20+ ciekawostek o Tajlandii

tajlandia ciekawoski

Wcześniej dodaliśmy ciekawostki z Tajlandii. Teraz przyszedł czas na kolejną porcję informacji:

Tajlandia jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który nigdy nie został skolonizowany przez państwo europejskie.

W języku tajlandzkim nazwa zwie się „Prathet Thai” co oznacza „ziemię wolności”.

Tajlandia to kraj, w którym znajdziesz zarówno najmniejsze jak i największe zwierzęta. Najmniejszy ssak na świecie – nietoperz „Świnionos malutki”.

Znajdziesz tutaj też największą rybę, czyli rekina wielorybiego pływającego w wodach tajlandzkich.

Tajlandia jest 51 największym krajem na świecie. Rosja jest największa. Stany Zjednoczone są trzecie pod względem wielkości.

Tajlandia posiada pięć obiektów światowego dziedzictwa UNESCO

Był czas, kiedy wszyscy młodzi mężczyźni w Tajlandii musieli zostać mnichami buddyjskimi – nawet przez krótki okres.

Bangkok – Jego prawdziwa nazwa jest jedną z najdłuższych nazw miejscowości na świecie: Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit. Oznacza to „Miasto Aniołów, Wielkie Miasto Nieśmiertelne, Wspaniałe Miasto Dziewięciu Kamieni, Siedziba Króla, Miasto Pałaców Królewskich, Dom Wcielonych Bogów, Wzniesiony przez Visvakarmana na najwyższym w Indrze”.

Pytony mają tutaj duże rozmiary, a małpy mają własne świątynie.

Jedzenie „uliczne” jest tutaj wyjątkowo dobre.

Ludzie często podziwiają lasy i dżungle Tajlandii, ale kiedyś było ich zdecydowanie więcej. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ponad sto lat temu prawie cała północna Tajlandia pokryta była lasem liściastym. Dziś około jedna czwarta tego lasu istnieje.

Tajskie tatuaże świątynne są również magicznym błogosławieństwem. Przypomina to motyw z gry Far Cry 3.

W Bangkoku mieszka jedna dziesiąta całej ludności Tajlandii.

Język tajski składa się z 44 spółgłosek i 32 samogłosek.

W 1999 r. grupa 282 spadochroniarzy ustanowiła rekord dla największej liczby spadochroniarzy w formacji swobodnego spadania nad Ubon Ratchathani w Tajlandii. Figura była utrzymywane przez 7 sekund.

Znany hollywoodzki film „The King and I” nigdy nie był pokazywany w teatrach tajskich, ponieważ uważano go za obraźliwy dla króla.

Król Bhumibol Adulyadej urodził się w Cambridge w Stanach Zjednoczonych. Jest wnukiem króla Chulalongkorna – Ramy V. Król jest świetnie wykształcony, zdobył dyplom inżyniera w Szwajcarii.

W Tajlandii jest około 35 000 świątyń. Odwiedzanie ich wymaga skromnych ubrań. Nie ubieraj szortów czy koszulek w stylu Van Diesela.

W Tajlandii poszanowanie dla głowy drugiej osoby jest bezwzględnie konieczne. Głowa uważana jest za najważniejszą część ciała, tak więc kultura tajska zabrania dotykać nikogo. Jeśli spotkasz kogoś, kto jest starszy lub ważniejszy od Ciebie, najlepiej jest opuścić głowę, aby okazać odpowiedni szacunek.

Jeśli kochasz egzotyczne kwiaty, z przyjemnością dowiesz się, że w lesie tajskim rośnie 1500 gatunków storczyków.

Tajlandia jest największym eksporterem storczyków na świecie.

Ludzie kojarzą słonie z Tajlandią. Znajduje się tam ponad 5000 zwierząt, choć ponad połowa z nich jest udomowiona. Ponad sto lat temu było ich około 100 tysięcy.

4.5/5 - (liczba ocen: 41)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.