Ameryka PółnocnaCiekawostki

Góra Rushmore – Ciekawostki i Interesujące Fakty ⛰️

góra rushmore

Pomysł stworzenia rzeźby na Czarnych Wzgórzach wymyślił w 1923 roku historyk z Południowej Dakoty Doane Robinson. Chciał znaleźć sposób na przyciągnięcie turystów.

Góra Rushmore jest obecnie odwiedzana przez prawie 3 miliony osób rocznie.

Koszt budowy rzeźby wyniósł 989 992 dolarów.

Gutzon Borglum, słynny holendersko-amerykański rzeźbiarz, został wybrany do projektu góry Rushmore. Po jego śmierci w marcu 1941 roku jego syn, Lincoln Borglum, kontynuował pracę i została ona ukończona w tym samym roku.

Góra Rushmore stojąca na wysokości 1745 m n.p.m. została wybrana ze względu na jej wspaniałą lokalizację, wysokiej jakości granit oraz ze względu na to, że na południowym wschodzie była wystawiona na działanie słońca.

Za rzeźbą znajduje się jaskinia zwana „Hall of Records”. Miała ona pomieścić historię Gory Rushmore, ale nigdy nie została ukończona z powodu braku funduszy.

90% głów wyrzeźbiono dynamitem.

Początkowo planowano rzeźbienie figurek od głowy do pasa, ale brak środków finansowych na to nie pozwalał.

Charles E. Rushmore zapytał swojego przewodnika, Williama Challisa, „Jaka jest nazwa tej góry? Challis odpowiedział: „To nigdy nie było….do tej pory…będziemy nazywać cholerną Rushmore”.

W 1930 roku Amerykański Zarząd Nazw Geograficznych Stanów Zjednoczonych oficjalnie uznał ją za górę Rushmore.

Rzeźba Góry Rushmore rozpoczęła się w 1927 roku i zakończyła w 1941 roku.

Około 450.000 ton kamienia zostało usunięte z boku góry podczas budowy.

Na początek Thomas Jefferson został wyrzeźbiony na prawo od George’a Washingtona. Jednak po 18 miesiącach zdecydowano, że to nie zadziała, więc twarz Jeffersona została wysadzona, a jego twarz wyrzeźbiona po przeciwnej stronie.

Utrzymanie Rushmore wymaga corocznego monitorowania, czyszczenia i uszczelniania pęknięć, prace, które są podejmowane przez wyszkolonych wspinaczy górskich.

Pomnik ma wysokość 18 m. Każda z głów prezydenta ma wysokość sześciopiętrowego budynku.

Rzeczywiste rzeźbienie zostało wykonane przez zespół ponad 400 mężczyzn. Co ciekawe, nikt nie zginął podczas budowy.

W 1937 r. do Kongresu wprowadzono ustawę mającą na celu dodanie do góry wizerunku przywódczyni praw kobiet Susan B. Anthony. Kongres następnie uchwalił ustawę wymagającą tylko głów, które zostały już rozpoczęte być zakończone.

Około 2,5 centymetra pomnika zostanie utracone z powodu erozji za 10.000 lat.

Prawa własności Mount Rushmore od dawna były przedmiotem sporów. Aby rozwiązać ten spór, w 1980 r. Naród Sioux wygrał sprawę sądową przeciwko rządowi federalnemu, w której przyznano mu ugodę w wysokości 15,5 mln dolarów za ziemię, plus roczna stopa procentowa 5% za dług, który nie był spłacany przez ponad 100 lat. Łączna wartość dodana do ponad 100 milionów dolarów rocznie. Plemiona rdzenne odrzuciły ofertę zapłaty, żądając zwrotu tytułów własności ziemi. Tak się nie stało. Sprawa nadal nie została rozwiązana, chociaż niektóre plemiona złożyły roszczenie.

Prezydentów wybrano ze względu na ich znaczący wkład w założenie, rozbudowę i zjednoczenie kraju.

  • Wybrano George’a Waszyngtona (1789-1797), ponieważ był on ojcem założycielem narodu.
  • Thomas Jefferson (1743-1826) został wybrany, aby reprezentować ekspansję, ponieważ był on prezydentem, który był autorem deklaracji niepodległości.
  • Theodore Roosevelt (1858-1919) został wybrany, ponieważ reprezentował przemysłowy rozkwit narodu.
  • Abraham Lincoln (1809-1865) został wybrany, ponieważ prowadził kraj przez wojnę domową i wierzył w zachowanie narodu za wszelką cenę.