Ciekawostki

20 ciekawostek i faktów o Azji dla dzieci

informacje o Azji dla dzieci

1. Na kontynencie żyje ponad 4,4 miliarda ludzi. Azja jest zatem kontynentem najbardziej zaludnionym.

2. W Azji jest 48 krajów, które są uznawane przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dwa kraje azjatyckie dzielą również część swojego terytorium na kontynencie europejskim. Kraje te to Rosja i Turcja.

3. Największy kraj: Rosja według lądu, chociaż około 40% kraju należy do kontynentu europejskiego.

4. Chiny są największym krajem pod względem liczby ludności. Czy wiesz, że w Chinach mieszka tyle samo ludzi co w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Europie Zachodniej razem wziętych.

5. Największe miasto: Szanghaj w Chinach. W Szanghaju mieszka ponad 24 milionów ludzi.

6. Tokio ma największy obszar metropolitalny i ma więcej mieszkańców niż cała Kanada!

7. Najmniejsze państwo: Malediwy. Indyjski kraj oceaniczny jest jednym z najmniejszych krajów na świecie i najmniejszym krajem Azji.

8. Największa wyspa: Borneo w Azji Południowo-Wschodniej jest również trzecią co do wielkości wyspą na świecie i największą w Azji. Wyspa należy do trzech krajów: na północy do Malezji i Brunei, a na południe do Indonezji.

9. Rzeka Jangcy jest najdłuższą rzeką na kontynencie azjatyckim. Znajduje się w Chinach i ma 6357 kilometrów długości. Jangcy jest trzecią najdłuższą rzeką na świecie po Amazonce i Nilu.

10. Mount Everest. Góra (8.849 metrów) znajduje się w Himalajskim łańcuchu górskim. To najwyższa góra świata.

11. Największe jezioro: Morze Kaspijskie. Linię brzegową dzieli pięć krajów: Rosja, Turkmenistan, Kazachstan, Azerbejdżan i Iran.

12. Najgłębsze jezioro: Jezioro Bajkał, położone w Rosji blisko granicy Mongolii, jest najgłębszym jeziorem na świecie, o głębokości 1637 metrów. Naukowcy uważają, że zawiera 20% słodkiej wody powierzchniowej na świecie.

13. Największa pustynia: Gobi jest największą pustynią w Azji i piątą co do wielkości pustynią na świecie. Jest to zimna pustynia, na której temperatury mogą być bardzo niskie i czasami może wystąpić nawet śnieg.

14. W Azji rozpoznawanych jest ponad 2300 języków. Najczęściej używanymi językami są języki chińskie (wszystkie dialekty)

15. Siedem z dziesięciu najgęściej zaludnionych miast świata znajduje się w Azji. I są to: Pekin, Szanghaj, Karaczi, Stambuł, Bombaj, Delhi i Guangzhou.

Informacje dotyczące Azji

16. Dwa kraje tego kontynentu, Indie i Chiny, to jedyne dwa kraje na świecie, które przekroczyły jeden miliard mieszkańców.

17. Azja obejmuje około 30% powierzchni lądowej świata i jest tutaj 60% ludności świata.

18. Nie dziwi więc, że Azja, biorąc pod uwagę jej wielką skalę, jest domem dla pięciu z dziesięciu największych rzek świata (w tym dla Jangcy, Jenisei, Żółtej, Ob-Irtysz i Leny), ponieważ w czasie deszczu na tym rozległym kontynencie woda ma bardzo długą drogę do morza.

19. Nadejście deszczu monsunowego jest ważnym momentem dla wielu ludzi mieszkających na południu i wschodzie kontynentu azjatyckiego. Około połowa Azjatów to rolnicy, a uprawa ryżu podmokłego na zalanych polach jest zjawiskiem powszechnym w wielu krajach azjatyckich, takich jak Chiny, Indie i Wietnam. Miliony rolników polegają na burzach związanych z tą sezonową zmianą wiatru.

20. Na jego wschodnim krańcu kontynent ten składa się z tysięcy wysp. Japonia, Filipiny czy Indonezja Nic dziwnego, że dla wielu krajów azjatyckich rybołówstwo i hodowla ryb to duże przedsięwzięcia.

21. Jednak lokalizacja nad morzem może być ryzykowna i kraje azjatyckie, które ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim w 2004 r., zdają sobie z tego sprawę. Skutki tsunami, wywołanego nagłym ruchem skorupy ziemskiej, były odczuwalne w wielu krajach azjatyckich.

22. W świecie przyrody w Azji występują wulkany błotne, przepiękne plaże i wspaniałe górskie lodowce.

23. Azjatycki biznes przeżywa rozkwit i wiele rzeczy, których używasz lub które nosimy na co dzień, powstało prawdopodobnie w Azji, od zabawek, po elektronikę. W rezultacie w Chinach jest obecnie ponad milion milionerów.

24. Do zabytków, do których przybywają wczasowicze należą: Wielki Mur Chiński, Tadź Mahal w Indiach, Petra w Jordanii, Wielki Pałac w stolicy Tajlandii, Bangkok i Angor Wat w Kambodży.

25. W Azji jest 12 krajów śródlądowych: Największym krajem śródlądowym na świecie jest Kazachstan. Kazachstan jest dziewiątym co do wielkości krajem na świecie. Wśród krajów Azji śródlądowej znajdują się również Mongolia, Laos i Nepal które znajdują się we wnętrzu kontynentu i nie mają dostępu do żadnego oceanu.

26. Kontynent azjatycki charakteryzuje się bardzo zróżnicowanym klimatem, od arktycznego na Syberii (Rosja) do tropikalnego w Azji Południowo-Wschodniej. Syberia jest również jednym z najzimniejszych miejsc na świecie. W tropikalnych rejonach Azji Południowo-Wschodniej występują również najbardziej tropikalne burze.

27. W Azji są tygrysy, małpy, pandy, nosorożce, tapiry, pawie, słonie azjatyckie i wiele innych zwierząt. Na niektórych wyspach indonezyjskich znajdują się największe żyjące jaszczurki, czy Komodo, które mogą zjeść bardzo duże zwierzęta, takie jak cały bawół! Czy wiesz, że słonie azjatyckie są mniejsze niż słonie afrykańskie? Można je łatwo rozpoznać, ponieważ mają o wiele mniejsze uszy.

Czytaj dalej: ciekawostki o Azji