Azja

Bangkok – jak przygotować się do podróży w nieznane?

sprzedawca uliczny w Bangkoku

Podróże do Tajlandii z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym kraju jest Bangkok. Czy wiesz, jak przygotować się do podróży w nieznane?

Tajlandia coraz częściej znajduje się na liście najbardziej atrakcyjnych ofert biur podróży, do Bangkoku polecisz, np. z TUI oferującym bardzo atrakcyjne ceny na stronie https://www.tui.pl/wypoczynek/tajlandia/bangkok. Kraj cieszy się popularnością nie tylko ze względu na gościnność jego mieszkańców oraz niesamowitą przyrodę.

Tajlandia kusi turystów także tym, że należy do jednych z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych azjatyckich kierunków. Z tego powodu osoby decydujące się na pierwszy wyjazd do Azji, wybierają właśnie Tajlandię – stwierdza Karol Lewandowski z Busem przez świat. Autor bloga zauważa jednocześnie, że pierwsze kroki stawiane w nieznanym, azjatyckim kraju mogą być szokujące, dlatego warto odpowiednio przygotować się do pierwszej wizyty w Tajlandii. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim spakujesz walizki.

Tajlandia w pigułce

Położona w południowo-wschodniej części Azji Tajlandia graniczy z Laosem i Kambodżą na wschodzą, z Malezją na południu oraz z Mjanmą (dawną Birmą) na zachodzie i północnym zachodzie. Krajem rządzi król wspierany przez dwuizbowe Zgromadzenie Narodowe (Izba Reprezentantów i Senat). Religią dominującą w Tajlandii jest buddyzm, choć nie brak tu też wyznawców islamu czy chrześcijaństwa. Walutą kraju jest bat. Tajowie porozumiewają się w języku tajskim (syjamskim), który ma wiele odmian, dlatego może brzmieć różnie w poszczególnych częściach kraju. Stolicą państwa jest Bangkok – miasto liczące ponad dziewięć milionów mieszkańców (aglomeracja liczy sobie około piętnastu milionów ludności).

ABC wyjazdu do Tajlandii

Bez względu na to, czy wybierasz się do Tajlandii za pośrednictwem biura podróży czy też organizujesz podróż samodzielnie, musisz pamiętać o różnicach kulturowych, które mogą cię zszokować. Poświęć więc chwilę przed wyjazdem na zgromadzenie ciekawostek dotyczących kraju i jego mieszkańców. Dodatkowe informacje pozwolą ci lepiej przygotować się do podróży i zrozumieć miejsce, do którego się wybierasz.

Dostęp do Internetu

Internet stał się ważnym elementem podróżowania. Dzięki niemu mały nie tylko stałą łączność z bliskimi w Polsce, ale przede wszystkim możemy szybko sprawdzić drogę, kurs walut czy cenę hotelu. Na szczęście w Tajlandii nie można narzekać na problemy z siecią. Darmowe WiFi jest dostępne niemal w każdej restauracji i hotelu. Nie można też narzekać na jego jakość.

Taksówki

Taksówki to najlepszy sposób przemieszczania się po Tajlandii (szczególnie w miastach takich jak Bangkok). Musisz jednak pamiętać, że taksówkarze nie zawsze mówią po angielsku i nie zawsze znają topografię miasta. Zdarza się, że podając dokładny adres, trafiasz w zupełnie inne miejsce. Warto więc zadbać o to, by mieć ze sobą mapę offline, która będzie śledzić trasę. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, pokaż kierowcy, co jest nie tak i spróbuj zmienić przebieg kursu. Musisz też wiedzieć, że w Tajlandii nieźle działa popularny i u nas Uber. Podobnie jak w Polsce, cena może być znacznie niższa niż kurs taksówką.

Nie ufaj prognozom pogody

Chyba każdy z nas, wybierając się w podróż, sprawdza prognozę pogody. W przypadku Tajlandii nie daj się zwieźć pozorom. Jeśli planujesz wycieczkę do Bangkoku lub innej części kraju, prześledź roczne wykresy temperatury i opadów. Bardzo często zdarza się bowiem, że kilkudniowe lub nawet tygodniowe prognozy pogody nie sprawdzają się. Tajlandia jest krajem wyjątkowo niejednolitym, jeśli chodzi o pogodę: zimno i sucho może być na północy północy, podczas gdy na tropikalnym południu dręczą nas upały.

Zapachy i higiena – co musisz o nich wiedzieć?

Duszny zapach i odmienne od naszego podejście do higieny to coś, co może cię zaskoczyć już po wyjściu z lotniska. We wszystkich miastach (szczególnie tych największych) da się odczuć, że w kraju istnieje problem ze śmieciami. Kłopoty są nie tylko widoczne na pierwszy rzut oka. Z łatwością zdiagnozujesz je także za pomocą zmysłu węchu. Różnicę poczujesz także, udając się do toalety. W zdecydowanej większości przypadków w łazience czekać na ciebie dziura w ziemi zamiast sedesu oraz wiadro z wodą zamiast papieru toaletowego. Bardzo prawdopodobne, że w toalecie nie będzie także mydła. Zaskoczyć mogą cię także prysznice, w których zazwyczaj nie ma zasłonek, dlatego woda oblewa wszystko dookoła. Często można spotkać też pomieszczenia, w których przestrzeń z natryskiem nie ma dachu. Oznacza to, że podczas deszczu, woda wlewa się do środka, a wchodząc do łazienki można spotkać nieoczekiwanego gościa, np. jaszczurkę.

