Co warto zobaczyć w Turcji – Najlepsze atrakcje turystyczne

Turcja to państwo leżące częściowo w Azji, a częściowo w Europie. Turcja jest krajem bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym, zarówno jeśli chodzi o zabytki, jak i środowisko przyrodnicze. Jakie atrakcje turystyczne koniecznie trzeba tu zobaczyć w jeden dzień.

1. Bazylika Hagia Sophia

Co warto zobaczyć w Turcji w jeden dzieńMuzeum w Stambule, mieście, które dawniej było słynnym Konstantynopolem. W przeszłości była to świątynia chrześcijańska, a później meczet. Obecnie uważa się, że budowla jest najpiękniejszym zabytkiem architektonicznym w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Kiedy była to świątynia chrześcijańska, nazywano ją Kościołem Mądrości Bożej lub też niekiedy Wielkim Kościołem.

Warto wiedzieć, że była to najważniejsza świątynia w całym Cesarstwie Bizantyjskim, a także miejsce modlitw i koronacji cesarzy. Przez długi czas uważano ją za wzór idealnej świątyni oraz symbol bizantyjskiego Kościoła. Ufundował ją Justynian I Wielki. Jej obecna wersja powstała w latach 532-537.

Kiedy Konstantynopol został zdobyty przez Turków w 1453 roku zamieniono ją na meczet. Właśnie wtedy dobudowano między innymi minarety. Obecnie funkcjonuje tutaj muzeum i można podziwiać między innymi przepiękne mozaiki.

2. Błękitny Meczet (Meczet Sułtana Ahmeda)

Błękitny Meczet

Meczet ten wybudowano na polecenie sułtana Ahmeda I. Jest to jeden z najważniejszych przykładów klasycznego okresu w sztuce islamskiej. Budowę rozpoczęto na początku siedemnastego wieku. Celem było stworzenie wspanialszej budowli od Hagii Sofii, która znajdowała się praktycznie tuż obok. Legendy głoszą także, że sułtan chciał w ten sposób błagać o przebaczenie Allaha.

Prace budowlane zakończono w 1616 roku. Dobudowano do niego także kompleks różnych innych budynków, między innymi szkołę, karawanseraj, medresę, hale handlowe, jadłodajnie dla ubogich, mauzoleum, oraz szpital i fontannę. Szczególnie imponująco prezentuje się ogromna sala modlitw, która wyściełana jest czerwonymi dywanami.

Warto także przyjrzeć się kazalnicy zwanej minrab, która wykonana jest z białego marmuru. Z kolei nazwa meczetu wynika z faktu, iż jest on ozdobiony wieloma tysiącami ceramicznych płytek z Izniku.

3. Pamukkale

pamukkale

Najlepsze atrakcje turystyczne

Jest to miejscowość, która leży w dolinie Cürüksu. Jest ona popularna przede wszystkim dzięki wapiennym osadom, które powstały na zboczu Cökelez za sprawą wypływające z gorących źródeł wody, która zawiera wiele związków wapnia.

Podziwiać tu można różnego rodzaju nacieki, stalaktyty, a także eliptyczne baseny wody termalnej, które układają się w tarasy. W miejscy tym utworzono Park Narodowy i w 1988 roku wpisano go na listę UNESCO. Głównym celem jest ochrona trawertynów.

Warto także wiedzieć, że miasto to leży na linii pęknięcia skorupy ziemskiej. Oprócz tego w kilku pobliskich miejscowościach również znajdują się źródła wody termalnej, a niektóre z nich mają różne kolory. Źródła te słyną z leczniczych właściwości i już w czasach starożytnych otwierano tu uzdrowiska.

4. Kryty Bazar

Kryty Bazar

Słynne miejsce handlu w Stambule. Warto wiedzieć, że to jeden z największych takich obiektów w całej Turcji. Bazar ten zajmuje powierzchnię około trzydziestu hektarów i składa się z ponad sześćdziesięciu ulic i kilku tysięcy sklepów. Znajduje się tu także wiele restauracji, kawiarni, a także meczety, fontanny itd.

Słynie ze sprzedaży przede wszystkim biżuterii, dywanów, przypraw oraz wyrobów garncarskich. Ciekawostką jest to, że już w czasach bizantyjskich mieścił się tu plac, na którym sprzedawano rozmaite towary.

