Tygrys Sumatrzański – Ciekawostki, fakty oraz informacje

tygrys sumatrzański

1. Tygrys sumatrzański to drapieżny ssak z rodziny kotowatych. Jest jedynym pozostałym przy życiu tygrysem z Archipelagu Sundajskiego.

2. Niektórzy badacze powołujący się na specyficzną koncepcję gatunkową, uważają, że tygrys sumatrzański powinien być uznany za zupełnie odrębny gatunek.

3. Większość tych zwierząt zamieszkuje parki i rezerwaty na Sumatrze.

4. Tygrys z Sumatry ma najciemniejsze futro ze wszystkich przedstawicieli kotowatych. Na sierści widoczne są czarne pręgi. Nos ma szeroki i krótki.

5. Osiąga wagę około 120 kg i mierzy 240 cm. Samice mają masę 90 kg i długość ciała wynoszącą 220 cm.

6. Kły tygrysa z Sumatry mogą osiągać 9 cm długości. Ma 30 zębów.

7. Podobnie jak inne koty, tygrys ten ma ostre dziesięciocentymetrowe pazury, które może schować. Ma pięć palców na przednich łapach i po cztery na tylnych.

8. Tygrysy sumatrzańskie to zwierzęta o silnym instynkcie terytorialnym. Mimo tego pozwalają innym osobnikom czasami przechodzić przez swój teren.

9. Uwielbiają wodę i kąpiele. Na wolności wykorzystują zbiorniki wodne do polowania. Zaganiają ofiarę w stronę wody, a następnie zabijają. Tygrys z Sumatry jest doskonałym pływakiem.

10. Żywi się dużymi ssakami kopytnymi, takimi jak jelenie, dziki bydło i kozy. W niewoli ma nieco zmodyfikowaną dietę i jest karmiony koniną.

11. W naturalnym środowisku istnieje około 27 siedlisk tygrysa sumatrzańskiego. Podobnie jak inne kotowate jest wypierany z pierwotnych terytoriów przez działalność człowieka. Zakładanie plantacji i pól uprawnych, sprawia, że tygrys ustępuje na inne obszary.

12. We wrześniu 2012 roku jeden z tygrysów sumatrzańskich we wrocławskim zoo zabił pracownika ogrodu. Do tragedii doszło podczas sprzątania wybiegu. Prawdopodobnie człowiek ten nie domknął drzwi, które miały oddzielać tygrysa. Zwierzę wydostało się i przeprowadziło śmiertelny atak. Tygrys ten nie został uśpiony, ponieważ zabił w obronie swojego terytorium, a do tragedii przyczynił się błąd ludzki.

13. Należy do malejącej populacji i jest zagrożony wyginięciem. Obecnie populację tygrysów sumatrzańskich szacuje się na 400- 500 osobników. Objęty jest ochroną. Polowania i krzyżowanie gatunku są surowo wzbronione pod rygorem kary.

4.3/5 - (liczba ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.