Interesujące informacje na temat Indii

taj mahal

W 2028 r. ludność Indii (prawdopodobnie) przewyższy ludność Chin, kiedy będą miały około 1,45 miliarda mieszkańców. Oto najlepsze ciekawostki o Indiach:

1. Jest sześć głównych języków – Hindi, Bengali, Telugu, Marathi, Tamil i Urdu. Każdy z nich używany przez ponad 50 milionów ludzi.

2. Indie są największą demokracją na świecie, liczącą 1,2 miliarda ludzi.

3. Dla starszych pokoleń, jest to porażka kilkudziesięcioletniej próby kontroli nad ludnością kraju, w tym kontrowersyjna i nieproduktywna kampania masowej sterylizacji w latach siedemdziesiątych.

4. W rzeczywistości wskaźniki urodzeń znacznie spadł w prawie wszystkich częściach Indii, co było spowodowane wykształceniem kobiet, rosnącymi dochodami gospodarstw domowych i większą dostępnością środków antykoncepcyjnych, choć częściowo zniwelowało to wydłużenie średniej długości życia.

5. Liczba ludności Indii prawdopodobnie osiągnie około 1,6 miliarda w latach sześćdziesiątych XXI wieku, a następnie spadnie do około 1,5 miliarda do końca stulecia.

6. Indie były kiedyś kontynentem. Ponad 100 milionów lat temu, kiedy dinozaury przemierzały ziemię, większość tego, co obecnie jest Indiami, było wyspą.

7. Płyta Indii oderwały się on od starożytnego superkontynentu, nazywanego przez paleogeografów Gondwanę i powoli poruszał się na północ.

8. Około 50 milionów lat temu, kiedy dinozaury wymarły, kontynentalna płyta Indii zderzyła się z Azją, tworząc Himalaje – najwyższe pasmo górskie.

9. Świadectwem tej starożytnej historii są skamieniałe muszle morskie, które nadal można znaleźć wysoko w górach. Płyta, na której spoczywa subkontynent, nadal powoli naciska na północ i dlatego wysokość Mount Everest rośnie z roku na rok.

10. Kraj ten szczyci się największą demokracją na świecie (chińscy wyborcy nie wybierają bezpośrednio władców swojego kraju), a dokładnie 417 037 606 osób głosowało podczas wyborów parlamentarnych w 2009 roku – frekwencja niecałe 60%.

11. W Gudżarat było 830.866 lokali wyborczych, w tym jeden w zachodnim regionie Gudżarat, w którym znajdował się jeden wyborca – strażnik świątynny.

12. Żaden wyborca nie powinien przejeżdżać więcej niż dwa kilometry do najbliższego lokalu wyborczego i w razie potrzeby można utworzyć oddzielny lokal wyborczy.

13. Indie są rekordzistą jeśli chodzi o ilość kandydatów jednego okręgu wyborczego – 1032 osób kandydowało w wyborach w 1996 roku w Modakurichi, a 88 kandydatów nie otrzymało ani jednego głosu.

14. Kraj ten jest wielkości około 1/3 Stanów Zjednoczonych.

15. Indie są siódmym co do wielkości krajem na świecie, o powierzchni 3 287 000 km kwadratowych.

16. Ponad milion Hindusów jest milionerami, jednak większość Hindusów żyje za mniej niż 8 złotych dziennie. Szacuje się, że 35% ludności Indii żyje poniżej granicy ubóstwa.

17. Krowy mogą swobodnie wędrować po ulicach indyjskich miast. Są uważane za święte i często będą nosić tilak, hinduski symbol pomyślności. Krowy uważane są za jedną z siedmiu matek ludzkości, ponieważ oferują mleko.

18. Indie mają jeden z najwyższych na świecie wskaźników aborcji.

19. W 2012 roku liczba aborcji w Indiach może sięgać nawet 7 milionów, a 2/3 aborcji ma miejsce w nieautoryzowanych placówkach służby zdrowia. Ze względu na warunki niehigieniczne, kobieta w Indiach umiera co dwie godziny z powodu aborcji.