Kiedy miasto zostało zdobyte przez Turków, wybudowano tu hale dla jubilerów oraz antykwariuszy. Z czasem wokół hal zaczęto budować kolejne sklepiki. Bazar często niszczony był przez pożary, trzęsienia ziemi itd., ale za każdym razem go odbudowywano i stawał się coraz większy. Jego obecna wersja pochodzi z dziewiętnastego wieku.

Warto także wiedzieć, że dawniej zawierano tu transakcje giełdowe i bankowe, a jeszcze do dziewiętnastego wieku handlowano niewolnikami. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą zakupić jakieś regionalne wyroby lub pamiątki.

5. Pałac Dolmabahce

Pałac DolmabahcePałac w Stambule, który leży po europejskiej stronie cieśniny Bosfor. Był on centrum administracyjnym Imperium Osmańskiego w latach 1853-1922. To pierwszy pałac w tym mieście, który został wybudowany w stylu europejskim. Zaprojektował go Karabet Balyan, a budowę rozpoczęto około 1842 roku.Warto wiedzieć, że kosztował on 35 ton złota. W jego wnętrzu zachwyca między innymi kryształowy żyrandol, który składa się z 750 lamp i waży 4, 5 tony. Jest to dar od królowej Wiktorii. Oprócz tego w pałacu mieści się największa na świecie kolekcja bakaratowych żyrandoli. W 1910 roku pałac został wyposażony w ogrzewanie centralne.

Powierzchnia tego budynku to około 45000 metrów kwadratowych. Pokoi jest tu prawie 300. Podobno pałac wzorowano na Luwrze oraz Pałacu Buckingham, a do budowy użyto marmuru, alabastru i porfiru. We wnętrzu podziwiać można wiele obrazów, zabytkowych mebli, wyrobów porcelanowych oraz jedwabnych. Turyści mogą zwiedzić dwie części: oficjalną, czyli Selamlık, a także Harem, czyli część kobiecą.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Turcji w jeden dzień według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?

Co warto zobaczyć w Turcji – Najlepsze atrakcje turystyczne
4.5 (89.52%) 21 głosów
Co warto zobaczyć w Bratysławie w jeden dzień R... Bratysława to bardzo ładne miasto, chociaż nie tak znane jak inne stolice Europy. Oto lista rzeczy którą warto zobaczyć w jeden dzień. Wybierz obiekty...
Co warto zobaczyć w Chorwacji w jeden dzień –... Chorwacja jest państwem chętnie odwiedzanym przez turystów z Polski. Mamy tu przepiękne krajobrazy, gorący klimat i nienaganną pogodę, która w przeciw...
Co warto zobaczyć we Włoszech w jeden dzień –... Będąc we Włoszech na pierwszym miejscu stawiamy zawsze zwiedzanie Rzymu i Stolicy Apostolskiej. Wydaje się to oczywiste i chyba nie ma osoby, któr...
Co warto zobaczyć w Londynie w jeden dzień –... Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii oraz Anglii. To przepiękne miasto, które leży nad malowniczą rzeką Tamizą. Co szczególnie warto tu zobaczyć?...
Co warto zobaczyć w Madrycie w jeden dzień –... Madryt leży 600 m n. p.m. nad rzeką Manzanares. Jest to stolica Hiszpanii oraz największe miasto tego kraju. Co szczególnie warto tu zobaczyć?...
Co warto zobaczyć w Porto w jeden dzień – Na... Porto uważane jest za najpiękniejsze miasto w Portugalii. Leży ono u ujścia rzeki Duero, nad Oceanem Atlantyckim. Co warto tu zobaczyć?1. Kośc...
Co warto zobaczyć w Lizbonie w jeden dzień –... Lizbona to stolica, a zarazem największe miasto w Portugalii. Co szczególnie warto zobaczyć w tym pięknym mieście położonym nad rzeką Tag w jeden dzie...
Co warto zobaczyć we Wiedniu w jeden dzień –... Wiedeń to stolica, a zarazem największe miasto w Austrii. Leży nad Dunajem i słynie z wielu przepięknych zabytków. Zobaczcie też co zrobić w Polsce na...
Co warto zobaczyć w Paryżu w jeden dzień – N... Paryż zachwyca. Tym którzy jeszcze tam nie byli polecamy obejrzeć wspaniałe miejsca, które wcześniej widzieliśmy w telewizji, a teraz możemy zobaczyć ...
Co warto zobaczyć w Pradze – 10 fantastyczny... Praga to zarówno stolica jak i największe, a przy tym jedno z najpiękniejszych miast w Czechach. Praga stanowi ośrodek międzynarodowego ruchu tury...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz