Ciekawostki i historia Kazimierza Dolnego
Kazimierz nad Wisłą to druga nazwa tego urokliwego miejsca, choć w dzisiejszych czasach sporo przereklamowanego. Miasto uchodzi za miejsce inspiracji twórczych dla wielu artystów z różnych dziedzin sztuki.
Odwiedza je corocznie ponad milion turystów, musi to o czymś świadczyć. Tak duże skomercjalizowanie miasta liczącego niespełna 3 tysiące mieszkańców wpływa na utratę uroku renesansowego miasteczka.
Niewątpliwie charakter zabudowy robi wrażenie wśród znawców architektury. Chcąc docenić jego uroki warto wybrać się w to miejsce w martwych turystycznie miesiącach.
Położenie miasta w strefie wiślanego szlaku miało wpływ na powstanie wielu budowli z przeznaczeniem na spichlerze do przechowywania transportowanych Wisłą towarów, głównie zboża.
Trochę historii o Kazimierzu Dolnym
1. Nazwa pochodzi od Kazimierza Sprawiedliwego, małopolskiego księcia, zmieniona z wcześniejszej Wietrznej Góry, przez Norbertanki którym tenże władca ofiarował osadę w 1181 roku.
2. Założenie miasta przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu
3. Lokacja za czasów Władysława Jagiełły w 1406 roku.
4. Połowa XVII wieku to upadek znaczenia miasta w wyniku spalenia dokonanego przez Szwedów.
5. Utrata praw miejskich w 1869 roku
6. W 1927 roku Kazimierz odzyskał prawa miejskie.
7. W 1979 roku został utworzony Kazimierski Park Krajobrazowy.
8. W 1994 roku Kazimierz został uznany za pomnik orzyrody.
Atrakcje Kazimierza Dolnego
1. Wzgórze Trzech Krzyży
Dla upamiętnienia ofiar zarazy cholery z 1708 roku postawiono trzy krzyże, obecnie stojące pochodzą z 1852 roku. Na wzgórze warto się wspiąć dla widoku rozpościerającego się na miasto i pradolinę Wisły.
2. Baszta
Ciekawa budowla z nie do końca wyjaśnionym przeznaczeniem. Najbardziej prawdopodobne przeznaczenie to rola śródlądowej latarni ułatwiająca nawigację na Wiśle.
3. Ściana Płaczu
Miejsce nawiązujące swoim charakterem do Ściany Płaczu w Jerozolimie. Została wybudowana z macew żydowskich nagrobków w roku 1985. Do jej zbudowania zużyto 600 macew.
4. Zamek
Wzniesiony w XIII I XIV wieku w pobliżu przeprawy przez Wisłę, miał spełniać rolę strażniczą, chroniącą miejsce przeprawy. Podupadł pod koniec XVIII wieku, ostatecznie do dziś pozostają zabezpieczone ruiny.
5. Szlakiem kazimierskich spichlerzy
Spichlerze to najbardziej charakterystyczne budowle w mieście, to one decydowały o świetności i bogactwie jego mieszkańców. W XVII wieku było w mieście 60 spichlerzy, do dziś jeszcze niektóre stoją i pieczołowicie odbudowane urzekają bogatym zdobieniem murów. Spacer to 4 kilometrowa trasa połączona z podziwianiem tego co udało się uratować.
6. Przeprawa do Zamku w Janowcu
W miesiącach od kwietnia do listopada w Kazimierzu działa przeprawa promowa na drugi brzeg Wisły. Warto z tego skorzystać i udać się do Janowca aby podziwiać pozostałości po jedynym w Polsce zamku w paski.
7. Rejsy wiślane
Bezpośrednia bliskość Wisły to okazja do rejsu po jej wodach i podziwiania ukształtowania terenu różnego po obu stronach rzeki.
8. Spływy kajakowe
Pływanie kajakiem po tak dużej rzece jak Wisła dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.
9. Nadwiślańska kolej wąskotorowa
Kolej wąskotorowa udostępniająca swój tabor do turystycznych przejażdżek w każdym zakątku dostarcza niezapomnianych wrażeń. Również w okolicach Kazimierza można skorzystać z takiej atrakcji w miejscowości Karczmiska znajduje się stacja Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej oferująca przejażdżki na trasie liczącej 30 kilometrów.
10. Manufaktura Muzealna
Z Gościeradowa do Kazimierza przeniesiono drewniany dwór, w którym urządzono nowoczesne miejsce edukacyjne z wykorzystaniem multimedialnej interaktywnej tablicy oraz pracownie złotnicze i ceramiczne. Lekcje i warsztaty prowadzone są przez Muzeum Nadwiślańskie.
11. Muzeum Nadwiślańskie
Ciekawe miejsce, w którym można zobaczyć wnętrze XVI wiecznego spichlerza, i wiele innych zgromadzonych eksponatów.
12. Rynek
Przechadzając się po rynku w Kazimierzu można podziwiać niezwykłą architekturę kamieniczek otaczających plac rynku. Wzrok przykuwają elementy zdobnicze na fasadach budynków.
13. Studnia na rynku
Jedna z trzech w mieście, pełniła role zdroju ulicznego, pochodzi z XIX wieku. Zamontowana w niej pompa abisyńska umożliwia pompowanie wody. Studnia na rynku jest najbardziej rozpoznawalnym atrybutem miasta.
14. Korzeniowy Dół
Najbardziej urokliwy z kazimierskich wąwozów lessowych. Ciekawe miejsce pokazujące jakie niesamowite rzeczy tworzy natura.
15. Kogut Kazimierski
Kraków ma obwarzanki, a Kazimierz ma swoje koguty pieczone z mąki na drożdżach. Do najbardziej cenionych należą te pochodzące z piekarni Sarzyńskiego. Koguty zostały opatentowane i wypiekane są w dwóch wersjach z plecionką lub bez. W piekarni można też zaopatrzyć się w koguty z piernika.
16. Zwiedzanie miasta z aplikacją
Urząd Miasta przygotował i udostępnił przewodnik kazimierski w formie aplikacji do darmowego pobrania i zainstalowania. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zaprogramowanie swoich wycieczek. Bardzo pomocne rozwiązanie biorąc pod uwagę ilość osób odwiedzających miasto można swobodnie rozpocząć zwiedzanie bez straty czasu czekając na przewodnika.
17. Promenada
Wzdłuż Wisły prowadzi promenada, spacerując po niej można podziwiać uroki przepływającej wiślanej wody, pooglądać cumujące w pobliżu stateczki i łodzie kursujące po Wiśle.
18. Malownicze przytulne knajpki
Na terenie miasta znajduje się bardzo dużo punktów gastronomicznych, kawiarenek, restauracji. Wiele z tych miejsc oferuje regionalne dania.