50+ najlepszych zdjęć z Nowej Zelandii i ciekawostki

Nowa Zelandia | Fajne Podróże 45

Nowa Zelandia, jako pierwszy na świecie kraj, dopuścił kobiety do wyborów parlamentarnych. Nastąpiło to w 1893 roku. Płaca minimalna w 2015 roku wynosiła 14,75 dolarów (w przeliczeniu to około 39 zł) za godzinę. Papierosy można kupić za około 16 dolarów nowozelandzkich. W przeliczeniu wyniesie to około 43 zł. Do 2020 roku cena za paczkę papierosów może wzrosnąć do 25 dolarów.

Jezioro Frying Pan (Jezioro Patelnia), w pobliżu Rotorua, jest największym na świecie źródłem gorącej wody. Temperatura osiąga w najgorętszym punkcie wynosi około 200° C. Źródła Waikoropupu zawierają jedną z najczystszych wód źródlanych na świecie. Miasto Nelson było pierwsze na świecie, w którym wprowadziło 8 godzinny dzień pracy. Kraj ten dwa oficjalne hymny narodowe. Jeden z nich to „God Defend New Zealand”, a drugi „God Save the Queen”.

W Nowej Zelandii jest 47 mln owiec, a jedna z najdłuższych nazw geograficznych na świecie to Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. Tak nazywa się jedno wzgórze które ma 305 metrów wysokości. W Dunedin znajduje się najbardziej stroma ulica na świecie. Ma ona 35% nachylenia.

W 2001 roku państwo to zadeklarowała pomoc mieszkańcom państwa Tuvalu w wypadku zagrożenia zalaniem przez ocean. Richard William Pearse z Nowej Zelandii dwa lata przed braćmi Wright odbył pierwszy lot samolotem. Na zrobionym przez siebie samolocie przeleciał 91 metrów nad powierzchnią. Zdarzyło się to 31 marca 1902 roku.

4.8/5 - (liczba ocen: 113)4 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 9 stycznia 2017 o 10:09

  Piękny kraj, jeden z tych które chciałbym zwiedzić. Jakie są stawki i czy w ogóle jest opcja najmu jakiegoś lokum?

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2017 o 10:10

  Jakby chodziło tylko o roślinność, klimat i fajne widoki to i w naszych górach odnalazło by się spokój. Wiecznie uśmiechnięte twarzy tamtejszych ludzi po czasie przynajmniej mnie zaczęły by drażnić

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2018 o 10:09

  Kakapo to gatunek dużej, nielotnej papugi prowadzącej nocny tryb życia. Mimo, że Kakapo nie potrafią fruwać, to sobie dobrze radzi wspinają się po drzewach.

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2020 o 13:50

  95% kraju nie ma zasięgu. Zasięg tylko w miastach i na głównych drogach. Czasem trzeba przejechać 100 km żeby mieć zasięg. Leje. Nie można W OGÓLE wysiadać z auta bo meszki. Zawsze i wszędzie. Department of tourism zabrania wszystkiego, wszędzie. Spanie na dziko to bullshit – albo masa Niemców, albo o 6tej rano przychodzi mundurowy i daje mandat. Depresja. Kilo baraniny w sklepie 40 dolarów. Surowej. Gotowej do jedzenia nie ma. Kilo czereśni 40 dolarów. Benzyna w cenie ropy, dwa razy więcej niż w Australii. 4 razy więcej niż US. Cale fiordy nie maja dróg, są niedostępne. Komary i bąki na Arktyce to zero w porównaniu do meszek. Leje. Żeby znaleźć miejsce na noc, trzeba pojeździć ze 2-3 godziny, wszędzie ploty i zakazy. wszędzie!!!!! Aplikacje z miejscami do spania wysyłają wszystkich Niemców na malutkie parkingi na 5 aut, stoi się drzwi w drzwi, jak przed supermarketem. Jak się stanie z boku, to mandat. Nie można zagotować wody bo meszki – i leje. Trzeba przeskakiwać wyspę z południa na północ, albo ze wschodu na zachód żeby nie lalo. Jabłka po 5 dolarów za kilo. Te same jabłka wszędzie indziej na świecie po 1.50 dolara. aftershave za 50 dolarów w normalnym świecie tam kosztuje 180.

  Wszystkie mosty są na jedno auto, poza Auckland. Miasteczka wyglądają tak: bank, china takeout, empty store, second hand ze starymi smieciami, empty store, china takeout, second hand, bank and so on – kompletny upadek i depresja. Pierwszy raz w życiu kupowałem w second handzie. Wejście na gorące kąpiele 100 dolarów. Dwa razy psychopaci zagrażali mojemu życiu (wyspa północna, środek-wschód), jeden z shotgunem. Policja to ignoruje.
  Co by tu jeszcze? Jest parę dobrych rzeczy, wymieniam złe, bo NIKT tego nie mówi. Bardzo łatwo zarejestrować auto, ubezpieczenia nieobowiązkowe i tanie. Przegląd co 6 miesięcy. W morzu się prawie nikt nie kąpie, poza surferami, zimno, prądy. Meszki doprowadzają do obłędu. Nie ma na nie sposobu. Wszędzie młodociane adolfki. Tysiącami. Supermarkety, maja ich 3, są tak złe, ze nie ma co jeść. Marzy się o powrocie do świata i normalnym jedzeniu. Ogólnie marzy się o normalnym świecie. Cały czas odlicza się dni do wyjazdu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.