Azja

26 Fascynujących Ciekawostek o Kambodży

angkor wat widok

Kambodża jest domem dla słynnego Angkor Wat, który przyciąga miliony turystów rocznie. Chociaż świątynie Angkor są naprawdę obowiązkowym punktem programu, Kambodża to coś więcej niż starożytne stolice Khmerów. Poznajcie interesujące ciekawostki o Kambodży.

1. Dowody pochodzące z datowania węgla sugerują, że Kambodża była zamieszkiwana już w 4000 roku p. n. e.

2. Zakłady rozlewu Pepsi w Battambang, które rozpoczęły działalność w latach sześćdziesiątych XX wieku, zostały siłą i konsekwentnie zamknięte w 1975 r. pod kontrolą Czerwonych Khmerów. Dziś budynek już nie istnieje.

3. Archeolodzy twierdzą, że pod górą Kulen znajduje się ogromne miasto.

4. W Kambodży znajduje się „niewidoma klinika”, gdzie można mieć masaże od niewidomych. Ci ludzie są szkoleni w sztuce masażu, aby mogli żyć.

5. W czasie wojny wietnamskiej USA zbombardowały również Kambodżę w latach 1963-1973.

zielone wzgórza Kambodży

6. Kambodża jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Azji, której średnia stopa wzrostu w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyniosła ponad 6%.

7. Angkor Wat to największy na świecie zabytek religijny o powierzchni 162,6 ha.

8. Świątynia została zbudowana przez króla Khmera Suryavarmana II na początku XII wieku.

9. Angkor Wat początkowo była świątynią hinduską. Jednak stopniowo przekształciła się ona w świątynię buddyjską pod koniec XII wieku.

10. Portugalski mnich António da Madalena, jeden z pierwszych zachodnich zwiedzających świątynię, powiedział, że „tak niezwykłą konstrukcję, że nie da się jej opisać piórem.

11. Prawie połowa turystów zagranicznych przyjeżdżających do Kambodży przyjeżdża do Angkor Wat. Sprzedaż biletów Angkor Wat przyniosła w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku przychody w wysokości 20 milionów dolarów.

dziecko koło słonia

12. Świątynia, w przeciwieństwie do innych świątyń w jej pobliżu, stoi w kierunku zachodnim – jest to kierunek związany z śmiercią. Normą było wówczas wznoszenie świątyń na wschód.

13. Region Angkor jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1992 roku.

14. Świątynia jest w trakcie renowacji. Większość prac renowacyjnych jest finansowana z pomocy zagranicznej. Tylko około 28% przychodów ze sprzedaży biletów zwiedzającym przeznacza się na prace renowacyjne świątyni.

15. Angkor Wat była wyświetlana w filmie „Tomb Raider”, w którym za siedem dni filmowania pobierano opłatę w wysokości 10 000 dolarów za dzień.

16. W Kambodży znajduje się 1,3 mln motorowerów dla ludności liczącej ponad 1,5 mln osób. Dzięki temu motorowery można znaleźć prawie wszędzie tam, gdzie można znaleźć ludzi.

17. KFC traci pieniądze w Kambodży, która jest jedynym krajem, w którym nie jest to opłacalne. W Kambodży jest tylko 6 restauracji.

dzieci w rzece

18. W Kambodży nie ma McDonaldów.

19. Szacuje się, że z Kambodży wciąż jeszcze nie usunięto czterech milionów min przeciwpiechotnych.

20. Kambodżanie nie świętują swoich urodzin. Wiele osób starszych nie wie nawet, jak duże są ich dzieci.

21. Kambodża ma młodą populację. Większość ludności tego kraju ma mniej niż 20 lat.

banteay srei

22. Pogrzeby żałobne są w Kambodży dość drogie, a koszt żałobny może wynosić średnio 9 000 dolarów. Pogrzeb zazwyczaj trwa dłużej niż 49 dni, a ciało zachowuje się przez pierwszych siedem dni.

23. Około 95% Kambodżanów praktykuje buddyzm, a mnisi z łysymi głowami i szafranowymi szatami spotykani są w całym kraju. Codziennie rano linie mnichów przemierzają ulice, zatrzymując się w sklepach i domach, aby otrzymać pożywienie, pieniądze i inne przedmioty w zamian za błogosławieństwo. Kobiety nie mogą dotykać mnichów.

24. Poszanowanie odgrywa ogromną rolę w społeczeństwie Kambodży, ponieważ starsi ludzie są bardzo poważani. Priorytetem jest rodzina, ponieważ małżeństwa przeprowadzają się do domu rodziców żony. Bez systemu pomocy społecznej dzieci powinny wspierać rodziców w miarę starzenia się.

25. Mimo że Kambodża jest całkowicie szalona, gdzie nie ma żadnych przepisów, złośliwość na drodze jest mała. A w kraju, w którym gniew nigdzie cię nie ogarnia, opłaci się zachować spokój, jeśli zdarzy Ci się np stłuczka. Jazda złą drogą, ignorowanie świateł drogowych lub pośpieszne wchodzenie w ruchliwe skrzyżowanie jest na porządku dziennym.

26. Jeśli rezerwujesz wakacje w kwietniu, przygotuj się na pot, ponieważ jest to najgorętszy miesiąc w Kambodży. W tym czasie temperatury osiągają ponad 40°C, a wilgotność wzrasta ponad miarę, sprawiając, że czujesz się jakbyś był na saunie. Wtedy warto spędzać czas na plaży.