Europa

14 ciekawostek i mało znanych faktów o Stonehenge

Stonehenge

Stonehenge to prehistoryczny zabytek położony w Wiltshire, w Anglii, około 3 km na zachód od Amesbury i 13 km na północ od Salisbury. Warto zapoznać się z mało znanymi faktami oraz zaskakującymi ciekawostkami:

1. Stonehenge jest prawdopodobnie najbardziej znanym prehistorycznym kamiennym zabytkiem na świecie.

2. Znajduje się w środku najgęstszego kompleksu zabytków z epoki neolitu i brązu w Anglii, a w okolicy znajduje się kilkaset kopców grobowych.

3. Prace nad tym kamiennym kręgiem rozpoczęły się około 5.000 lat temu, w późnym wieku neolitu – ale budowa trwała ponad 1000 lat, w czterech długich etapach. Archeolodzy uważają, że ostateczne zmiany zostały wprowadzone około 1500 lat temu, we wczesnej epoce brązu.

4. Jeśli odwiedzisz dziś Stonehenge, zobaczysz wiele olbrzymich kamieni, które wciąż stoją mocno w okrągłym układzie. Badania archeologiczne pokazują, że struktura tego niesamowitego pomnika zmieniała się w czasie, ponieważ został on zbudowany i odbudowany przez pokolenia starożytnych ludów.

5. Niektórzy archeolodzy uważają, że Stonehenge mogło być wykorzystane jako kalendarz.

6. Stonehenge jest jednym z ponad 1000 kamiennych kręgów występujących w Wielkiej Brytanii i jest najbardziej znanym kamiennym kręgiem na świecie.

7. Nowe centrum turystyczne zostało wybudowane dla Stonehenge w 2013 roku za łączną kwotę około 35 milionów funtów.

8. W Stonehenge znajduje się 83 kamienie i używane są dwa różne rodzaje kamieni.

9. 4.000 lat temu, Stonehenge składał się z zewnętrznego okręgu 30 stojących kamieni, które otaczały pięć wielkich kamiennych łuków w kształcie podkowy. Były też dwa kręgi z mniejszych „kamieni niebieskich” – jeden wewnątrz koła zewnętrznego i jeden wewnątrz podkowy – oraz cztery „kamienie stacyjne” umieszczone na zewnątrz centralnego pomnika.

10. Lżejsze kamienie niebieskie ważą około 3,600 tony, czyli mniej więcej tyle co 2 samochody, podczas gdy większe kamienie ważą po 22 tony – czyli tyle samo, co cztery afrykańskie słonie. Archeolodzy wierzą, że wielkie kamienie zostały przewiezione na dużych drewnianych saniach z odległości 32 km, a kamienie niebieskie zostały przyniesione przez 225 km z Walii.

11. Każdego roku Stonehenge odwiedza prawie milion osób i jest własnością Korony (znanej również jako państwo) i zarządzanej przez Światowe Dziedzictwo UNESCO. Właścicielem ziemi Stonehenge jest National Trust.

12. Richard J. C. Atkinson, profesor archeologii, stwierdził, że istnieją trzy fazy budowy. Stonehenge wzniesiono po raz pierwszy około 3000 r. p.n.e. jako niewiele więcej niż okrągły brzeg i rów z główną konstrukcją zbudowaną z drewna. Stonehenge II rozpoczął się około 2150 r. p.n.e. i trwał przez 150 lat p.n.e.. Wtedy to właśnie przeniesiono na miejsce pierwsze z niebieskich kamieni. Ostatnie zmiany miały miejsce we wczesnym okresie brązu, między 2100 a 1500 rokiem p.n.e., co przyniosło okrąg zewnętrzny i trylitony. Są to ruiny Stonehenge, które widzimy dzisiaj.

13. Miejsce to pojawiło się również w wielu filmach i kulturze popularnej. W filmie Stonehenge Apocalypse z 2010 roku pod skałą macierzystą znajduje się starożytna maszyna. W filmie National Lampoon’s European Vacation z 1985 roku, Chevy Chase przypadkowo odwraca swój samochód do Stonehenge i przewraca wszystkie kamienie w dół. Norweski zespół komediowy Ylevis wydał w 2013 roku piosenkę Stonehenge.

14. Legenda z XII wieku twierdziła, że giganci postawili pomnik na górze w Irlandii, zanim czarodziej o imieniu Merlin magicznie przeniósł kamienne do Anglii.