuconych, małych obszarach w Azji, tygrysy są naprawdę trudne do znalezienia. To dlatego, że ich wyjątkowy pomarańczowy, czarny i biały wzór pasków pomaga im wtopić się w lasy i trawiaste obszary, w których żyją i polują.

20. Może minąć kilka dni, zanim tygrys skończy jeść swoją ofiarę. Wiadomo, że tygrysy zjadają nawet do 28 kilogramów mięsa w ciągu jednej nocy, ale częściej spożywają około 5 kilogramów podczas jednego posiłku.

21. Tygrysy nie tylko mają pasiaste futro, ale także pasiastą skórę.

22. Język tygrysa jest tak szorstki, że może zdrapać mięso ze swojej zdobyczy.

23. Ślina tygrysa jest środkiem antyseptycznym. Jest ona przydatna do oczyszczania ich ran.

3.3/5 - (liczba ocen: 7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.