Europa

Co Warto Zobaczyć w Turcji – Najlepsze Atrakcje Turystyczne

Turcja to państwo leżące częściowo w Azji, a częściowo w Europie. Turcja jest krajem bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym, zarówno jeśli chodzi o zabytki, jak i środowisko przyrodnicze. Jakie atrakcje turystyczne koniecznie trzeba tu zobaczyć w jeden dzień.

1. Bazylika Hagia Sophia

Co warto zobaczyć w Turcji w jeden dzień

Muzeum w Stambule, mieście, które dawniej było słynnym Konstantynopolem. W przeszłości była to świątynia chrześcijańska, a później meczet. Obecnie uważa się, że budowla jest najpiękniejszym zabytkiem architektonicznym w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Kiedy była to świątynia chrześcijańska, nazywano ją Kościołem Mądrości Bożej lub też niekiedy Wielkim Kościołem.

Warto wiedzieć, że była to najważniejsza świątynia w całym Cesarstwie Bizantyjskim, a także miejsce modlitw i koronacji cesarzy. Przez długi czas uważano ją za wzór idealnej świątyni oraz symbol bizantyjskiego Kościoła. Ufundował ją Justynian I Wielki. Jej obecna wersja powstała w latach 532-537.

Kiedy Konstantynopol został zdobyty przez Turków w 1453 roku zamieniono ją na meczet. Właśnie wtedy dobudowano między innymi minarety. Obecnie funkcjonuje tutaj muzeum i można podziwiać między innymi przepiękne mozaiki.

2. Błękitny Meczet (Meczet Sułtana Ahmeda)

Błękitny Meczet

Meczet ten wybudowano na polecenie sułtana Ahmeda I. Jest to jeden z najważniejszych przykładów klasycznego okresu w sztuce islamskiej. Budowę rozpoczęto na początku siedemnastego wieku. Celem było stworzenie wspanialszej budowli od Hagii Sofii, która znajdowała się praktycznie tuż obok. Legendy głoszą także, że sułtan chciał w ten sposób błagać o przebaczenie Allaha.

Prace budowlane zakończono w 1616 roku. Dobudowano do niego także kompleks różnych innych budynków, między innymi szkołę, karawanseraj, medresę, hale handlowe, jadłodajnie dla ubogich, mauzoleum, oraz szpital i fontannę. Szczególnie imponująco prezentuje się ogromna sala modlitw, która wyściełana jest czerwonymi dywanami.

Warto także przyjrzeć się kazalnicy zwanej minrab, która wykonana jest z białego marmuru. Z kolei nazwa meczetu wynika z faktu, iż jest on ozdobiony wieloma tysiącami ceramicznych płytek z Izniku.

3. Pamukkale

pamukkale

Najlepsze atrakcje turystyczne

Jest to miejscowość, która leży w dolinie Cürüksu. Jest ona popularna przede wszystkim dzięki wapiennym osadom, które powstały na zboczu Cökelez za sprawą wypływające z gorących źródeł wody, która zawiera wiele związków wapnia.

Podziwiać tu można różnego rodzaju nacieki, stalaktyty, a także eliptyczne baseny wody termalnej, które układają się w tarasy. W miejscy tym utworzono Park Narodowy i w 1988 roku wpisano go na listę UNESCO. Głównym celem jest ochrona trawertynów.

Warto także wiedzieć, że miasto to leży na linii pęknięcia skorupy ziemskiej. Oprócz tego w kilku pobliskich miejscowościach również znajdują się źródła wody termalnej, a niektóre z nich mają różne kolory. Źródła te słyną z leczniczych właściwości i już w czasach starożytnych otwierano tu uzdrowiska.

4. Kryty Bazar

Kryty Bazar

Słynne miejsce handlu w Stambule. Warto wiedzieć, że to jeden z największych takich obiektów w całej Turcji. Bazar ten zajmuje powierzchnię około trzydziestu hektarów i składa się z ponad sześćdziesięciu ulic i kilku tysięcy sklepów. Znajduje się tu także wiele restauracji, kawiarni, a także meczety, fontanny itd.

Słynie ze sprzedaży przede wszystkim biżuterii, dywanów, przypraw oraz wyrobów garncarskich. Ciekawostką jest to, że już w czasach bizantyjskich mieścił się tu plac, na którym sprzedawano rozmaite towary.

Kiedy miasto zostało zdobyte przez Turków, wybudowano tu hale dla jubilerów oraz antykwariuszy. Z czasem wokół hal zaczęto budować kolejne sklepiki. Bazar często niszczony był przez pożary, trzęsienia ziemi itd., ale za każdym razem go odbudowywano i stawał się coraz większy. Jego obecna wersja pochodzi z dziewiętnastego wieku.

Warto także wiedzieć, że dawniej zawierano tu transakcje giełdowe i bankowe, a jeszcze do dziewiętnastego wieku handlowano niewolnikami. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą zakupić jakieś regionalne wyroby lub pamiątki.

5. Pałac Dolmabahce

Pałac Dolmabahce

Pałac w Stambule, który leży po europejskiej stronie cieśniny Bosfor. Był on centrum administracyjnym Imperium Osmańskiego w latach 1853-1922. To pierwszy pałac w tym mieście, który został wybudowany w stylu europejskim. Zaprojektował go Karabet Balyan, a budowę rozpoczęto około 1842 roku.

Warto wiedzieć, że kosztował on 35 ton złota. W jego wnętrzu zachwyca między innymi kryształowy żyrandol, który składa się z 750 lamp i waży 4, 5 tony. Jest to dar od królowej Wiktorii. Oprócz tego w pałacu mieści się największa na świecie kolekcja bakaratowych żyrandoli. W 1910 roku pałac został wyposażony w ogrzewanie centralne.

Powierzchnia tego budynku to około 45000 metrów kwadratowych. Pokoi jest tu prawie 300. Podobno pałac wzorowano na Luwrze oraz Pałacu Buckingham, a do budowy użyto marmuru, alabastru i porfiru. We wnętrzu podziwiać można wiele obrazów, zabytkowych mebli, wyrobów porcelanowych oraz jedwabnych. Turyści mogą zwiedzić dwie części: oficjalną, czyli Selamlık, a także Harem, czyli część kobiecą.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Turcji w jeden dzień według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?