Do you speak English?

Tajowie, którzy nie pracują w sektorze turystycznym, rzadko mówią po angielsku. Niestety, wielu mieszkańców Tajlandii, którzy znają ten język, mają spore problemy komunikacyjne z powodu swojego akcentu. Wybierając się do tego kraju, upewnij się, że masz ze sobą słownik offline – pozwoli ci to załatwić niejedną sprawę, gdy trudno będzie ci zrozumieć spotkanego Taja.

Król jest święty

Tajowie są bardzo przywiązani do swojego króla, dlatego tego samego oczekują od ciebie. Szczególnym uczuciem darzą zmarłego w 2016 roku Bhumibola Adulyadeja, który panował przez siedemdziesiąt lat. Negatywne komentarze pod adresem władcy lub urażenie jego obrazu (np. siedzenie tyłem do wizerunku króla) mogą przysporzyć ci kłopotów (np. mandat, a nawet więzienie). Lepiej będzie, jeśli w miejscach publicznych powstrzymasz się od rozmów o królu.

Kilka słów o kuchni

Kuchnia tajska robi ogromne wrażenie na niejednym Europejczyku, jednak nigdy nie możesz zapomnieć o tym, że twoje kubki smakowe mogą nie znieść niektórych smaków, a właściwie ich intensywności. Tajowie uwielbiają ostre potrawy i są na nie zdecydowanie bardziej odporni niż my. Jeśli na co dzień nie jadasz zbyt pikantnych dań, nie decyduj się na pięć papryczek dodanych do smakołyku. Poproś o potrawę „no spicy”. Z pewnością jej ostrość i tak cię zaskoczy. Pamiętaj jednak, by nie rezygnować zupełnie z ostrości w daniach tajskich. Charakterystyczne przyprawy decydują nie tylko o smaku potrawy, ale także o jej walorach zdrowotnych. Tajskie standardy higieniczne odbiegają od naszych norm, dlatego to dodatki sprawiają, że dania są bezpieczniejsze i „odkażone”.

Rozmawiając o kuchni tajskiej, nie sposób pominąć kwestii „narzędzi” do jedzenia. Oczywiście możesz liczyć na to, że obok twojego talerza (a częściej miseczki) znajdą się pałeczki. Jeśli jednak znajdziesz tam widelec, bardzo prawdopodobne, że będzie w towarzystwie łyżki, a nie noża, jak tego oczekujesz. To bardzo popularny sposób jedzenia różnych dań w Azji, dlatego warto się do tego przyzwyczaić i nie prosić dodatkowo o nóż.

Tajlandia to kraj, w którym z powodzeniem możesz żywić się jedzeniem ulicznym. Potrawy są przygotowywane na twoich oczach, a ich smak odzwierciedla tradycyjną kuchnię tajską i pozwala poczuć klimat miejsca. Dobrym pomysłem jest zaopatrywanie się w świeże produkty (np. owoce, warzywa czy ryby) na bazarach. Nie zapomnij jednak o targowaniu się. Ceny są specjalnie zawyżone, dlatego poświęcając chwilę, może kupić coś nawet za 25%-50% wyjściowej kwoty.

Tajlandia – królestwo masażu

Kraj słynie z masażu, dlatego w każdej miejscowości, na niemal każdej ulicy, znajdziesz gabinety masażu. Nierzadko specjalne fotele do masażu są wystawione na zewnątrz, a masażystki przechadzają się dookoła nich, wabiąc klientów. Ceny masażu są bardzo przystępne, a jakość usług wysoka. Wiedza dotycząca masowania jest bowiem przekazywana z pokolenia na pokolenie, dlatego Tajowie są specjalistami w tej dziedzinie.

Tajlandia to jeden z najczęściej wybieranych turystycznych kierunków azjatyckich. Nic dziwnego. Tajowie są przyjaźni i chętnie pomagają turystom. Trzeba jednak pamiętać, że różnice kulturowe mogą być szokujące, dlatego warto przygotować się do podróży. Wiedza o kulturze i zwyczajach pozwoli uniknąć faux pas i ułatwi zwiedzanie nawet najbardziej odległych zakątków kraju. Warto pamiętać też o tym, że Tajlandia to nie tylko Bangkok. Jeśli więc marzysz o podróży w te strony, zarezerwuj sobie więcej czasu na zwiedzanie innych miejscowości i ciesz się egzotyką w najlepszym wydaniu.

Źródło: https://www.busemprzezswiat.pl/2016/12/tajlandia-ciekawostki-poradnik-przewodnik/