Ciekawostki o Kambodży

zielone wzgórza Kambodży

Kambodża, oficjalnie znana jako Królestwo Kambodży, jest krajem Azji Południowo-Wschodniej. Krajem rządzi konstytucyjna monarchia i rządzi Hun Sen, który od 25 lat jest szefem rządu Kambodży, stając się najdłużej działającym przywódcą w Azji Południowo-Wschodniej.

Dowody pochodzące z datowania węgla sugerują, że Kambodża była zamieszkiwana już w 4000 roku p. n. e.

Zakłady rozlewu Pepsi w Battambang, które rozpoczęły działalność w latach sześćdziesiątych XX wieku, zostały siłą i konsekwentnie zamknięte w 1975 r. pod kontrolą Czerwonych Khmerów. Dziś budynek już nie istnieje.

Archeolodzy twierdzą, że pod górą Kulen znajduje się ogromne miasto.

W Kambodży znajduje się „niewidoma klinika”, gdzie można mieć masaże od niewidomych. Ci ludzie są szkoleni w sztuce masażu, aby mogli żyć.

W czasie wojny wietnamskiej USA zbombardowały również Kambodżę w latach 1963-1973.

Kambodża jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Azji, której średnia stopa wzrostu w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyniosła ponad 6%.

Angkor Wat to największy na świecie zabytek religijny o powierzchni 162,6 ha.

Świątynia została zbudowana przez króla Khmera Suryavarmana II na początku XII wieku.

Angkor Wat początkowo była świątynią hinduską. Jednak stopniowo przekształciła się ona w świątynię buddyjską pod koniec XII wieku.

Portugalski mnich António da Madalena, jeden z pierwszych zachodnich zwiedzających świątynię, powiedział, że „tak niezwykłą konstrukcję, że nie da się jej opisać piórem.

Prawie połowa turystów zagranicznych przyjeżdżających do Kambodży przyjeżdża do Angkor Wat. Sprzedaż biletów Angkor Wat przyniosła w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku przychody w wysokości 20 milionów dolarów.

Świątynia, w przeciwieństwie do innych świątyń w jej pobliżu, stoi w kierunku zachodnim – jest to kierunek związany z śmiercią. Normą było wówczas wznoszenie świątyń na wschód.

Region Angkor jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1992 roku.

Świątynia jest w trakcie renowacji. Większość prac renowacyjnych jest finansowana z pomocy zagranicznej. Tylko około 28% przychodów ze sprzedaży biletów zwiedzającym przeznacza się na prace renowacyjne świątyni.

Angkor Wat była wyświetlana w filmie „Tomb Raider”, w którym za siedem dni filmowania pobierano opłatę w wysokości 10 000 dolarów za dzień.

4.3/5 - (liczba ocen: 32)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.