Ciekawostki

Czym różnią się glebogryzarki od kultywatorów?

Przygotowanie gleby do zasiania nowych roślin lub po prostu do zasiania trawnika, wymaga odpowiedniego przygotowania – spulchnienia, odchwaszczenia oraz napowietrzenia. Do tego celu wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia. Do najbardziej popularnych należą glebogryzarki oraz kultywatory. Czym się charakteryzują? Czym jedno urządzenie różni się od drugiego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Glebogryzarka i kultywator

Kultywatory i glebogryzarki to podstawowe urządzenia służące temu by przygotować ziemię. Glebogryzarka to urządzenie, które wyglądem może nieco przypominać tradycyjną kosiarkę ręczną. Mamy tutaj rączki, za które należy złapać i po prostu pchać urządzenie bardzo podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kosiarek. Jednak w tym przypadku na spodzie urządzenia nie znajdziemy noży koszących trawnik, lecz noże zaprojektowane do przekopywania ziemi. Tego rodzaju noże obracają się wokół własnej osi na tarczach i tym samym działają podobnie jak ręczny szpadel z tym, że dużo bardziej intensywnie i efektywnie. Po zastosowaniu zabiegu wykonanego za pomocą glebogryzarki gleba jest spulchniona i pozbawiona grudek. Tym samym jest gotowa na wysiew. Jest to szczególnie mocno rekomendowane działanie przed posianiem trawnika. 

Kultywator może swoim wyglądem przypominać glebogryzarkę, jednak jest to z reguły nieco mocniejsze urządzenie, które jest stosowane nie tyle co w przydomowych ogródkach a raczej w rolnictwie przy uprawach warzyw i owoców. W tym przypadku można się spodziewać większych ostrzy oraz mocniejszego silnika w stosunku do glebogryzarki. Nowoczesne egzemplarze poza spulchnianiem ziemi mogą także służyć do rozprowadzania kompostu oraz torfu.

Pozostałe narzędzia służące do przygotowania ziemi

Kultywatory i glebogryzarki to podstawa do spulchnienia ziemi jednak warto także pomyśleć o dodatkowych sprzętach, które doprowadzą ziemię do odpowiedniego stanu. Przede wszystkim rekomendowane jest dokładne odchwaszczenie. W tym celu pomocne mogą być narzędzia akumulatorowe takie jak opryskiwacz akumulatorowy. Dokładne opryskanie ziemi pomoże ją użyźnić oraz pozbyć się niechcianych chwastów.

Takie narzędzia jak glebogryzarki, kultywatory lub opryskiwacze kojarzą się z dużymi kosztami jednak niekoniecznie musi tak być. W sklepach internetowych bardzo często można natrafić na atrakcyjne promocje oraz kody zniżkowe dzięki czemu zakup takich sprzętów niekoniecznie musi wiązać się z wysokimi kosztami. 

Źródło zdjęcia:

PhotoJuli86 / Shutterstock.com