CiekawostkiEuropa

Wyspy Owcze ciekawostki, informacje i fakty

Czy wiesz, że na Wyspach Owczych jest więcej owiec niż ludzi? Albo, że Wyspiarze z Wysp Owczych zdobyli Nagrodę Nobla? A może numer telefonu premiera można znaleźć w książce telefonicznej?

Wyspy Owcze – archipelag północnoatlantycki położony 320 km na północny-zachód od Szkocji – są autonomicznym krajem Królestwa Danii.

Całkowita powierzchnia wynosi około 1.400 km2.

National Geographic wybrało raz Wyspy Owcze jako najbardziej atrakcyjną społeczność wyspiarską na świecie, spośród 111 wyspiarskich miejsc na całym świecie.

Rybołówstwo jest najważniejszą gałęzią przemysłu na wyspach, zapewniającą ponad 97% całkowitego eksportu. Drugą co do wielkości gałęzią przemysłu, być może zaskakująco dużą, jest turystyka.

Tinganes, gdzie parlament zebrał się po raz pierwszy w 825 roku, jest uważany za jedno z najstarszych miejsc spotkań parlamentarnych na świecie, które nadal jest w użyciu.

Podczas II wojny światowej brytyjskie wojska zajęły Wyspy Owcze. Około 170 małżeństw zostało zawartych między żołnierzami brytyjskimi a kobietami z Wysp Owczych.

Żaden punkt na Wyspach Owczych nie znajduje się dalej niż 5 km od morza.

W latach 1035-1814 Wyspy Owcze były częścią Królestwa Norwegii. W 1814 r. Traktat Kiloński przyznał Danii kontrolę nad wyspami, wraz z dwoma innymi norweskimi posiadłościami wyspiarskimi: Grenlandia i Islandia. W

Wyspy Owcze mają kontrolę nad większością swoich spraw wewnętrznych. Do kompetencji Danii należą obrona wojskowa, policja i wymiar sprawiedliwości, waluta i sprawy zagraniczne.

Wyspy Owcze znajdują się niedaleko południowego końca koła podbiegunowego. Biorąc pod uwagę ich dużą szerokość geograficzną, wyspy nie są tak zimne, jak można by się tego spodziewać, ze średnią temperaturą 3C w zimie i 11C w lecie.

Wyspy Owcze, uważane za wyspy o bajkowym krajobrazie, pokryte są zielonymi łąkami, które pokrywają wyspy od podstaw aż po najwyższe góry, choć niewiele drzew przetrwało z powodu północnoatlantyckich wiatrów.

Wyspy Owcze nie są członkiem Unii Europejskiej, mimo że są regionem samorządowym.

Wiele domów na Wyspach Owczych ma dachy trawiaste, a owce, są używane do koszenia trawy.

Język Wysp Owczych, którym posługują się wszyscy mieszkańcy Wysp Owczych, jest najbardziej podobny do języka islandzkiego i już wymarłego języka Starego Norweskiego. Angielski jest również powszechnie używany, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Gunnar Nielsen, bramkarz szkockiej drużyny Motherwell, jest jedynym piłkarzem z Wysp Owczych, który gra w Premier League.

Numer telefonu premiera znajduje się w książce telefonicznej.

Ludność: 50,000. Populacja owiec: 70,000.

Krajowa drużyna piłkarska wygrała swój pierwszy mecz z Austrią we wrześniu 1990 roku, co doprowadziło do masowej imprezy na Wyspach Owczych.

Most Streymin jest jedynym mostem na Oceanie Atlantyckim na świecie, łączącym wyspę Streymoy z Eysturoy.

Na Wyspach Owczych nie ma więzienia. Więźniowie przetrzymywani przez ponad półtora roku są wysyłani do duńskich więzień.

Na Wyspach Owczych znajdują się trzy sygnalizatory świetlne – wszystkie zlokalizowane w Tórshavn.

Ludność Wysp Owczych składa się z 80 różnych narodowości.

Irlandzcy mnisi pustelnicy, są obecnie uważani za najwcześniejszych osadników Wysp Owczych. Przybyli w VI wieku, przywożąc ze sobą owce oraz wczesny język irlandzki. Wikingowie wylądowali po 900 roku.

Wyspy Owcze są jednym z niewielu krajów w Europie, które nie posiadają punktów sprzedaży McDonaldsa. Można jednak znaleźć Burger King w Torshavn.

Na Wyspach Owczych występuje około 110 różnych gatunków ptaków.

W stolicy, Tórshavn, transport miejskimi autobusami jest bezpłatny.

Średnia długość życia mieszkańców Wysp Owczych wynosi 80,24 roku życia, co plasuje ich na 37 miejscu z 224 krajów na świecie.