Azja

10 interesujących ciekawostek o Dżammu i Kaszmir

Dżammu i Kaszmir

Dżammu i Kaszmir to były stan w Indiach, został zlikwidowany w 2019 roku. Na jego terenie znajduje się w znacznej części łańcuch górski Himalaje. Dżammu i Kaszmir były terytorium spornym między Indiami a Pakistanem, w przeszłości stoczono o nie kilka walk w ramach wojen indyjsko-pakistańskich.

Konflikt zaczął się po rozwiązaniu Imperium Brytyjskiego w 1947 roku, wtedy oba państwa odzyskujące niepodległość zgłaszały roszczenia. Od 2019 roku parlament indyjski podzielił cały teren na dwa obszary związkowe – Dżammu i Kaszmir oraz Ladakh. Historycznie ta ziemia skrywa wiele ciekawostek, które warto poznać, oto kilka z nich.

1. MIESZKAŃCY

Dżammu zamieszkuje większość hinduska, Kaszmir muzułmańska – stąd wiele sporów trwających do dziś.

2. KOTLINA KASZMIRSKA

Znajduje się na wysokości 1620 m n. p. m, a jej długość liczy około 135 km. Można tu spotkać wiele jezior.

3. HIMALAJE

Zlokalizowane są w głównej mierze na terenie Dżammu i Kaszmiru. Są najwyższym łańcuchem górskim świata, a najwyższy szczyt mierzy 8848 m n. p. m. – słynny Mount Everest.

4. PIOSENKA

Led Zeppelin nagrało w 1974 roku popularną piosenkę pt. Kashmir.

5. DOODHPATHRI

Piękna łąka, na której pasą się zwierzęta. Nazwę można przetłumaczyć jako Dolinę Mleka.

6. DWIE STOLICE

Na terenie Dżammu i Kaszmiru zamiennie używa się dwóch miast jako stolicy. Śrinagar pełni tę rolę latem, a Dżammu zimą.

7. LADAKH

Dawniej było królestwem, jednak w XIX wieku podbij je władca Kaszmiru i odtąd jest jego częścią. Niewielki kawałek leży na chińskim terytorium.

8. FLAGI I GODŁA

Od 2019 roku, po podziale regionu, zarówno Dżammu i Kaszmir oraz Ladakh posiadają własne symbole.

9. PRACA

Gospodarka zasilana jest zwłaszcza przez pasterstwo i rolnictwo. Dawniej produkowano tu jeszcze jedwab oraz eksportowano drewno, z którego wyrabiało się kij do krykieta – Kashmir Willow.

10. WYBUCH WOJNY

Walki o ten teren można podzielić na 3 fazy. I wojna wybuchła tuż po odzyskaniu niepodległości przez Pakistan i Indie w 1947 roku i ciągnęła się kilka miesięcy. Jej zakończeniem miał być plebiscyt decydujący o przynależności, nieudało się go jednak zrealizować. II wojna rozpoczęła się w 1965 roku i zakończyła się w tym samym roku. Natomiast III wojna zaczęła się w 1971 roku i trwała kilka dni. W jej wyniku niepodległość ogłosił Bangladesz, wcześniej stanowiący Pakistan Wschodni.