Azja

20 Ciekawostek o Patong w Tajlandii

Plaża Patong

Plaża Patong jest najbardziej znanym kurortem nadmorskim w Phuket. Rzeczywiście, Patong jest tętniący życiem, bardzo turystycznym miejscem i ludzie albo to kochają, albo nienawidzą. Poznaj informacje i ciekawostki o Patong.

1. Jeśli odwiedzasz Patong po raz pierwszy i chcesz dowiedzieć się, czego możesz się spodziewać na tej plaży i mieście, przeczytaj więcej o tym, czego możesz się spodziewać podczas swoich wakacji.

2. Plaża Patong ma rząd kokosów, palm i tropikalnych drzew migdałowych oddzielających brzeg od głównej drogi. Nieco chłodniejsza okolica jest wyłożona straganami z przekąskami i napojami, a także plażowymi salonami masażu.

3. Miejscowe masażystki znajdują się w zacienionych miejscach plaży Patong. Godzinny masaż tajski zazwyczaj zaczyna się od 200 baht w górę czyli w przeliczeniu od około 25 złotych. Dostępne są również inne rodzaje masażu.

4. Wydaje się, że w Patong można kupić prawie wszystko za odpowiednią cenę. Patong ma w tym pewną uczciwość. Nie próbuje ukryć swojej leniwej strony. To wszystko jest na zewnątrz, i można albo przyłączyć się i imprezować od zmierzchu do świtu, albo w ogóle unikać tej strony Patong.

5. Wystawy kabaretowe to zdecydowanie coś, co warto obejrzeć przynajmniej raz w życiu. Pokazy te są niesamowite i jeszcze bardziej zafascynowała mnie tajska kultura.

6. Patong był jednym z obszarów Phuket, który najbardziej ucierpiał w wyniku tsunami 26 grudnia 2004 roku, choć daleko mu do Khao Lak na północ od Phuketu. Hotele i restauracje wzdłuż plaży zostały poważnie uszkodzone, ale Patong w pełni się odbudował i dziś nie widać już prawie żadnego śladu po tsunami.

7. Zobacz profesjonalnych bokserów Muay Thai na słynnym Bangla Boxing Stadium. Zdecydowanie nie dla osób o słabym sercu i prawdopodobnie zobaczysz dużo krwi i potencjalnie złamane kości.

8. Plaża Patong, czyli Czapka Patong, jak się ją nazywa w języku tajskim, jest główną plażą w Patong i jest szerokim, 2,85 km odcinkiem białego, miękkiego piasku.

9. Na plaży znajdują się restauracje i bary oferujące proste dania kuchni tajskiej i międzynarodowej, szczególnie w okolicy środka plaży, w pobliżu wejścia do Bangla Road.

10. Przy skałach na północnym krańcu Patong Beach znajduje się kilka dobrych miejsc do snorkelingu. Jest wielu sprzedawców oferujących sprzęt do snorkelingu bezpośrednio na plaży.

11. Jeśli szukasz aktywności wodnej w Patong, gorąco zachęcam do zapoznania się z ofertą i zaplanowania jej z wyprzedzeniem przed wizytą w Phuket. W przeciwnym razie, można zarezerwować aktywność wodną podczas pobytu na plaży i nie zdawać sobie sprawy, aż jest za późno, i że bezpieczeństwo nie było priorytetem sprzedawcy.

12. Publiczne toalety są rozmieszczone wzdłuż Plaży Patong i zazwyczaj trzeba zapłacić kilka bahtów, aby z nich korzystać.

13. W północnej części Patong Beach kryje się mały piaszczysty potok, w którym woda jest bardzo płytka i czysta. Południowa część jest ujściem rzeki, gdzie kotwiczy kilka łodzi rybackich. Most nad rzeką prowadzi do małej wioski rybackiej oraz różnych zatok i plaż wokół cypla, który oddziela Patong od Karonu.

14. Można tutaj jeździć na bananach, nartach wodnych, wakeboarding, uprawiać kajakarstwo i windsurfing.

15. Wzdłuż plaży znajduje się wiele miejsc parkingowych dla małych motocykli i skuterów, ale mogą one zapełnić się w ciągu dnia. Ze względu na swoją popularność, najlepiej przyjść wcześnie rano, aby znaleźć dobre miejsce.

16. Plaża Patong jest najbardziej popularną, najbardziej ruchliwą i najbardziej zatłoczoną plażą w Phuket. Nie oczekuj więc, że będziesz miał tę szeroką, biało-piaszczystą plażę dla siebie. Jest ona szczególnie zatłoczona blisko zachodu słońca. Możesz wypożyczyć leżaki i parasole plażowe, opalić się, popływać w morzu, uprawiać sporty wodne i obserwować ludzi.

17. Bang-la jest uważana za najpopularniejszą ulicę spacerową w Phuket. Wzdłuż ulicy jest pełno piwnych barów i klubów go-go, co sprawia, że turyści pozostają tam dłużej lub przez całą noc.

18. Najlepszy czas na odwiedzenie plaży Patong w Phuket to okres od listopada do kwietnia, kiedy morze jest bardzo płaskie i spokojne. Od maja do października są duże niebezpieczne fale. Podczas gdy w niektóre dni możesz wejść do wody, zwróć szczególną uwagę na czerwone flagi ostrzegawcze, gdy znajdują się one na piasku.

19. Patong jest najpopularniejszą plażą do jazdy na nartach wodnych i parasailingu. Operatorzy znajdują się co kilkaset metrów, szczególnie przy końcu Bangla Road. Jeśli jesteś zainteresowany sportami wodnymi z napędem silnikowym, zachowaj ostrożność i załóż kamizelkę ratunkową. Większość atrakcji i sprzętu nie jest ubezpieczona, a oszustwa są dość powszechne.

20. Południowa część plaży Patong jest spokojniejsza i bardziej wypoczęta i jest naszą ulubioną częścią plaży.