Ciekawostki

35 Ciekawostek i Faktów o Filipinach

Filipiny

Po spędzeniu czasu z Filipińczykami, twoje media społecznościowe po prostu eksplodują. Filipińczycy są tak entuzjastycznie nastawieni do Instagrama i Facebooka, że na początku 2014 roku zostali sklasyfikowani przez Time Magazine jako największa społeczność która robi „selfie” na świecie. Oto ciekawe fakty i ciekawostki o Filipinach:

1. Jeepiny są najpopularniejszym sposobem poruszania się po Filipinach. Są kolorowe i zatłoczone. Jednym z pozornych źródeł słowa jeepney jest słowo jeep and knee, ponieważ pasażerowie siedzą tak blisko siebie.

2. Trójkołowiec to kolejny popularny sposób poruszania się po małych miasteczkach i wiejskich częściach Filipin.

3. Przesądny Filipińczyk nie będzie podróżował ani kąpał się w Wielki Czwartek czy Wielki Piątek w Wielki Tydzień, tydzień przed Wielkanocą.

4. Jedynym miejscem na świecie, gdzie poza Ameryką znajdują się skunksy, jest Indonezja i Filipiny,.

5. Filipińczycy jako jedni z pierwszych przyjęli wiadomości tekstowe, wysyłając w 2009 roku ponad miliard wiadomości tekstowych.

6. Filipiny są największym na świecie eksporterem orzechów kokosowych i owoców tropikalnych, takich jak papaja i mangostan.

7. Niektórzy Filipińczycy nieufnie podchodzą do liczby 13 i nie chcą mieć 13 osób przy stole.

8. Zgodnie z filipińskim zwyczajem, za niegrzeczne uznaje się otwieranie prezentów natychmiast po ich wręczeniu.

9. Filipiny są jedynym krajem na świecie, którego flaga jest wywieszona do góry nogami, gdy kraj jest w stanie wojny.

10. Filipiny są największym na świecie dostawcą pielęgniarek, zaopatrując około 25% wszystkich zagranicznych pielęgniarek na całym świecie.

11. Conus gloriamus, najrzadszy i najdroższy muszelka na świecie, jest jednym z 12 000 gatunków muszli morskich występujących na Filipinach.

12. Na Filipinach znajduje się najdłuższy wąż na świecie, pyton siatkowy, który jest również najdłuższym gadem na świecie. Może urosnąć do 8 metrów długości i ważyć nawet 250 kg.

13. Typowe dla Filipińczyków jest spożywanie czterech posiłków dziennie, w tym meriendy, późnym popołudniem przekąski lub deseru.

14. Pozostałości kolonialne są odczuwalne do dziś. Od architektury hiszpańskiej po powszechne posługiwanie się językiem angielskim,

15. Hiszpańska kolonizacja rozpoczęła się wraz z Ferdynandem Magellanem w 1521 r., a w 1543 r. hiszpański odkrywca de Villalabos nazwał archipelag koronnym księciem Hiszpanii (późniejszy król Filip II). Filipiny pozostawały kolonią hiszpańską przez ponad 300 lat.

16. Na początku II wojny światowej Japonia zdobywa Filipiny w 1941 r., a w 1944 r. wyspy zostały ponownie zajęte przez wojska amerykańskie. W 1946 r. wyspy uzyskały pełną niepodległość (pierwsze państwo Azji Południowo-Wschodniej, które uzyskało niepodległość po wojnie) i zmieniły nazwę na Republikę Filipin. Wojsko amerykańskie zostało nagrodzone na wyspie w 1947 roku.

17. Ryż jest podstawowym składnikiem wielu filipińskich potraw.

18. Kultura filipińska jest pod wpływem Wschodu i Zachodu, a Hiszpania i Stany Zjednoczone również wywarły znaczący wpływ na kulturę filipińską. Wiele zawdzięcza również swojemu malajskiemu dziedzictwu. Na Filipinach mówi się w 184 językach, ale filipiński (Tagalog) i angielski są językami urzędowymi tego kraju.

19. Koszykówka i cockfighting są najpopularniejszymi dyscyplinami sportowymi w kraju.

20. Filipiny mają ponad 100 milionów mieszkańców, co czyni z nich 12. kraj na świecie pod względem liczby ludności. Roczna stopa wzrostu wynosząca około 2% sprawia, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się krajów na świecie.

21. Kraj ten ma średnio 20 trzęsień ziemi dziennie, chociaż wiele z nich nie może być nawet odczuwalnych przez ludzi.

22. 24 grudnia 2002 r. w San Fernando w Pampandze zapalono największą na świecie latarnię bożonarodzeniową. Budowla miała 26,8 metra średnicy i kosztowała pięć milionów pesosów na Filipinach.

23. 18 stycznia 1995 r. papież Jan Paweł II odprawił mszę dla około pięciu milionów Filipińczyków w Parku Luneta w Manili. Wydarzenie weszło do Księgi Rekordów Guinnessa jako Największe.

24. Ponad 52 miliony ludzi mówi po angielsku na Filipinach. Jest to piąty co do wielkości kraj anglojęzyczny na świecie.

25. Trzy z dziesięciu największych centrów handlowych na świecie znajdują się na Filipinach.

26. Wulkan Taal w Talisay w Batangas jest jednym z 17 wulkanów Dekady – wulkanów, o które należy dbać z uwagi na ich aktywny stan i wybuchową historię. Znajduje się również w jeziorze, w którym znajduje się jezioro, na którym znajduje się jeszcze mniejsza wyspa.

27. Ilość dwutlenku siarki produkowana przez Mount Pinatubo podczas jego erupcji 15 czerwca 1991 roku, stworzyła dwuletnią mgiełkę kwasu siarkowego na całym świecie. Spowodowało to spadek temperatury globalnej o 0,5°C.

28. Filipiny są jednym z największych na świecie producentów orzechów kokosowych.

29. Około 90% Filipińczyków praktykuje jakąś formę chrześcijaństwa.

30. Rowery trzykołowe to motocykle dosłownie z przyczepionym wózkiem bocznym do przewozu osób. Silniki trójkołowe mają zakres od około 50-125cc, więc zbliżając się do stromych wzniesień, musielibyśmy wysiąść, aby zmniejszyć masę i ułatwić wjazd.

31. PKB Filipin wynosi 292 miliardy dolarów.

32. Nominalny PKB na mieszkańca wynosi 7.700 USD.

33. Siła robocza kraju liczy ponad 43 miliony osób.

34. Filipiny są drugim co do wielkości archipelagiem świata i składają się z ponad 7000 wysp.

35. Na Filipinach znajdują się setki wulkanów, które znajdują się w tzw. pierścieniu ognia.

Czytaj dalej: Ciekawostki dla dzieci o Filipinach