AzjaCiekawostki

Sumatra – Ciekawostki, Informacje, Fakty

Sumatra

Sumatra jest najbardziej wysuniętą na zachód wyspą na archipelagu indonezyjskim. Jej zachodnie wybrzeże leży na Oceanie Indyjskim, a północno-wschodnia część wyspy graniczy z Cieśniną Malakka, historycznie ważnym szlakiem żeglugowym i handlowym. Oto ciekawostki i zaskakujące informacje o Sumatrze.

Sumatra jest jedną z wysp Sunda w zachodniej Indonezji. Jest największą wyspą w całości zarządzaną przez Indonezję i szóstą co do wielkości wyspą na świecie o powierzchni 473 481 km2 nie licząc wysp sąsiadujących, takich jak Mentawai, Enggano, Nias, Simeulue, Riau, Bangka Belitung i archipelag Krakatoa.

Jak wszystkie tygrysy, sumatrzańskie tygrysy są mięsożerne. Będą polować na prawie każde dostępne zwierzę, duże czy małe. Są to między innymi ryby, małpy, dziki, tapiry i jelenie.

Sumatra jest domem dla największego kwiatu świata – Rafflesia arnoldii. Ten rzadki kwiat jest pasożytniczy i przyczepia się do żywiciela w celu pozyskania wody i składników odżywczych, dorastając 1 metra w poprzek. Podczas kwitnienia Rafflesia wydziela odrażający zapach, który niektórzy opisują jako podobny w zapachu do gnijącego mięsa, zyskując przy tym nazwę „trupich kwiatów”.

Tygrysy sumatrzańskie są najmniejszym podgatunkiem tygrysa, ale charakteryzują się największą gęstością pasków. Ich mniejsza budowa pozwala im łatwiej poruszać się po gęstej sumatrzańskiej dżungli.

Sumatra jest jedynym miejscem poza Borneo, w którym można zobaczyć orangutany na wolności.

Utrata siedlisk i kłusownictwo są dwoma największymi zagrożeniami tygrysów sumatrzańskich.

Nosorożec Sumatran jest najmniejszy w swoim rodzaju i jest on zagrożony wyginięciem.

Na pierwszy rzut oka tapiry malajskie przypominają duże świnie, są jednak bliżej spokrewnione z zebrami, osłami, końmi i nosorożcami. Tapiry malajskie potrafią dobrze pływać i często żyją w pobliżu wody, wykorzystując ją jako schronienie przed drapieżnikami.

Sumatrańskie tygrysy są zazwyczaj samotne, z wyjątkiem okresu zalotów, kiedy samiec i samica spędzają razem kilka dni, często kryjąc się, aby zapewnić sobie potomstwo. Samica jest w ciąży przez około sto dni przed urodzeniem miotu od jednego do sześciu młodych. Młode trzymają się z matkami przez około dwa lata.

Z czego znana jest Sumatra?

Kawa sumatrzańska jest jedną z najbardziej znanych kaw na świecie i jedną z najbardziej pełnowartościowych kaw góralskich. Charakterystyczny dla niej jest pełny aromat, który charakteryzuje się delikatną kwasowością i pikantną, ziemistą nutą.

Czy Sumatra jest krajem?

Sumatera Indonezyjska, wyspa indonezyjska, druga co do wielkości (po Borneo) Wyspa Wielka Sunda, na Archipelagu Malajskim. Na północny wschód od Półwyspu Malajskiego oddzielona jest Cieśniną Malacką, a na południe od Jawy Cieśniną Sunda.

Ile lat ma Sumatra?

Około 70 milionów lat temu Indie zatrzasnęły się w azjatyckiej masie lądu, tworząc Himalaje, a związany z tym napór utworzył Sumatrę w górach Barisan, które biegną wzdłuż Sumatry.

Czy kawa Sumatra jest mocna?

Ta ciemno palona kawa jest mocna, ziemista i ziołowa, przypomina klasyczny smak. Dobrze komponuje się z słodszymi lub silnie aromatycznymi potrawami śniadaniowymi, takimi jak bułki cynamonowe.

Czy na Sumatrze są tygrysy?

Tygrys sumatrzański jest uważany za gatunek krytycznie zagrożony. Tygrys sumatrzański występuje tylko na indonezyjskiej wyspie Sumatra u wybrzeży Półwyspu Malajskiego. Ich siedliska sięgają od lasów nizinnych po lasy górskie i obejmują wiecznie zielone, bagienne i tropikalne lasy deszczowe.