Ciekawostki

20 dziwnych ciekawostek

dziwne ciekawostki

Interesuje Cię przyroda, nauka a może geografia? Lubisz poznawać nowe, czasami dziwne fakty na przeróżne tematy? A może chcesz zabłysnąć wiedzą w towarzystwie? Koniecznie zapoznaj się z zestawieniem niezwykłych i zaskakujących ciekawostek, o których być może nie wiedziałeś.

1. Byki wcale nie reagują gwałtownie na kolor czerwony. Znany jest ogólnie pogląd mówiący o tym, że jeśli chcemy podrażnić i zdenerwować byka, wystarczy pokazać mu czerwony kawałek materiału. Byki są jednak zwierzętami, które nie rozróżniają kolorów. Zatem, byki atakują na arenie czy na pastwisku bo nie tolerują intruzów w swoim otoczeniu i ma to niewiele wspólnego z kolorem czerwonym.

2. Jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem aż pięć planet: Wenus, Merkury, Mars, Jowisz, Saturn. Ponadto Ziemia jest jedyną planetą w całym układzie słonecznym, której nazwa nie pochodzi od imienia boga.

3. Kichniecie podróżuje z prędkością 44m/s, co po przeliczeniu daje 158 km/h

4. Nie wszystkie żyjące stworzenia mają czerwona krew. Polarne ryby Arktyki mają krew w kolorze białym, natomiast kałamarnice, większość ślimaków, skorpiony, pająki i liczne gatunki skorupiaków mają krew błękitną.

5. Bieluń dziędzierzawa jest kwiatem o bardzo silnych właściwościach halucynogennych, dlatego też niegdyś był nazywany czarcim zielem.

6. London Eye to jedna z trzech budowli, obok The O2 i The Millennium Bridge, wybudowana z okazji nowego tysiąclecia. Ten diabelski młyn ma wysokość 135 metrów, a jego pełen obrót trwa aż 30 minut. Korzystający z tej atrakcji ludzie, mają do dyspozycji 32 klimatyzowane kapsuły.

7. Nazwa „Eskimos” oznacza zjadacza surowego mięsa. Określenie to, powszechnie stosowane na Alasce nie ma negatywnego wydźwięku, natomiast w Kanadzie czy na Grenlandii, uważane jest za obraźliwe. Dlatego też, w Kanadzie na opisanie północnych rdzennych mieszkańców używa się słowa „inuici”(ludzie), a na Grenlandii – Kalaallisut.

8. W samym środku Słońca panuje temperatura 16 milionów stopni Celsjusza, natomiast na jego powierzchni jedynie 5500 stopni Celsjusza.

9. Nowy Jork jest najbardziej zróżnicowanym miastem pod względem językowym. Mówi się tu w ponad 800 językach.

10. Rzeka Kolorado wyżłobiła Wielki Kanion do głębokości aż 1600m. Jej szerokość waha się od 6 do 30m. Jest to jedna z najcudowniejszych dolin przełomowych na świecie. Od 340 milionów lat żłobi ją rzeka Kolorado, niosąc piasek, czerwone błoto, kamienne bloki i nieustanne ja rzeźbiąc. Wielki Kanon ma 445 km długości.

11. W Singapurze występuje zakaz żucia gumy. Władze wprowadziły to ograniczenie, ponieważ ludzie przylepiali zużyte gumy np. pod ławki, zamiast wyrzucać je do kosza. Zakaz nie obejmuje tylko osób, które mają receptę od lekarza. Istnieje również przepis zabraniający chodzenia po domu nago.

12. Leonardo da Vinci potrafił wykonywać jednocześnie dwie czynności, używając rąk, mianowicie jedną malował, a drugą pisał. Jest także uznany za twórcę lustrzanego pisma, uznaje się bowiem, że w ten sposób szyfrował swoje prace. Tekst, napisany w ten sposób, można było odczytać jedynie za pomocą lustra.

13. 400 pytań – tyle zadaje przeciętny czterolatek dziennie. Dziecko w tym wieku chce jak najszerzej poznać otaczający go świat i jego jedyną możliwością jest właśnie zadawanie pytań. Ponadto, zostało udowodnione, że pierwsze lata życia, najbardziej wpływają na rozwój intelektualny dziecka, gdyż ich umysł chłonie wtedy wiele informacji.

14. W roku 1967 Wieża Eiffla miała zostać przeniesiona do Kanady jako atrakcja turystyczna podczas wystawy Expo 67. Trwały potajemne negocjacje pomiędzy ówczesnym francuskim prezydentem Charlesem de Gaullem, a władzami miasta Montreal, które jednak zostały przerwane przez zarządców wieży, obawiających się, ze zabytek do Francji już nie powróci.

15. Pozostając w temacie wieży Eiffla, została ona pomalowana już 18 razy i znajduje się na niej odpowiednik 16 ton farby. Warto również dodać, że w okresie zimowym wieża ta, zmniejsza się od 4 do 8 cm. Wraz z wzrostem temperatury, wraca do pierwotnego rozmiaru.

16. Ostatnie słowa słynnego malarza Vincenta Van Gogha brzmiały: „Smutek będzie trwał wiecznie”. Warto przypomnieć, że znany artysta strzelił sobie w pierś i zmarł dwa dni po tym wydarzeniu.

17. Widelec najwcześniej pojawił się we Włoszech bo już od X wielu mieszkańcy tego kraju używali sztućców do spożywania szczególnie makaronu. Do Polski sztućce zawitały dopiero w wieku XVII, jednak najstarsze modele ich modele występowały już w II wieku naszej ery,

18. Kiedy słyszymy o Saharze przed oczyma pojawia się nam obraz bezkresnego obszaru w całości pokrytego piaskiem, jednak tylko 1/9 powierzchni Sahary obejmują piaszczyste pustynie. Pustynia ta, jest bardzo różnorodna, a większość stanowią tu żwirowe i kamieniste powierzchnie, z wyrzeźbionymi piaskiem skałami, w rozmaitych kształtach.

19. Państwo o największej przewadze liczebnej mężczyzn nad kobietami, to Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na 100 kobiet przypada 219 mężczyzn.

20. Chińczycy w ciągu roku zużywają ponad 80 miliardów pałeczek.