CiekawostkiPolska

Chmielno – ciekawostki, informacje i fakty

Park Kamienny w Chmielnie
źródło: Gingko~plwiki / Wikipedia

Chmielno, to położona w województwie pomorskim duża wieś turystyczna. Dlaczego turystyczna i dlaczego chętnie odwiedzana? Przyjrzyjmy się bliżej tej miejscowości.

1. Dzięki doskonałej bazie turystycznej, miejscowość ta według opinii turystów, należy do wąskiego grona najpiękniejszych miejsc Kaszub.

2. Historia nazwy Chmielno, to bardzo ciekawa sprawa. Otóż dawno temu we wsi mieszkała pewna dziewczyna. Była ona służącą u jednego z gburów i zakochała się z wzajemnością w jego synu. Niestety miłość ta okazała się tragiczna, gdyż nie było im dane być razem. Dziewczyna z tęsknoty utopiła się w jeziorze, a chłopak jakiś czas później zachorował i umarł. Pochowano ich po obu stronach Kościółka ale na ich grobach wyrastały pędy chmielu, które każdej nocy splatały się ze sobą. Pomimo ich przycinania, każdej nocy sytuacja powtarzała się. Aż do momentu, gdy ciała obojga kochanków, położono obok siebie.

3. Według legend, właśnie z Chmielna pochodził ród książąt kaszubskich.

4. W XIX wieku mieszkańcy Chmiela, dzięki ruchom wolnościowym przeciwko germanizacji oraz tzw. Grenzschutzu, dostąpili zaszczytu zyskać miano mieszkańców „Republiki Chmielno”.

5. W pierwszych latach po drugiej wojnie światowej, gdańscy malarze szczególnie upodobali sobie Chmielno, jako miejsce, z którego czerpali natchnienie malując pejzaże.

6. Miejscowość Chmielno, w ostatnich latach uzyskała miano Perełki pomorza, przez wzgląd na swoje wysokie walory turystyczne.

7. W Chmielnie nadal wysoce kultywowane jest garncarstwo. Wszystko dzięki rodzinie Neclów. Kultywują oni tradycję już od ponad 110 lat. Obok pracowni, znajduje sie Muzeum Ceramiki Kaszubskiej, gdzie można kupić oryginalne wyroby, oraz zapoznać się z tradycyją metodą wyrobów ceramicznych.

8. Ponoć w Chmielnie, między jeziorami Białym i Kłodno, stał niegdyś zamek księżniczki Damroki. Według legend, była ona córką Świętopełka, księcia pomorskiego.

9. W Chmielnie, odbywają się w lipcu Mistrzostwa Polski w zażywaniu tabaki, gdyż jest to tradycyjnym, kaszubskim obyczajem. Podobnie jak ścinanie kani na św. Jana. Według legend, kat ścinał ptakowi głowę. Dziś żywy ptak zastąpiony został ptakiem wypchanym.