Azja

12 Ciekawostek Geograficznych o Japonii

Hakone

Japonia jest krajem kwitnącej wiśni, przepięknym miejscem, w którym każdy chciałby się znaleźć. Nie tylko jest ona mocno rozwinięta do przodu technologicznie, ale również kolorowa i ciągle się na jej terenie coś dzieje! Państwo to tętni życiem o każdej porze dnia i roku. Na temat Japonii istnieje również wiele ciekawostek, które warto poznać.

1. Dzień niepodległości

Państwo to nie obchodzi w żaden dzień roku dnia niepodległości, a dlaczego? Japonia nigdy nie była bowiem okupowana.

2. Państwo wyspiarskie

Japonia jest państwem wyspiarskim, położonym na zachodnim Pacyfiku. Na jej terenie istnieje około 6000 wysp! Państwo kształtem przypomina wygięty łuk, który ciągnie się w układzie południkowym. Wyspy dodatkowo stanowią aż 97% całego państwa, gdzie jego całkowita powierzchnia to 377 972 km kwadratowe.

3. Japonia jako jeden z najdłuższych krajów na świecie

Długość wszystkich archipelagów kraju kwitnącej wiśni wynosi około 3000 kilometrów.

4. Powierzchnia, a ukształtowanie terenu

90% powierzchni całego kraju to góry, 10% z nich to góry wysokie. Najwyższym szczytem na terenie Japonii jest wulkan Fidżi, który wznosi się na wysokość aż 3 776 metrów!

5. Góry

W Japonii wiele gór graniczy z wyspami. Wystają one nad powierzchnię wody, jednak swoją podstawę posiadają aż na dnie zbiornika. Niektóre z nich tym sposobem mają nawet 12 000 metrów wysokości.

6. Wyspy

Największą wyspą w całym kraju jest wyspa Hokkaido. Pozostałe, które są równie duże oraz stanowią główny trzon kraju kwitnącej wiśni to: Honsiu, Kiusiu oraz Sikoku.

6. Zmiana nazwy Tokio

Tokio nie od zawsze nazywane było tak, jak jest teraz. Do 1868 roku nazwa tego miasta brzmiała „Edo”.

7. Stolica

Jest nią właśnie Tokio, które położone jest na wyspie Honsiu. Ten obszar jest największym obszarem metropolitarnym na całym świecie. Zamieszkuje go ponad 38 000 000 osób. Niektórzy uważają, że w Krakowie, czy Warszawie jest tłoczno, a co dopiero w takim właśnie Tokio! Ciekawostką jest również to, iż największy rozwój miasta przypada na pierwszą połowę XVIII wieku. Liczba ludności Tokio przekroczyła wtedy 1 000 000 mieszkańców, co już stanowiło mocne pierwszeństwo w tamtych czasach oraz przyszłości przed innymi miastami pod względem tej liczby.

8. Trzęsienia ziemi

Trzęsienia ziemi na terenie Japonii występują o wiele częściej, niż w innych obszarach świata. Główną tego przyczyną jest to, iż wyspy japońskie swoje położenie znalazły na płytach tektonicznych, które wykazują tendencję do ciągłego ruchu.

9. Największy na świecie targ rybny

W stolicy Japonii znajduje się największy na świecie targ rybny, którego nazwa brzmi „Rynek Tsukiji”.

10. Najwyższy japoński budynek

Znajduje się on w Osace, a jest nim wieżowiec Abeno Harukas. Składa się on z 60 pięter, a jego wysokość liczy sobie aż 600 metrów.

11. Wulkany w Japonii

Na terenie tego kraju znajduje się około 200 wulkanów, z czego około 60 z nich jest nadal aktywnych.

12. Sushi z łososia

To Norwegia wprowadziła do Japonii sushi z łososiem. Stało się to w latach 80-tych.