Ciekawostki

10 ciekawostek dla dzieci o zwierzętach roślinożernych

żyrafa

Świat, w którym żyjemy jest miejscem pełnym różnorodnych organizmów. Każdego dnia sami możemy zetknąć się z ogromną liczbą zwierząt i roślin, które wspólnie z ludzkim gatunkiem bytują na naszej planecie.

Każdy gatunek żyjący dookoła nas wyróżnia się wyjątkowymi cechami, które sprawiają iż jest on jedyny w swoim rodzaju. Gatunki żyjące na ziemi różnią się naprawdę wieloma cechami nawet rodzajem pożywienia.

Właśnie na podstawie tej cechy udało nam się wyróżnić roślinożerców, czyli zwierzęta, które przez całe swoje życie odżywiają się tylko i wyłącznie roślinami. Dziś opowiemy wam dziesięć ciekawostek na temat tych zwierząt, które warto przekazać waszym dzieciom. Być może w ten sposób uda wam się zainteresować je przyrodą.

1. Istnieją zwierzęta, które przez całe życie spożywają tylko i wyłącznie jeden gatunek roślin. Przykładem ich są koale, które jedzą tylko liście eukaliptusa.

2. Wśród roślinożerców możemy wyróżnić kilka dodatkowych grup w zależności od części rośliny, którą zjadają.

3. Roślinożercy współpracują ze sobą w trakcie zdobywania pokarmu. Współpraca taka przebiega między innymi u zebr i antylop gnu. Zebry zjadając wysokie, suche części trawy odsłaniają pędy dla antylop.

4. Roślinożercy mają specjalne przystosowany przewód pokarmowy, który umożliwia im trawienie roślin.

5. Krowy jedne z najlepiej znanych nam roślinożerców mają 4 żołądki.

6. Roślinożercy bardzo często przyczyniają się do rozsiewu roślin. Wraz z resztkami pokarmowymi usuwane są nasiona, które później dają życie nowym roślinom.

7. Ze względu na brak konieczności polowania na pokarm zwierzęta roślinożerne nie posiadają ostrych zębów oraz pazurów.

8. Wśród roślinożerców możemy wyróżnić najwyższe zwierze na świecie. Każdy z nas na pewno domyśla się, iż jest to żyrafa.

9. W grupie tej możemy znaleźć również największe zwierzęta lądowe czyli słonie. Są one ogromne, ale nie wykorzystują swojej wielkości do polowania na żywność.

10. Przewód pokarmowy roślinożerców jest około dziesięciokrotnie dłuższy niż przewód pokarmowy ssaków żywiących się mięsem. Rośliny potrzebują więcej czasu na trawienie.