50+ najlepszych zdjęć z Nowej Zelandii i ciekawostki

Nowa Zelandia | Fajne Podróże 45

Nowa Zelandia, jako pierwszy na świecie kraj, dopuścił kobiety do wyborów parlamentarnych. Nastąpiło to w 1893 roku. Płaca minimalna w 2015 roku wynosiła 14,75 dolarów (w przeliczeniu to około 39 zł) za godzinę. Papierosy można kupić za około 16 dolarów nowozelandzkich. W przeliczeniu wyniesie to około 43 zł. Do 2020 roku cena za paczkę papierosów może wzrosnąć do 25 dolarów.

Jezioro Frying Pan (Jezioro Patelnia), w pobliżu Rotorua, jest największym na świecie źródłem gorącej wody. Temperatura osiąga w najgorętszym punkcie wynosi około 200° C. Źródła Waikoropupu zawierają jedną z najczystszych wód źródlanych na świecie. Miasto Nelson było pierwsze na świecie, w którym wprowadziło 8 godzinny dzień pracy. Kraj ten dwa oficjalne hymny narodowe. Jeden z nich to „God Defend New Zealand”, a drugi „God Save the Queen”.

W Nowej Zelandii jest 47 mln owiec, a jedna z najdłuższych nazw geograficznych na świecie to Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. Tak nazywa się jedno wzgórze które ma 305 metrów wysokości. W Dunedin znajduje się najbardziej stroma ulica na świecie. Ma ona 35% nachylenia.

W 2001 roku państwo to zadeklarowała pomoc mieszkańcom państwa Tuvalu w wypadku zagrożenia zalaniem przez ocean. Richard William Pearse z Nowej Zelandii dwa lata przed braćmi Wright odbył pierwszy lot samolotem. Na zrobionym przez siebie samolocie przeleciał 91 metrów nad powierzchnią. Zdarzyło się to 31 marca 1902 roku.
3 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 9 stycznia 2017 o 10:09

  Piękny kraj, jeden z tych które chciałbym zwiedzić. Jakie są stawki i czy w ogóle jest opcja najmu jakiegoś lokum?

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2017 o 10:10

  Jakby chodziło tylko o roślinność, klimat i fajne widoki to i w naszych górach odnalazło by się spokój. Wiecznie uśmiechnięte twarzy tamtejszych ludzi po czasie przynajmniej mnie zaczęły by drażnić

  Odpowiedz
 • 25 lipca 2018 o 10:09

  Kakapo to gatunek dużej, nielotnej papugi prowadzącej nocny tryb życia. Mimo, że Kakapo nie potrafią fruwać, to sobie dobrze radzi wspinają się po drzewach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *