13 fascynujących ciekawostek na temat ocelotów
Ocelot uznany jest za najpiękniejszego kota na świecie. Drapieżnika tego spotkać możemy jedynie w ogrodach zoologicznych, ponieważ w warunkach naturalnych żyje on głównie w Ameryce. Niestety gatunek ten jest zagrożony wyginięciem ze względu na działania kłusowników.
Główną przyczyną zabijania tych pięknych stworzeń jest ich futro. Dziś przedstawimy wam kilka ciekawostek na temat ocelotów, aby przybliżyć wam ten gatunek.
1. Oceloty należą do drapieżników, które odżywiają się głównie mięsem małych ssaków.
2. Samice ocelotów bardzo często wyrywają sierść z okolicy brzucha, aby nią wyścielić gniazdo przygotowane dla potomstwa.
3. Dla samic bardzo ważne jest wychowanie potomstwa. Przez okres około 2 lat uczą one swoje młode technik polowania, tak aby przygotować je do dorosłego życia.
4. Zwierzęta wyróżniają się z pośród innych kotów doskonałą umiejętnością pływania.
5. Oceloty bardzo silnie bronią swojego terytorium. Bardzo często prowadzone przez nie walki toczą się na śmierć i życie.
6. Przedstawiciele ocelotów potrafią poruszać się bardzo cicho nawet po liściastym podłożu. Zawdzięczają to miękkim poduszeczkom na stopach.
7. Mimo panującego zakazu zabijania tych zwierząt, nadal kłusownicy polują na nie w celach zarobkowych.
8. Zwierzęta te bardzo często spotykane są jako zwierzęta domowe. Słynny Salvador Dali również posiadał zwierzę tego gatunku na własność.
9. Oceloty są samotnikami, parują się jedynie w trakcie godów.
10. Koty należące do ocelotów są zwierzętami nocnymi. To właśnie w nocy wybierają się na polowanie, zaś w ciągu dnia odpoczywają w koronach drzew.
11. Oceloty śpią przyjmując pozycję jak psy. Są to jedyne zwierzęta z rodziny kotowatych, które w trakcie snu zawijają się w kłębek i układają głowę na tylnych nogach.
12. Zdarza się, że w poszukiwaniu jedzenia oceloty wkradają się do kurników i żywią się hodowanym tam drobiem.
13. Kłusownicy nie tylko zabijają te zwierzęta, ale również wykradają małe oceloty z ich gniazda. Część z tych zwierząt trzymana jest w warunkach domowych jako pupile.