20. W Indiach jest więcej mężczyzn niż kobiet,

21. Indie mają trzy spośród dziesięciu największych miast świata – o jedno więcej niż Chiny.

22. Według ONZ, Delhi jest obecnie drugą co do wielkości aglomeracją miejską na świecie, z Mumbajem na siódmym miejscu i Kalkutą na dziesiątym.

23. Liczba ludności Delhi i jej bezpośredniego zaplecza miejskiego w Delhi wynosi obecnie ponad 22,65 mln i jest jedynie przewyższana przez Tokio.

24. W XVII wieku Delhi było najludniejszym miastem na świecie, ale w 1960 roku Delhi nie znalazło się nawet w pierwszej trzydziestce. Od tego czasu wzrost ten wyniósł ponad 4% rocznie.

25. Tempo wzrostu zaczyna spadać, ale nadal wynosi ponad 3% rocznie.

26. Oznacza to roczny wzrost liczby ludności – poprzez rodzenie dzieci i migrację – o około 700 000 osób, co stanowi poważne obciążenie dla zasobów stolicy Indii.

27. Woda pitna pozostaje poważnym problemem – prawie jedna czwarta gospodarstw domowych w mieście nie ma regularnego zaopatrzenia w wodę.

28. Sześć innych indyjskich miast – Chennai, Bangalore, Hyderabad, Ahmedabad, Pune i Surat – znajduje się w 100 największych aglomeracjach miejskich ONZ.

29. „Delhi Belly” lub biegunka są często spotykane z powodu skażonej wody pitnej.

30. Indie są miejscem narodzin szachów.

31. Flaga indyjska ma trzy poziome pasy koloru: szafran za odwagę i poświęcenie, biały za prawdę i pokój oraz zielony za wiarę, płodność i rycerstwo.

32. Hindusi wnieśli znaczący wkład do rachunkowości, trygonometrii i algebry.

33. System dziesiętny został wynaleziony w Indiach 100 lat przed naszą erą.

34. Pojęcie zero jako liczby jest również przypisywane Indiom.

35. Najwcześniejsza bawełna na świecie była przędzona i tkana w Indiach. Imperatorzy rzymscy nosili delikatną bawełnę z Indii, którą nazywali „tkanymi wiatrami”.

36. Himalaje – od Sanskrita hima, czyli „śnieg” i alaya, czyli „mieszkanie” – znajdują się na północy Indii.

37. Rozciągają się one na odległość ponad 2000 kilometrów i rosną powoli coraz wyżej, prawie o 2,5 cm rocznie.

38. Indie są prawdopodobnie najbardziej zróżnicowane językowo niż jakikolwiek inny duży kraj.

39. Dokładna liczba języków używanych w Indiach wynosi prawdopodobnie ponad tysiąc. Trudno jest określić, kiedy jeden język zaczyna się, a drugi kończy.

40. Spis powszechny z 1961 r. wymieniał 1652 języki, chociaż niektóre z nich mogły być faktycznie dialektami i od tamtej pory zniknęło kilka języków.

41. Języki indyjskie należą do czterech głównych grup językowych świata: Indoeuropejski, Dravidian, Austro-Azjatycki i Tybeto-Burman.

42. Indie nie mają języka narodowego. Hindi i angielski są dwoma językami urzędowymi, choć autorzy konstytucji przewidzieli przejściowy status języka angielskiego, ale sprzeciw wobec hegemonii hindi ze strony osób posługujących się innymi językami, zwłaszcza Tamil, oznacza, że język angielski pozostaje językiem urzędowym.

43. Do połowy XX wieku grupa językowa Bantu, wywodząca się z Afryki, była również reprezentowana przez osoby posługujące się językiem Sidi, używanym przez migrantów z Afryki Wschodniej mieszkających w zachodnich Indiach.

44. Język wymarł, choć członkowie społeczności Sidi wciąż używają kilku słów pochodzenia Bantu.

Znasz mało znane informacje i ciekawostki na temat Indii? Podziel się nimi w komentarzu na dole.

3.9/5 - (liczba ocen: 14)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.