Azja

21 Ciekawostek o Phuket w Tajlandii

Plaża w Phuket  

„Phuket” oznacza klejnot górski. Phuket to zarówno wyspa, jak i prowincja, największa w Tajlandii, położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Tajlandii nad Morzem Andamańskim i połączona z lądem stałym mostem Sarasin. Oto fakty i ciekawostki które znaleźliśmy o Phuket, Tajlandia

1. Phuket jest największą wyspą Tajlandii położoną u zachodniego wybrzeża na Morzu Andamańskim. Dwa mosty łączą wyspę Phuket z Tajlandią kontynentalną.

2. Phuket jest jedną z 76 prowincji tworzących kraj Tajlandii. Tajlandia, zamieszkiwana przez 69,5 miliona ludzi, jest 20. krajem na świecie pod względem liczby ludności. Turystyka pomogła przekształcić wyspę Phuket w najbogatszą prowincję Tajlandii.

3. Od XVI wieku, górnictwo cyny jest głównym źródłem dochodu dla wyspy.

4. Najpiękniejsze piaszczyste plaże znajdują się na zachodnim wybrzeżu, najpopularniejsze z nich to oczywiście Patong, Karon, Kata, Kamala i Bangtao, ale niektóre z nich są spokojne w północnej części: Naithon, Maikhao i Haad Sai Gaew.

5. Głównym miastem jest Phuket City, ale każdy nazywa je Phuket Town. Thalang Road w centrum miasta jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z wieloma portugalskimi rezydencjami. Życie nocne jest naprawdę wyjątkowe w Phuket, głównie w Patong Beach, ale jest również bardzo aktywne w Kata Beach i Karon Beach. Prawie każda plaża ma swoje odrobinę życia nocnego, ale 'Soi Bangla’ jest najgorętszym miejscem na wyspie.

Khao Phing Kan

6. Phuket Vegetarian Festival odbywa się od 1 do 9 dnia 9. księżyca według chińskiego kalendarza księżycowego (październik).

7. Najwyższym punktem jest Radar Hill z niesamowitymi widokami na Patong i Chalong, inne popularne wzgórza to słynny Big Buddha, Kao Rang Hill i Karon Viewpoint. Wat Chalong jest najczęściej odwiedzaną świątynią, a Promthep Cape jest najbardziej wysuniętym na południe punktem widokowym.

8. Na wyspie Phuket mieszka ponad 600 tys. osób, ale oficjalna liczba zarejestrowanych mieszkańców Tajlandii wynosiła 360.905 osób na koniec 2012 roku. Połączenie migrujących pracowników, międzynarodowych emigrantów, długoterminowych turystów i Tajów zarejestrowanych w innych prowincjach, którzy mieszkają w Phuket co najmniej przez część roku, powiększa liczbę ludności.

9. Na przestrzeni dziejów Phuket znajdował się na jednym z głównych szlaków handlowych między Indiami a Chinami i był często wymieniany w dziennikach okrętowych portugalskich, francuskich, holenderskich i angielskich handlarzy.

10. Obecnie 60% Phuket pokrywają lasy i plantacje oleju palmowego. Produkcja gumy Phuket sprawia, że Tajlandia jest największym na świecie producentem gumy.

Phuket widok z drona

11. Podczas gdy buddyzm jest praktykowany przez 95% ludności Tajlandii, Phuket jest tyglem rdzennych Tajów, Tajów-Chinów, etnicznych Malajów. Większość ludności wiejskiej Phuketu to muzułmanie.

12. Statki wycieczkowe zawijające do Phuket mogą cumować w porcie Ao Makham Deep Sea Port około 7 km na południe od Phuket Town, ale podczas sprzyjającej pogody od listopada do kwietnia często zakotwiczają się na zachodniej stronie wyspy.

13. Phuket Town – największe miasto w prowincji Phuket – jest gospodarczym centrum wyspy.

14. 70% powierzchni wyspy pokrywają góry rozciągające się z północy na południe od wyspy.

15. 60% powierzchni wyspy pokrywają lasy, plantacje kauczuku i oleju palmowego.

Patong

16. W 2006 roku Tajlandia uruchomiła pierwszą z 22 amerykańskich boi wykrywających tsunami, umieszczonych wokół Oceanu Indyjskiego. Wszystkie te boje są połączone satelitarnie, aby zapewnić wczesne ostrzeganie przed przyszłymi falami tsunami. Są to boje głębinowe pływające na głębokości 1000 km w pobliżu punktu środkowego między Tajlandią a Sri Lanką.

17. Produkcja kauczuku pomaga uczynić Tajlandię największym producentem kauczuku na świecie.

18. Phuket jest gorący i wilgotny przez cały rok, a najwyższe temperatury panują od marca do początku maja. W sezonie letnim od maja do października poranki są często słoneczne i jasne, z popołudniowym i wieczornym deszczem. Od listopada do lutego to „chłodna” pora i najbardziej popularny czas na wizyty turystyczne.

19. Phuket ucierpiał na skutek tsunami z 26 grudnia 2004 r., które było wynikiem trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim. Wiele zniszczonych kurortów powróciło do działalności do lutego 2005 r. i dziś na wyspie można zaobserwować niewielkie szkody spowodowane tsunami.

20. Wyspa opiera się obecnie bardziej na turystyce niż na handlu, ale jest portem, do którego zawijają statki wycieczkowe.

21. Phuket jest największym miastem na wyspie, a także gospodarczym centrum prowincji. 22.