Ciekawostki

Intrygujące ciekawostki o Kakapo

papuga kakapo
źródło: Mnolf / Wikipedia

Kakapo jest papugą, o zielonym umaszczeniu, choć jej ciało, pokrywają również brązowe, szare i białe pióra. Takie barwy. zapewniają ich bezpieczeństwo, poprzez naturalny kamuflaż. Choć papuga jest dość duża, brak umiejętności latania sprawia, że stała się łatwym kąskiem dla innych, drapieżnych zwierząt, przez co ich populacja, drastycznie spadła. Kakapo, objęte jest całkowitą ochroną gatunkową, przez krytyczny spadek populacji.

Lista 8 ciekawostek o Kakapo.

1. Papuga

Kakapo jest papugą roślinożerną. Jej pokarm stanowią nasiona, kwiaty, pyłek, pędy, pnącza i korzenie. Urozmaiceniem diety są owoce i warzywa, które równie chętnie zjada.

2. Gniazda

Papugi, ze względu na brak umiejętności latania, budują swoje gniazda na ziemi. Aby zapewnić sobie, oraz potomstwu bezpieczeństwo, ukrywają swoje gniazda, zbudowane głównie z gałęzi i pnączy, w dużych, trudno dostępnych zaroślach.

3. Długowieczne

Kakapo uznawane są z ptaki długowieczne. Średni wiek życia to aż 95 lat, przy czym samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 6, zaś samce w wieku 9 lat. Pisklęta, które wysiadywane i karmione są przez matkę, opuszczają gniazdo po około 10 tygodniach. W tym czasie, matka uczy je zdobywania pokarmu, poruszania się oraz budowania gniazd.

4. Towarzyskie

Ta wyjątkowa papuga, nie lubi towarzystwa, dlatego prowadzi spokojny, samotny tryb życia. Aktywność wykazuje dopiero nocą. Można zaobserwować, jak przemieszcza się po ziemi, lub wspina po drzewach, między innymi, w celu znalezienia pokarmu.

5. Gody

W okresie godowym, samce papugi wydobywają specjalne dogłosy- dudnienia, które mają za zadanie, zwabić samice. Dudnienia te, mogą powtarzać codziennie w nocy, nawet przez kilka miesięcy.

6. Dorosłe

Dorosłe ptaki, osiągają około 60 cm długości, oraz około 4 kg. Ich skrzydła, mają około 28 cm.

7. Samice

Choć nie jest to potwierdzone badaniami, uważa się, że samice, które żywią się głównie pokarmem bogatym w białko, rodzą papugi płci męskiej.

8. Nazwa

Nazwa kakapo, jest odzwierciedleniem życia papugi. Dosłowne znaczenie słów kaka po, to papuga nocna. Nazwa ta, została ustalona w trakcie obserwacji zachowania i zwyczajów ptaka.