Hiszpania

Hiszpania była niegdyś oddzielnymi królestwami z różnymi językami – zjednoczonymi w 15 wieku po ślubie dwóch katolickich monarchów Ferdynanda z Aragonii i Isabelli z Kastylii. Te królestwa stały się podstawą dla wielu różnych regionów współczesnej Hiszpanii. Obecnie istnieje 17 regionów autonomicznych (15 regionów na kontynencie oraz Baleary i Wyspy Kanaryjskie), a także dwie autonomiczne enklawy Ceuty i Melilli w Afryce Północnej.

Królestwo Hiszpanii, jak oficjalnie wiadomo, jest drugim co do wielkości krajem w UE – o powierzchni 505 955 km2, pokrywa ono około 85 procent Półwyspu Iberyjskiego, który dzieli z Portugalią.

Język hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie – z ponad 406 milionami ludzi na całym świecie posługujących się językiem hiszpańskim. Podczas gdy język hiszpański kastylijski jest językiem urzędowym, w Katalonii, Kraju Basków i Galicji, wszystkie języki regionalne: kataloński, baskijski i galicyjski mają status języków urzędowych.

Nagość jest legalna w Hiszpanii – niektórzy twierdzą, że lepiej jest cieszyć się klimatem kraju głównie śródziemnomorskim – klimatem umiarkowanym, z gorącymi suchymi latami, łagodną, deszczową zimą i ponad 3000 godzinnym nasłonecznieniem w ciągu roku.

47 milionów mieszkańców jest szóstą co do wielkości w Europie – ponad trzy czwarte ludności zamieszkuje obszary miejskie. W Madrycie mieszka około sześciu milionów ludzi, a w Barcelonie pięć milionów – oba miasta mają więcej mieszkańców niż cała ludność Irlandii czy Nowej Zelandii.