Ciekawostki

23 Ciekawostki i Informacje o Europie Dla Dzieci

Europa

Europa jest ojczyzną największego kraju na świecie. Rosja jest tak duża, że zajmuje aż czterdzieści procent powierzchni lądowej Europy. Oto najlepsze ciekawostki, fakty i ważne informacje o Europie dla dzieci.

Zobacz też -> 20 ciekawostek o Europie

1. Europa jest drugim najmniejszym kontynentem. Na świecie jest 7 kontynentów, a najmniejszym jest Antarktyda. Europa jest drugim najmniejszym z nich.

2. Powierzchnia Europy wynosi około 10,18 milionów kilometrów kwadratowych

3. Najczęściej odwiedzanym celem turystycznym Europy są miasta takie jak Paryż, Barcelona, Londyn, Rzym i Berlin, a także atrakcje turystyczne takie jak wieża Eiffla, Kolekcja Sztuki Thyssen-Bornemisza w Madrycie, Katedra Notre-Dame w Paryżu, Akropol w Atenach, i wiele innych.

4. Europa jest dość zaludnionym kontynentem, pomimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szacowana liczba ludności Europy w 2021 roku wynosi około 747 milionów osób, co czyni ją trzecim pod względem liczby ludności kontynentem na świecie, tuż za Azją i Afryką.

5. Europa ma najwyższą gęstość zaludnienia ze wszystkich kontynentów, z przeciętną liczbą ludności wynoszącą około 72 osób na kilometr kwadratowy. To jest prawie trzykrotnie więcej niż w Azji i ponad dziesięciokrotnie więcej niż w Afryce.

6. W Europie mówi się w ponad 250 różnych językach.

7. Na koniec 2021 roku liczba ludności w Europie wynosiła około 747 milionów ludzi.

8. W Europie znajduje się najmniejsze państwo świata – Watykan. Watykan znajduje się we Włoszech i jest otoczony przez miasto Rzym. To właśnie tam znajduje się siedziba Kościoła rzymskokatolickiego i tam mieszka papież.

9. Europa była głównym miejscem kilku historycznych okresów, takich jak renesans i rewolucja przemysłowa, które wywarły ogromny wpływ na świat.

10. Jeśli chodzi o obszar lądowy, Europa jest tylko o dwa procent większa niż Kanada.

11. Nazwa „Europa” mogła pochodzić od greckiego słowa „eurus”, które oznacza szerokie.

12. Kontynent europejski składa się z 50 krajów.

13. Niektóre z największych imperiów świata powstały na europejskich ziemiach. Obejmuje to starożytne Cesarstwo Rzymskie, a następnie Imperium Brytyjskie, Hiszpańskie i Rosyjskie.

14. Czechy mają najwięcej zamków w Europie. W kraju tym znajdują się 932 zamki.

15. Największym aktywnym wulkanem Europy jest góra Etna, położona w Sycylii, w południowej części Włoch.

16. Największym miastem w Europie jest Stambuł, jeśli weźmie się pod uwagę kraje transkontynentalne, które łączą Europę i Azję (jak Turcja). W przeciwnym razie Moskwa jest największa, a następnie Paryż i Londyn.

17. Europa jest częścią Eurazji, gigantycznego kontynentalnego masywu lądowego obejmującego Europę i kontynentalną Azję.

18. Podczas gdy Grenlandia jest bliżej Ameryki Północnej, nadal uważana jest za część Europy, ponieważ jest zależnym terytorium Danii.

19. Kraje transkontynentalne (tj. kraje, które łączą zarówno Azję, jak i Europę) to Gruzja, Kazachstan, Azerbejdżan, Rosja i Turcja.

20. Vatnajökull (lub Vatna Glacier) jest największym w Europie lodowcem o powierzchni ponad 8.000 km2.

21. Morze Śródziemne, które graniczy z Europą, Azją i Afryką, kilkakrotnie wyschło.

22. Bułgaria uważana jest za najstarszy kraj w Europie, ponieważ jej nazwa praktycznie nie zmieniła się od 641 roku n. e.

23. Góra Wezuwiusza, wulkan położony na wschód od Neapolu we Włoszech, znany jest z jego erupcji w 79 roku naszej ery który zniszczył Pompeje. Jest on nadal aktywnym wulkanem, więc jest szansa, że w przyszłości ponownie się wybuchnie.

Czytaj dalej: ciekawostki i informacji o Europie