CiekawostkiEuropa

Ciekawostki o Macedonii – Piękne zdjęcia z Macedonii

Tak więc słyszałeś o Macedonii wcześniej, słyszałeś o Aleksandrze Wielkim i słyszałeś o tym, że naród ten jest wymieniany w podręcznikach historii.

Jest to kraj o skomplikowanym pochodzeniu, a jeszcze bardziej skomplikowanej. Kraj słowiański i mówi się tutaj językiem słowiańskim, był częścią Jugosławii i ma swoje związki z Aleksandrem Wielkim, który był słynnym wojownikiem z czasów Hellenesa. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Macedonii.

Ciekawostki o Macedonii.

1. Hranickiej Propast to podwodna jaskinia o głębokości 404 metrów, co czyni ją najgłębszą podwodną jaskinią na świecie i ciekawym miejscem do odwiedzenia. Odkrywcą jest polak – Krzysztof Starnawski który zszedł w Hranickiej Propasti na głębokość 265m, a kierowany przez niego robot osiągnął 404 metrów głębokości.

2. Macedonia jest obowiązkowym krajem dla wszystkich fanów Lord of the Rings. Według New York Times, jaskinia Pesza położona w Makedonski Brod, wygląda tak jak jaskinia Helm’s Deep z Władcy Pierścieni.

3. Wokół nazwy kraju pojawiły się pewne kontrowersje, a Grecja również rości sobie prawo do tytułu Macedonii dla jednego z jej północnych regionów, z których wiele należy do starożytnego greckiego królestwa Macedonii.

4. Macedonia jest oficjalnie znana jako Republika Macedonii i czasami nazywana byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii.

5. Znajduje się tu ponad 50 jezior i 34 góry wyższe niż 2.000 metrów. Ma piąte najwyższe średnie wzniesienie spośród wszystkich krajów Europy (741 m n.p.m.), za Andorą (najwyższą), Szwajcarią, Austrią i Turcją.

6. Krzyż Milenijny to 66-metrowy krzyż znajdujący się na szczycie góry Vodno w Skopje i jest to największy krzyż na świecie. Został zbudowany, aby służyć jako pomnik 2 tys. lat chrześcijaństwa w Macedonii i na świecie.

7. Od momentu uzyskania niepodległości w 1991 r. Macedonia miało dwie flagi. Zarówno pierwsza, jak i obecna flaga mają żółte słońce na czerwonym tle.

8. To pierwszy kraj na świecie, który ma pełny dostęp do bezprzewodowego Internetu szerokopasmowego. W 2006 r. jako pierwszy kraj na świecie, po tym jak stał się częścią zaawansowanego technologicznie projektu, miał pełny dostęp do bezprzewodowego łącza szerokopasmowego.

9. Skopje ucierpiało w historii w wyniku niszczycielskich trzęsień ziemi, największe w 518 r. i 1963 roku, niszcząc większość miasta. Ponadto austro-węgierski generał Piccolomini nakazał spalić miasto w XVIII wieku.

10. W czasach Aleksandra Wielkiego, Królestwo Macedonii było najpotężniejszym państwem na świecie, ale po jego śmierci imperium rozpadło się i stało się pierwszą prowincją rzymską w 146 p.n.e.

11. Nie zważając na to, gdzie zaczyna się Grecja i kończy Macedonia, starożytne królestwo Macedonii sięga 808 p.n.e. i było rządzone głównie przez dynastię założycielską Argeadów.

12 Według NASA, Kokino jest czwartym najstarszym obserwatorium astronomicznym na świecie. Najstarsze trzy to Abu Simbel, Egipt; Stonehenge, Wielka Brytania, oraz Angkor Wat, Kambodża. Kokino znajduje się około 30 km od miasta Kumanovo i około 6 km od granicy serbskiej.

13. W całym kraju znajduje się prawie 1000 kościołów i klasztorów, podczas gdy miasto Ohrid było niegdyś znane z 365 kościołów, po jednym na każdy dzień w roku. W związku z tym zostało nazwane Jerozolimą Bałkanów.

14. Największą atrakcją turystyczną Macedonii jest niewątpliwie miasto Ohrid i jego przepiękne jezioro.

15. Ochrydzkie jezioro jest jednym z najstarszych jezior. Nie tylko najstarszy, ale również jeden z najgłębszych z maksymalną głębokością 288 metrów. Wiek jeziora Ochrydowego szacuje się na około 4 miliony lat.

16. Matka Teresa z Kalkuty, niedawno uczyniona świętą przez papieża Franciszka, urodziła się w Skopje w 1910 roku, choć w momencie narodzin była Albańką z powodu pochodzenia etnicznego. Dziś znajduje się w Skopje muzeum poświęcone jej życiu.

17. Aleksander Wielki, niegdyś król Królestwa Macedonii był pierwszym na świecie zdobywcą, który rozszerzył imperium na Grecję, Persję, Indie i Egipt.

18. Ponad 500 tys. osób mieszka w macedońskiej stolicy skopje. To około jednej czwartej całej populacji liczącej około 2,1 mln osób.

19. Spośród wszystkich terytoriów jugosłowiańskich macedonia była jedynym terytorium, które uzyskało niepodległość w sposób pokojowy. Macedończycy odzyskali niepodległość w 1991 roku.

20. Kraj ma on więcej gór i szczytów górskich niż jakikolwiek inny kraj na świecie. W kraju znajduje się aż 34 szczyty górskie, każdy o wysokości ponad 2 tys. metrów nad poziomem morza, z Golem Karb jest najwyższy na wysokości 2.753 metrów nad poziomem morza.

21. Macedonia jest również znana jako kraj biblijny, ponieważ została wymieniona w Nowym Testamencie. Poza tym jednak powszechnie uważa się, że niektóre części krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa, można znaleźć w fundamentach kilku macedońskich klasztorów.

Większość szczytów w Macedonii nigdy nie była odwiedzana przez ludzi.

Piękne zdjęcia z Macedonii.