23 ciekawostki i informacje o Europie dla dzieci

informacje o Europie dla dzieci

Europa jest ojczyzną największego kraju na świecie. Rosja jest tak duża, że zajmuje aż czterdzieści procent powierzchni lądowej Europy. Oto najlepsze ciekawostki, fakty i ważne informacje o Europie dla dzieci.

Zobacz też -> 20 ciekawostek o Europie

1. Gdyby nie policzyć takich krajów transkontynentalnych jak Rosja, Ukraina byłaby największym krajem Europy.

2. Rosja, jest tak rozległa, że w kraju znajdują się tysiące niezamieszkałych wiosek, które zostały porzucone z powodu braku rozwoju i infrastruktury.

3. Najczęściej odwiedzanym celem turystycznym Europy nie jest wieża Eiffla, ale Disneyland w Paryżu.

4. Z powierzchnią wynoszącą 10 180 000 kilometrów kwadratowych Europa jest drugim najmniejszym kontynentem na świecie, tuż za Australią.

5. Pomimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru, Europa jest dość zaludniona. Jest zaraz po Azji i Afryce pod względem liczby ludności.

6. Cała Portugalia leży w Europie, ale posiada autonomiczny region (Madera) w pobliżu Afryki, a inny (Azory) w pobliżu Ameryki Północnej. Dzięki temu Portugalia stałaby się krajem trójkontynentalnym, ponieważ posiada terytoria na trzech kontynentach.

7. W Europie mówi się w ponad 250 różnych językach.

8. Mieszka tutaj 742 milionów osób.

9. Europa była głównym miejscem kilku historycznych okresów, takich jak renesans i rewolucja przemysłowa, które wywarły ogromny wpływ na świat.

10. Jeśli chodzi o obszar lądowy, Europa jest tylko o dwa procent większa niż Kanada.

11. Nazwa „Europa” mogła pochodzić od greckiego słowa „eurus”, które oznacza szerokie.

12. Pierwszymi historykami, którzy po raz pierwszy użyli nazwy „Europa” (lub starożytnego wariantu jej nazwy) jako terminu geograficznego byli Hecataeus i Anaximander.

13. Niektóre z największych imperiów świata powstały na europejskich ziemiach. Obejmuje to starożytne Cesarstwo Rzymskie, a następnie Imperium Brytyjskie, Hiszpańskie i Rosyjskie.

14. Oprócz tego, że Europa ma największy kraj na świecie, to również najmniejszy. Watykan posiada obszar lądowy o powierzchni zaledwie 0,44 km2.

15. Największym aktywnym wulkanem Europy jest góra Etna, położona w Sycylii, w południowej części Włoch.

16. Największym miastem w Europie jest Stambuł, jeśli weźmie się pod uwagę kraje transkontynentalne, które łączą Europę i Azję (jak Turcja). W przeciwnym razie Moskwa jest największa, a następnie Paryż i Londyn.

17. Europa jest częścią Eurazji, gigantycznego kontynentalnego masywu lądowego obejmującego Europę i kontynentalną Azję.

18. Podczas gdy Grenlandia jest bliżej Ameryki Północnej, nadal uważana jest za część Europy, ponieważ jest zależnym terytorium Danii.

19. Kraje transkontynentalne (tj. kraje, które łączą zarówno Azję, jak i Europę) to Gruzja, Kazachstan, Azerbejdżan, Rosja i Turcja.

20. Vatnajökull (lub Vatna Glacier) jest największym w Europie lodowcem o powierzchni ponad 8.000 km2.

21. Morze Śródziemne, które graniczy z Europą, Azją i Afryką, kilkakrotnie wyschło.

22. Bułgaria uważana jest za najstarszy kraj w Europie, ponieważ jej nazwa praktycznie nie zmieniła się od 641 roku n. e.

23. Góra Wezuwiusza, wulkan położony na wschód od Neapolu we Włoszech, znany jest z jego erupcji w 79 roku naszej ery który zniszczył Pompeje. Jest on nadal aktywnym wulkanem, więc jest szansa, że w przyszłości ponownie się wybuchnie.

Czytaj dalej: ciekawostki i informacji o Europie

4/5 - (liczba ocen: 174)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.