AzjaCiekawostki

Śmieszne ciekawostki o Azji

Azja

Azja jest największym i najbardziej zatłoczonym kontynentem na ziemi. Azja zajmuje powierzchnię 44.579.000 kilometrów kwadratowych, około 30% całkowitej powierzchni lądów i 8,7% całkowitej powierzchni kuli Ziemskiej. Oto 32 śmiesznych i zaskakujących ciekawostek o Azji.

1. Prawie 50% Azjatów cierpi na stan, w którym nie są w stanie strawić alkoholu z powodu braku enzymów w ich organizmach.

2. 90% ryżu na ziemi konsumowane jest w krajach azjatyckich.

3. Stolica Tajlandii, Bangkok jest również znana jako Krung Thep Maha Nakhon. Ma jednak niezwykle długą nazwę. Oficjalna nazwa jest: Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit.

4. Japonia przyjęła w 2008 r. ustawę, gdzie otyłość stała się nielegalna. Ustawa Metabo wymaga, aby każdy obywatel w wieku od 40 do 74 lat sprawdzał swoją talie. Mężczyźni nie mogą mieć talii powyżej 85cm, a kobiety powyżej 90cm. Jeśli przekroczysz limit, otrzymasz wskazówki żywieniowe. Jeśli to nie zadziała, możesz nawet otrzymać karę finansową.

5. W niektórych częściach Chin, Azji Południowej i Afryki mózgi małp są spożywane jako żywność.

6. Wbrew powszechnemu przekonaniu większość tygrysów żyje w Azji, a nie w Afryce.

7. Wszystkie 10 największych centrów handlowych świata znajduje się w Azji.

8. Dwa kraje tego kontynentu, Indie i Chiny są jedynymi dwoma, które przekroczyły liczbę ludności wynoszącą miliard.

9. Morze Kaspijskie jest największym jeziorem Azji.

10. W Tajlandii ludzie bardzo poważnie traktują przesądy. Dlatego w Tajlandii nikt nie przycina swoich włosów w środy.

11, Indie produkują najwięcej mango. Soczyste i pyszne owoce są najbardziej popularne w Indiach. Każdego roku wytwarzają 12 milionów ton Mango.

12. Nepal był pierwszym krajem, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne. Był to nie tylko pierwszy kraj, który zalegalizował małżeństwo homoseksualistów, ale także pierwszy, który zakazał stosowania kary śmierci, która nadal istnieje w wielu krajach Azji.

13. W badaniach przeprowadzonych w 2007 roku stwierdzono, że koty domowe były udomowione około 8000 p.n.e.

14. Filipiny mają najwolniejsze połączenie internetowe na całym kontynencie, ze średnią prędkością 3,54 Mb/s.

15. W niektórych częściach Azji ludzie muszą przejść około 6 kilometrów, aby dotrzeć do czystych zasobów wody.

16. Malediwy to najmniejszy kraj tego kontynentu, który składa się z 26 wysp atolu występujących na Oceanie Indyjskim.

17. Zarówno najwyższy, jak i najniższy punkt świata znajduje się w Azji. Najwyższy jest Mount Everest, który znajduje się 8848 metrów nad poziomem morza, a najniższy to Morze Martwe, które znajduje się 422 metry poniżej poziomu morza.

18. Nepalski kalendarz zwany Bikram Sambhat jest około 67 lat i 8,5 miesiąca przed kalendarzem gregoriańskim.

19. Japonia jest domem dla wielu ludzi mających więcej niż 100 lat. W kraju jest około 50 tys. osób powyżej 100 roku życia.

20. Mimo że Chiny mają powierzchnię, która jest wystarczająco duża, aby pokryć około pięciu różnych stref czasowych, kraj ten posiada tylko jedną krajową strefę czasową. Przyczyny tego stanu rzeczy są głównie natury politycznej.

21. W Indiach ludzie jedzą tylko prawymi rękoma. Wynika to ze starszej zasady, że człowiek ma jeść prawą ręką i używać lewej ręki w toalecie.

22. W Chinach i innych krajach wschodnich karaluchy smażone są uznawane jako żywność.

23. Aleksander Wielki rządził Egiptem, Persją, Azją i Macedonią w tym samym czasie.

24. Ponad 4 miliardy ludzi mieszka w Azji. Z 87 osobami na kilometr kwadratowy, ma najwyższą gęstość zaludnienia na świecie.

25. 7 z 10 najgęściej zaludnionych miast świata znajduje się w Azji. Są to: Pekin, Szanghaj, Karaczi, Stambuł, Bombaj, Delhi i Guangzhou.

26. Główne języki tego kontynentu to języki: – Chiński, hindi, bengalski, japoński, pendżabski, koreański i jawajski.

27. Flaga kambodżańska jest jedyną flagą narodową, która posiada wizerunek budynku – Angkor Wat.

28. Ubój krów, jako krajowego zwierzęcia w kraju, jest nielegalny w Nepalu. Mimo to, można cieszyć się wołowiną w różnych restauracjach i jadłodajniach.

29. Populacja Chin jest ponad 4 razy większa od populacji USA. Co piąty człowiek jest Chińczykiem, a chiński jest najpopularniejszym językiem na świecie.

30. Najzamożniejszą osobą w Azji jest Li Ka-shing, który odszedł ze szkoły, gdy miał 15 lat, aby rozpocząć pracę.

31. Hongkong posiada ponad 8000 wieżowców. To dwa razy więcej niż w Nowym Jorku.

32. Indonezja jest największym krajem złożonym z wysp. Wokół kraju znajduje się 17 508 wysp, a 6000 z nich jest zamieszkanych przez ludzi.